پ٫ فروردین ۳۰ام, ۱۴۰۳

آخرین خبرها از ثبت ملی “جنگل های ارسباران”

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان آذربایجان‌ شرقی، آخرین وضعیت ثبت ملی جنگل های ارسباران را تشریح کرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ احمد حمزه‌زاده در دیدار با علی اسحقی عضو شورای شهر اهر با تشریح اقداماتی به منظور ثبت جهانی آثار طبیعی و تاریخی منطقه‌ی ارسباران اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در قالب دیزمار شامل ۶۲ هزار و ۸۰۷ هکتار از جنگل‌های قره‌داغ و ۴ کاروانسرای تاریخی آذربایجان‌ شرقی توسط ارزیابان سازمان یونسکو بررسی و تکمیل شده و خوشبختانه نظر ارزیابان یونسکو مثبت بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌ شرقی با بیان این‌که پرونده ثبت جهانی کاروان‌سراها و جنگل دیزمار در تیرماه ۱۴۰۱ در مجمع عمومی سازمان یونسکو مطرح می‌شود، افزود: در کشور تنها ۵۶ کاروان‌سرا می‌تواند در یونسکو ثبت شود البته بیشترین تعداد سهمیه ثبت جهانی کاروان‌سراها مربوط به استان‌های آذربایجان‌ شرقی و خراسان است.

وی با قدردانی از اصحاب رسانه آذربایجان‌ شرقی و منطقه‌ی ارسباران برای معرفی جاذبه‌های گردشگری یادآور شد: رسانه‌های شهرستان اهر در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فعال هستند و ضمن اینکه مطالبه‌گری می‌کنند بلکه در معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها قوی عمل می‌کنند در حالی که در بسیاری از شهرستان‌ها چنین ظرفیت رسانه‌ای وجود ندارد.

حمزه‌زاده بر لزوم تقویت عرق ملی در بین نسل‌های جوان جامعه تأکید کرد گفت: هر انسانی به زادگاه خود عرق نداشته باشد. نمی‌تواند به کشور نیز عرق داشته باشد اگر بتوانیم عِرق منطقه‌ای را تقویت کنیم همان اندازه عِرق ملی تقویت می‌شود ولی متأسفانه عِرق ملی و منطقه‌ای در بین جوانان کمرنگ شده است، در ترکیه هر خانه و مغازه پرچم کشورش را نصب می‌کند اما در کشور ما نمی‌توانیم ادارات را اجبار کنیم تا پرچم نصب کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌ شرقی، جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران را فرصتی برای معرفی «اهر شهر ملی ورنی» دانست و گفت: با توجه به حضور هنرمندان حوزه نمایشی از سراسر کشور در شهرستان اهر، می‌توان برای معرفی اهر به عنوان شهر ملی ورنی از طرح ورنی در تندیس‌ها، جوایز و حتی سالن یا محل اجرای نمایش استفاده کرد و یا این‌که نمایشگاه ورنی در حاشیه جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران برگزار کرد.

وی اضافه کرد: اخیراً که ارزیابان سازمان یونسکو برای بررسی پرونده ثبت جهانی کاروان‌سراها و جنگل دیزمار به آذربایجان‌ شرقی سفری داشتند، ما برای معرفی صنایع‌دستی ورنی اهر را هدیه دادیم چون معتقدیم از هر فرصتی باید برای معرفی ورنی اهر و ارسباران استفاده کنیم، در خارج از کشور ورنی را به نام ترکیه می‌شناسند چون ترکیه ورنی اهر و ارسباران را خریداری و سپس به گردشگران معرفی می‌کند.

حمزه‌زاده اجرای حداقل یک نمایش با عنوان «ورنی اهر» در جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران را فرصتی برای معرفی این هنر بومی عنوان کرد و افزود: هزینه‌ی زیادی برای برگزاری جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران می‌شود، چه ایرادی دارد از طریق این جشنواره ورنی اهر را به هنرمندان به عنوان سفیران فرهنگی مناطق مختلف کشور شناساند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌ شرقی از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ایجاد مراکز خدماتی و گردشگری در محور گردشگری اهر-مشگین‌شهر خبر داد و گفت: البته زمانی که سرمایه‌گذار مجتمع آبدرمانی یل‌سوئی قصد سرمایه‌گذاری داشت ابتدا دلسرد شده بود اما با افتتاح این مجموعه گردشگری و تفریحی زمینه سرمایه‌گذاری‌های جدید در محور گردشگری اهر-مشگین‌شهر فراهم شده به طوری‌که حتی درخواست‌هایی برای ایجاد رستوران سنتی، گردشگری کشاورزی و غیره را در شهرستان اهر داریم.

وی تأکید کرد: تنها ضعف شهرستان اهر در حوزه گردشگری، نبود هتل برای اقامت گردشگران و مسافران است، در حالی که وجود هتل در شهری همچون کلیبر باعث حفظ آبروی شهرستان می‌شود اما خلأ نبود هتل یا مرکز اقامتی استاندارد در اهر مانع بزرگی برای رشد صنعت گردشگری است البته پیگیر هستیم تا معدن انجرد عملیات اجرایی هتل مهراصل را آغاز کند.

حمزه‌زاده در پاسخ به رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اهر در رابطه با احیای کاروان‌سرای مخروبه گویجه‌بئل گفت: قطعاً می‌دانید که اعتبارات اداره‌کل میراث فرهنگی استان بسیار محدود است اما امسال مجبور شدیم تا اعتبار محدود را صرف آماده‌سازی کاروان‌سراهای با قابلیت ثبت جهانی کنیم ولی قول می‌دهیم در اعتبارات سال ۱۴۰۱ نخستین کاروان‌سراهایی که در استان مرمت می‌کنیم کاروان‌سرای گویجه‌بئل و شاه‌عباسی کلیبر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌ شرقی از تملک فاز ۲ خانه عطایی در شهر اهر خبر داد و خاطرنشان کرد: در رایزنی‌هایی که با وزارت میراث‌ فرهنگی صورت گرفته، اولویت تملک خانه‌های تاریخی در شهر اهر با خانه عطایی است که اعتبار آن از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی تخصیص می‌یابد و سپس مرمت خانه عطایی را آغاز می‌کنیم.

علی اسحقی هم در این دیدار با قدردانی از تلاش‌ها و حمایت‌های میراث فرهنگی استان برای احیا و مرمت آثار تاریخی و طبیعی اهر اظهار داشت: در جلسه‌ هماهنگی انجام شده قرار است تا جشنواره غذاهای بومی‌محلی هم‌زمان با جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در شهرستان برگزار شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اهر افزود: جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران فرصتی برای معرفی داشته‌ها و پتانسیل‌های شهرستان اهر به میهمانان و هنرمندانی است که از اقصی نقاط کشور به شهرستان اهر خواهند آمد البته اهری‌ها آشنایی با فرهنگ محلی دارند اما باید در جشنواره‌های فرهنگی اولویت را برای جذب مسافران و گردشگران بگذاریم.

 

برای مطالعه مطالب مرتبط رجوع شود به:

پرونده جنگل های ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *