س٫ اردیبهشت ۴ام, ۱۴۰۳

۲۳ قطعه شهاب سنگ به موزه شهاب سنگ نراق اهدا شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از اهدای ۲۳ قطعه شهاب سنگ به موزه شهاب سنگ نراق خبر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ مصطفی مرزبان گفت: امروز ۲۳ قطعه شهاب سنگ از سوی پروفسور ایرج عشقی اولین محقق شهاب سنگ نراق و استاد دانشگاه آخن آلمان به موزه شهاب سنگ این شهر اهدا شد و در حال حاضر، بالغ بر ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ در این موزه در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه تحقیقاتی این شهاب سنگ ها، اظهار کرد: انتظار می رود شهرداری، شورای شهر و فرمانداری دلیجان برای حفاظت و نگهداری این موزه اهتمام ویژه ای داشته باشد.

مرزبان تصریح کرد: در حال حاضر اصل شهاب سنگ در نراق وجود ندارد و تنها یک تکه چند گرمی از شهاب سنگ که در ۲۸ مرداد ۱۳۵۳ با وزن سه کیلو و دویست گرم با سقف دبیرستان معصومی نراق برخورد کرد را در اختیار داریم. نیاز است که اصل شهاب سنگ به موزه بازگردانده شود و با این اقدام در واقع موزه شهاب سنگ نراق تکمیل شود.

 

بیشتر بخوانید: 

زیباترین بارش شهابی سال را از دست ندهید

 

وی افزود: این موزه می تواند فراتر از یک موزه باشد، می تواند یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی باشد و در آینده باید این مجموعه به یک مرکز فعال پژوهشی تبدیل شود. این امر قطعا می تواند نراق را به مرکزی برای پژوهشگرن بزرگ جهان تبدیل کند و در واقع گردشگری علمی نراق را توسعه می بخشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اضافه کرد: در مجموعه اهدا شده به موزه توسط پروفسور عشقی تعدادی سنگ های زمینی (گوهرسنگ ها، زمرد، عقیق و …) نیز در کنار قطعاتی از شهاب سنگ وجود دارد و با توجه به ارزش بالای این سنگ ها باید مراتب حفاظتی این موزه بیش از گذشته مدنظر قرار گیرد.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *