س٫ فروردین ۲۸ام, ۱۴۰۳

۳ نشانه اصلی ابتلا به اومیکرون را بشناسید

برنامه ردیاب مرتبط با پاندمی کرونا مستقر در بریتانیا با نام «زوئی کووید» اعلام کرد که اغلب مبتلایان به اومیکرون، علایم سرماخوردگی نظیر گلودرد، درد شدید بدن و سردرد شدید را گزارش کرده اند.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ کارشناسان سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مطالعات انجام شده توسط سایر سازمان‌ها علائم بیشتری را مرتبط با ابتلا به اُمیکرون بیان می‌کنند که در ذیل به آنها اشاره شده است.

دکتر ماریا ون کرخوف، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: افرادی که به اُمیکرون آلوده می‌شوند می‌توانند طیف وسیعی از علائم داشته باشند. همچنین ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و کاملا بدون علامت باشند. برخی حتی ممکن است به بیماری‌ شدید مبتلا شوند و افرادی نیز به دلیل ابتلا به اُمیکرون از بین بروند.

وی افزود: «به‌طور متوسط می‌دانیم که در صورت ابتلا به اُمیکرون در مقایسه با دلتا، خطر کمتری برای نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد اما به این معنی نیست که اُمیکرون یک بیماری خفیف است».

دکتر ماریا ون کرخوف طی بحث دیگری در مورد اثرات اُمیکرون و اینکه چرا نباید در مورد آن سهل‌انگاری کرد، گفت: نکته نگران‌کننده‌تر در مورد موج اُمیکرون این است که مرگ‌ومیر برای پنجمین هفته متوالی در حال افزایش است. نیمی از افرادی که ما آنان را می‌شناسیم به دلیل ابتلا به کووید جان خود را از دست داده‌اند.

برنامه ردیاب «زوئی کووید» مستقر در بریتانیا بیشترین علائم در اکثر بیماران مبتلا به اُمیکرون را علائم سرماخوردگی مانند گلودرد، درد شدید بدن، خستگی و سردرد شدید گزارش کرده است.

لزوما درست نیست که بگوییم علائم ناشی از اُمیکرون خفیف‌تر از سویه‌های قبلی است. اکثریت جمعیت بریتانیا در حال حاضر دو یا سه واکسن دریافت کردند همانطور که بسیاری از شرکت‌کنندگان در این برنامه دارای اثر محافظتی قوی در برابر بیماری شدید و بستری شدن در بیمارستان بودند.

علائم جدید گزارش شده در بیماران اُمیکرون شامل علائم گوارشی مانند اسهال، حذف وعده‌های غذایی و درد شکم بوده و غیرمعمول‌ترین ویژگی سه علامت سابق کووید سرفه، تب و از دست دادن بویایی است.

کارشناسان می‌گویند: به دلیل این طیف گسترده علائم، تشخیص بیماری دشوارتر شده است.

چرا افراد علائم محتلفی را گزارش می‌کنند؟

علائم با توجه به وضعیت واکسیناسیون، ایمنی و چند مورد دیگر از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

این مقام سازمان جهانی بهداشت همچنین تایید کرد: در علائم گزارش شده توسط افرادی که با یک یا دو دوز واکسن واکسینه شدند و برخی افراد که سه نوبت واکسن دریافت کردند، تفاوت بسیار چشمگیری وجود دارد. کاهش چشمگیر بستری شدن و مرگ‌ومیر در بین افرادی که واکسینه شده‌ و یا نشدند وجود دارد.

ون کرخوف گفت: «اُمیکرون از دیگر گونه‌های نگران‌کننده است و من فکر می‌کنم بسیار حیاتی است که مردم در مورد آن بیشتر بدانند.»

 

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به: 

داشتن سه علامتِ سرماخوردگی به معنای ابتلا به اومیکرون است

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *