ی٫ تیر ۲۴ام, ۱۴۰۳

آیا رونق و شکوه گردشگری امارات بعد از پایان منابع نفتی به پایان خواهد رسید؟

بسیاری از مردم دنیا وضع کنونی امارات متحده عربی را مدیون نفت‌خیز بودن این کشور می‌دانند و گمان می‌کنند این کشور پس از به پایان رسیدن منابع نفتی‌اش رونق و شکوه خود را از دست خواهد داد.

گردشگری در دبی

بی شک دبی یکی از مهم ترین شهر های امارات متحده عربی است. دبی یکی از مجموع هفت امارت امیر نشینان امارات متحده عربی است که میتوان گفت بیشترین جمعیت را در بین این امارت ها دارد و عنوان دومین امارت بزرگ بعد از ابوظبی را را به خود اختصاص داده است . شهر دبی از دیگر شهر های امارات متحده متمایز میباشد از این لحاظ که در آمد نفت آن تنها سهم ۶ درصدی از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد و اکثر درآمد امارت دبی از مناطق جبل علی یا JAFZ و همچنین از صنعت گردشگری و دیگر خدمات تجاری میباشد. تاسیسات و پیشرفت های بسیار زیاد در صنایع و فعالیت های گوناگون در این شهر باعث شده تا توجهات جهانی را هم در تمام زمینه ها و پروژه ها به خود جلب کند و افزایش چشم گیر خرید تور دبی  از سایت لحظه آخر را در ایران رقم بزند. اگر به جاذبه های گردشگری دبی اشاره کنیم میتوان بزرگترین آن یعنی برج خلیفه را نام برد که برجسته ترین ساختمان دبی میباشد. این ساختمان با ۸۲۹ متر ارتفاع بلندترین ساختمان جهان محسوب میشود. برای خیلی از گردشگران جهان رفتن به این برج و مشاهده ۳۶۰ درجه کل شهر دبی در طبقه ۱۲۴ این برج میتواند یکی از جذاب ترین جاذبه ها برای عکاسی هر گردشگری باشد .

دد

درآمد دبی از گردشگری

اگر بخواهیم درآمد دبی را به تفکیک بررسی کنیم میتوان گفت که این شهر از نظر تجارت دریایی ۲۰ میلیارد دلار و ۱۵میلیون جهانگرد با درآمد ۳۰ میلیارد دلار و همچنین درآمدی ۲۷ میلیارد دلاری از فرودگاه بین المللی دوبی که جمعا به عدد ۷۷ میلیارد دلار میرسد را به ثبت رسانده است. دبی با داشتن حدود ۶۰۰ هتل و بیش ار ۸۰ هزار اتاق در سال ۲۰۱۲ میزبان بیش از ۱۰ میلیون گردشگر بود که این امر سبب شد صنعت گردشگری را در این شهر به یکی از ارکان اقتصاد این امیر نشین تبدیل کند و بخش قابل توجهی از تولیدات ناخالص داخلی دبی را به این صنعت اختصاص دهد. بر اساس تمام آمار های جهانی دبی در زمینه صنعت گردشگری همواره در مسیر رشد بوده که این میتواند گسترش دامنه شهر و همچنین اجرای راهبرد های مدیریتی نوین و جهانی باشد . امروزه دبی با پیشرفتی بسیار سریع و جدیت تمام در دیده شدن در دنیا به طور باور نکردنی مورد توجه مسافران عزیز قرار گرفته است به طوریکه در سال ۲۰۰۷ میلادی امارات متحده عربی پر بازدید ترین کشور جهان نام برده شده است. با توجه نظر سنجی های انجام شده از گردشگران تور دبی lahzeakhar  اغلب این گردشگران به دلیل تنوع بسیار زیاد مراکز تفریحی مدرن به این کشور سفر میکنند. دولت امارات در راستای برنامه های توسعه دبی به عنوان یکی از قطب های گردشگری با شرکت های بزرگی دست به همکاری زده است تا بتواند دبی را به قطب گردشگری جهان تبدیل کند یکی از این پروژه ها پروژه مجموعه آل مازار است که در نمایشگاه بین المللی دبی از آن رونمایی خواهد شد.

ددد

مقایسه در آمد دبی از گردشگری با درآمد نفتی ایران

طبق پیش بینی های سازمان جهانی گردشگری UNWTO تجارت بین المللی دنیا تا انتهای سال ۲۰۲۰ در اختیار صنعت گردشگری قرار خواهد گرفت که سهم کشور های در حال توسعه از این صنعت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. صنعت گردشگری در ایران یکی از بزرگترین منابع سرمایه ایی و امکانات کسب و کار است که زمینه رشد اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی است. این صنعت میتواند با توجه به تحریم های ایران مسیری درست در فرآیند حل مشکلات اقتصادی،فقر و بیکاری باشد . کشور ایران جزء ۱۰ کشور گردشگری جهان است بی شک میتوان با تامین زیر ساخت های گردشگری و همینطور نیاز های مسافرین عزیز آمار ورود گردشگران را افزایش داد. از هر نظر که بخواهید به دبی نگاه کنید، تمامی جاذبه های این شهر ، از دیگر مناطق دنیا وارد آن شده است. ساختمان ها و خودرو های سوپر لوکس و هر چیزی که فکرش را بکنید همه و همه متعلق به جایی غیر از شهر دبی است که به مرور وارد شده است . دبی با عنوان پدیده ای نوظهور یاد می شود اما این شهر همان شهر قدیمی با ظاهری جدید است. همانطور که خطوط راه آهن موجب پیشرفت شهر شیکاگو شد شرکت های هواپیمایی نیز در توسعه دبی نقش مهمی ایفا کردند. در سال ۱۹۷۴ شیخ رشید از شیخ محمد درخواست کرد تا توسعه ی فرودگاه بین المللی دبی را در اولویت کارهای خود قرار دهد. هواپیمایی امارات شرکتی دولتی بود که توسط کارشناسان خبره ی غربی اداره میشد و توانست در عرصه های بین المللی یکه تازی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *