ج٫ فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۳

گزارش “میدل ایست آی” از بازار داغ جراحی های زیبایی در ایران

توریسم اینترنشنال؛ پایگاه خبری “میدل ایست آی” در گزارشی، به رونق عجیب جراحی های زیبایی در ایران، در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا پرداخته و در گزارش خود، به واکاویِ دلایل و محرک های اصلی این مساله پرداخته است. این پایگاه خبری در این رابطه می نویسد: «عسل، دختری ۲۱ ساله مدت هاست که در مورد فُرم بینی خود دچار وسواس است. تا همین اواخر، وی شدیدا نسبت به قضاوت دیگران در مورد زیبایی ظاهری خود حساس بود. عسل به میدل ایست آی می گوید: “من مدت ها بود که می خواستم برآمدگی بین ام را برطرف کنم با این حال، همیشه از عمل جراحی در هراس بودم و در عین حال دوست نداشتم که همکارانم در محیط کار بفهمند که من عمل کرده ام. با این حال، همزمان با شیوع ویروس کرونا، ما از خانه دورکاری انجام می دادیم. درست به همین دلیل است که من هم از فرصت استفاده کردم و عمل جراحی زیبایی بینیِ خود را انجام دادم. اگرچه هنوز زود است که بگویم(بینی وی با بانداژ پوشانده شده بود)، با این حال، فکر می کنم که الان بینی ام زیباتر از گذشته است”.

به گزارش توریسم اینترنشنال، عسل یکی از انسان های بیشمار دیگر در ایران است که از زمان آغاز پاندمی ویروس کرونا، دست به عمل جراحی زیبایی زده اند. در این رابطه، برخی آمارها از افزایش قابل توجهِ عمل های جراحی زیبایی در ایران، همزمان با شیوع ویروس کرونا در این کشور حکایت دارند.

عمل جراحی زیبایی، دهه هاست که میان قشر جوانِ جمیعت ایران از محبوبیت زیادی برخوردار است. با این حال، از زمان اوج گیری پاندمی ویروس کرونا، این روند(عمل های جراحی زیبایی) نیز افزایش قابل توجهی را تجربه کرده و شمار زیادی از ایرانی هایِ علاقه‌مند به ایجاد تغییر در ظاهر خود، علی رغمِ ریسک های جدی، به شدت طالبِ عمل های جراحی زیبایی شده اند.

*افزایش قابل توجه علاقه ایرانی ها به انجام عمل جراحی زیبایی

“محمد علی پور” یک متخصص جراحی های زیبایی در ماه مارس سال جاری میلادی به خبرگزاری ایسنا گفته است: “پس از شیوع گسترده ویروس کرونا، بسیاری از کارمندان دولتی، مجبور به دورکاری شدند. مدارس و دانشگاه ها نیز تعطیل شدند و عملا مردم وقت و زمان بیشتری جهت فکر کردن به انجام عمل های جراحی زیبایی کسب کردند”.

بیش از شش ماه پس از شیوع پاندمی ویروس کرونا، بسیاری از پزشکان فعال در حوزه جراحی زیبایی تاکید دارند که شمار افراد مایل به انجام عمل های جراحی زیبایی، مدام در حال افزایش است. “علی عطائی” یک متخصص گوش، حلق و بینی در ایران به میدل ایست آی می گوید: “در ماه های اخیر، شمار بیمارانی که برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی به کلینیک من مراجعه می کنند، به رغم شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است”. عطائی می گوید: “در نخستین ماه های پاندمی ویروس کرونا، هنگامی که بسیاری از کلینیک های جراحی زیبایی، تعطیل شده بودند، ما اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی نمی کردیم. با این حال، برخی از همکاران ما، به طور مخفیانه دست به انجام این عمل های جراحی می زدند”.

اصلی ترین عمل جراحی زیبایی که در ایران انجام می شود، عمل حراجی بینی است. با این حال، دیگر انواع عمل‌های جراحی زیبایی نیز روز به روز افزایش پیدا می کنند. دراین رابطه به عنوان مثال می توان به عمل جراحی “پیکر تراشی” اشاره کرد. جراحی که هدف اصلی آن ایجاد تناسب اندام برای افراد است. در جریان این عملِ جراحی زیبایی، چربی های بدن فرد حذف می شوند و به بخش های دیگر منتقل می شوند و در عین حال، استخوان ها نیز تراشیده می شوند.

النار دختری ۲۶ ساله است که منشیِ یک شرکت است و در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا، اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی کرده است. وی می گوید: “به دلیل شیوع کرونا و دورکاری، فعالیت کاری من تقریبا به صفر نزدیک شد. از این رو، من صرفا به تهیه برخی نامه های شرکت و یا ارسال ایمیل های آن اقدام می کردم. درست به همین دلیل است که من هم از فرصت استفاده کردم و عمل جراحی زیبایی خود را انجام دادم”.

در این راستا، یک جراح زیبایی ایرانی، که خواست نامش فاش نشود به میدل ایست آی توضیح می دهد که چرا این عمل ها از چنینی جذابیتی میان ایرانی ها برخوردار هستند. وی می گوید: “در سال های اخیر، توجه افراد جامعه ایرانی به اینکه زیباتر دیده شوند، افزایش پیدا کرده است. این مساله در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا به دلیل اینکه افراد وقت اضافی بیشتری پیدا کرده اند، بیشتر هم شده است. شاید مهمترین دلایل جذابیت عمل‌های جراحی زیبایی در ایران را روانشناس ها باید توضیح دهند. با این حال، من فکر می کنم بی حوصلگی و بیقراری ناشی از خانه نشینی های دوره پاندمی کرونا، به همراهِ تمایل قابل توجه مردم برای اینکه زیباتر به نظر برسند، همه و همه، آن ها را در انجام عمل های زیبایی، بیش از هر زمانی ترغیب و تحریک کرده است”.

*یک تجارتِ خطرناک

با تمامی این اوصاف، عمل های جراحی زیبایی، بخش تاریک و خطرناکی نیز دارند. “بابک سلحشور” یکی از مقام‌های سازمان پزشکی قانونی ایران می گوید: “شمارِ عمل های جراحی در ایران به مراتب بالاتر از میانگین جهانی است. این مساله در نوع خود موجب شده تا میزان شکایت های قضایی در این حوزه نیز افزایش قابل توجهی داشته باشد و شماری زیادی از مردم که از نتیجه عمل زیبایی خود ناراضی هستند، اقدام به طرح شکایت علیه پزشکان و جراحان کنند”.

اگرچه بابک سلحشور به جزئیات بیشتر در موردتعداد شکایت های قضایی علیه جراحان پلاستیک نپرداخته، با این حال، افزایش تقاضا برای عمل های جراحی زیبایی موجبِ افزایش حضور افراد غیرمتخصص در حوره عمل های زیبایی در ایران شده که این موضوع خود چالش های جدی را ایجاد کرده است.

در این راستا، یک جراح پلاستیک مقیم تهران که از میدل ایست آی درخواست کرده نامش فاش نشود می گوید: “متاسفانه بسیاری از افراد که تخصصی در عمل های جراحی زیبایی ندارند، مردم را با آگهی های جذابِ خود در اینستاگرام گول می زنند و آن ها را با وعده ارائه تخفیف های فراوان فریب می دهند. این در حالی است که این افراد عملا جان مردم را به خطر می اندازند”.

این جراح می افزاید: “مساله وجود کلینیک های باصلاحیت و اجرا کردن درستِ فرآیند بیهوشی و بی حسی، به هیچ عنوان شوخی بردار نیست. اگر فردی که اقدام به عمل جراحی زیبایی می کند، از تخصص کافی برخوردار نباشد، امکان اینکه بیمار جان خود را از دست دهد، بسیار زیاد است”.

با این همه، مساله افزایش شمار جراحی های زیبایی در ایران، مخصوصا با توجه به مشکلات اقتصادی گسترده در این کشور، بویژه در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا و وضع تحریم های گسترده علیه ایران، برای بسیاری نکته‌ای عجیب است. ایران در شرایط فعلی به دلیل تحریم های آمریکا، با مساله کاهش ارزش پول ملی و همچنین تورم رو به رو است. در این چهارچوب، برای آن هایی که عمل جراحی زیبایی از اهمیت و جذابیت فراوانی برخوردار است اما از توانایی مالی چندانی برخوردار نیستند، انتخاب جراحی های ارزان اما پرخطر، هنوز هم یکی گزینه مهم به حساب می آید.

در این راستا، نیلوفر ۳۱ ساله می گوید که قصد داشته عمل “لیپوساکشن” را انجام دهد. با این حال وقتی با تبعات نامطلوب عمل جراحی زیبایی برای یکی از نزدیکانش رو به رو شده، نظر خود را تغییر داده است. وی می گوید: “دختر عموی من که چهل ساله بود و دو فرزند هم داشت، تصمیم گرفت تا برای رفع چین و چروک روی شکمش، دست به انجام عمل جراحی زیبایی بزند. اگرچه وی این عمل را در یک مطلب و کلینیک تخصصی و کاملا حرفه‌ای انجام داد. با این حال، وی نتوانست هوشیاری خود را پس از عمل جراحی به دست آورد. چهار ماه از عمل جراحی وی می گذرد و او هنوز در حالتِ کُما است. او نَه مرده و نَه زنده است. پزشکان نیز می گویند که بعید است وی بار دیگر به این دنیا برگردد».

 

*منبع: میدل ایست آی

*ترجمه: توریسم اینترنشنال

لینک:

https://www.middleeasteye.net/news/iran-covid-plastic-surgery-boom

4 دیدگاه برای “گزارش “میدل ایست آی” از بازار داغ جراحی های زیبایی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *