ش٫ اردیبهشت ۱ام, ۱۴۰۳
سیل در ایران

۶ هزار میلیارد برآورد اولیه خسارت سیل ایران/گزارش تصویری

در روزهای اخیر خبر تلخ سیل در کشورمان و کشته شدگان بیش از ۶۰ نفر در این یلای طبیعی بسیاری از مردم را نگران و ناراحت نمود.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ سازمان هواشناسی ایران هشدار سطح قرمز برای روزهای یکشنبه ۹ مرداد (۳۱ ژوئیه) و دوشنبه در استان‌های خوزستان، کرمان، کهگیلویه و بویر‌احمد، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، بوشهر و یزد را صادر کرده است.

در هشدار سازمان هواشناسی احتمال وقوع سیلاب، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی گسترده، آبگرفتگی منازل، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل و مسدود شدن جاده، خسارت به صنعت کشاورزی و شکستن درختان و تیرهای برق در مناطق مورد بارش عنوان شده است.

افزایش شمار قربانیان

در پی غرق شدن ۶ عراقی در سیلاب مسیر میامی به روستای چنارک در اطراف مشهد شمار کشته‌شدگان سیل‌ در روزهای اخیر به ۶۹ نفر رسید.

بنا بر گزارش‌ها این افراد از سرنشینان ۱۳ نفره یک خودروی ون بودند که برای زیارت امامزاده یحیی به سمت میامی حرکت می‌کردند و علیرغم هشدار‌ها به راه خود ادامه داده‌اند.

معاون سازمان مدیریت بحران شمار مفقود شدگان را ۴۵ نفر اعلام کرد که سه نفر تبعه عراق هستند. مهدی ولیپور، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از امدادرسانی به ۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر خبر داد.

برآورد اولیه: ۶ هزار میلیارد تومان خسارت کشاورزان

جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی، نیز روز شنبه از خسارت بیش از شش هزار میلیارد تومانی سیل در بخش کشاورزی بر اساس برآوردهای اولیه خبر داده است.

ساداتی‌نژاد گفت: «در فاز اول بیش از شش هزار میلیارد تومان خسارت سیل اخیر در حوزه‌های مختلف کشاورزی اعم از دام، طیور، عشایر، قنوات، زنبورعسل، باغات و شبکه‌های آبیاری برآورد شده است‌.»

Iran Überschwemmung

مهدی ولیپور، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آسیب دیدگی ۲۰ هزار واحد مسکونی خبر داد که ۱۳ هزار واحد نیازمند تعمیر و ۷ هزار واحد نیازمند بازسازی کامل است.

علاوه بر خسارات به کشاورزی و مناطق روستایی بخش‌های قابل توجهی از بافت تاریخی برخی از شهرها از سیل خسارت دیده‌اند. معاون سازمان میراث فرهنگی یزد اعلام کرده است که تاکنون ۲۴۰ مورد آسیب جزئی و کلی به بافت تاریخی شهر یزد وارد شده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی سیستان و بلوچستان نیز گفته است که بارش‌های اخیر ۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به بناهای تاریخی این استان خسارت وارد کرده است.

بیشتر بخوانید:

خسارت میلیاردی سیل اخیر در بناهای تاریخی

آخرین وضعیت اماکن تاریخی در استان‌های سیل زده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *