ی٫ تیر ۳۱ام, ۱۴۰۳

از تاکسی «کریم» تا کارت «حیا»

کشور قطر در آستانه آغاز برگزاری مسابقات جام جهانی قطر تمهیدات ویژه ای برای حمل و نقل گردشگران ورودی به این کشور را تدارک دیده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال،برگزارکنندگان جام جهانی ۲۰۲۲ ، اطلاعات مهمی را درباره نکات کلیدی از وضعیت حمل و نقل در دوحه در طول برگزاری مسابقات این جام برای ساکنان این کشور و گردشگران خارجی منتشر کرده‌اند.

این اطلاعات طی یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه با حضور نمایندگانی از کمیته عالی «تحویل و میراث»، وزارت کشور، وزارت حمل و نقل، راه آهن قطر و سازمان مواصلات و فواید عمومی اعلام شد.

در این مطلب به مهمترین اطلاعات درباره وضعیت حمل و نقل شهر دوحه در طول برگزاری مسابقات جام جهانی به نقل از سایت ویژه «جام جهانی قطر ۲۰۲۲» می‌پردازیم. مسابقات جام جهانی قطر از  ۲۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر (۲۹ آبان تا ۲۷ آذر) برگزار خواهد شد.

ورود از طریق فرودگاه‌های بین المللی حمد و بین المللی دوحه

تدابیر ویژه قطر برای جابه‌جایی طرفداران فوتبال در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی | از تاکسی «کریم» تا کارت «حیا»

طرفداران فوتبال هنگام ورود به قطر طیف وسیعی از گزینه‌های حمل و نقل را  پیش روی خود خواهند داشت. از جمله اتوبوس‌های شاتل، متروی شهر دوحه، تاکسی و خدمات سواری نظیر «اوبر» و «کریم». خدمات حمل و نقل کریم و اوبر از ۴ ساعت قبل از برگزاری هر مسابقه تا ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه پس از پایان هر مسابقات آماده جابه‌جایی مسافران ویژه جام جهانی در سراسر دوحه خواهند بود. اتوبوس‌های شاتل نیز از مبدا هر دو فرودگاه بین المللی دوحه فعالیت خواهند کرد و طرفداران فوتبال و گردشگران را به محل اقامت خود و همچنین برای دیدار از جاذبه‌های گردشگری در مرکز شهر دوحه انتقال خواهند داد.

با کارت «حیا» در دوحه رایگان سفر کنید

تدابیر ویژه قطر برای جابه‌جایی طرفداران فوتبال در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی | از تاکسی «کریم» تا کارت «حیا»

در طول برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲، مقامات شهری دوحه جهت حمل و نقل مناسب‌تر گردشگران و طرفداران فوتبال نکاتی را پیشنهاد کرده‌اند:

ساکنان محلی بهتر است از وسایل حمل و نقل خصوصی برای رسیدن به محل برگزاری مسابقات استفاده کنند. ساکنان کشور قطر همچنین ترغیب خواهند شد در صورت امکان با خودروی شخصی خود رانندگی کنند. اگر به سمت استادیوم رانندگی می‌کنند، پیشتر با استفاده از نرم‌افزارهای ترافیکی از بسته شدن جاده‌ها و راه بندان‌ها و تغییرات ترافیکی در اطراف استادیوم‌های محل برگزاری محل مسابقه آگاه می‌شوند.

مشوق‌هایی جهت استفاده بازدیدکنندگان از متروی دوحه و خدمات اتوبوس عمومی ارائه خواهد شد. در طول برگزاری مسابقات، خدمات حمل و نقل با استفاده از اتوبوس از پنج نقطه در اطراف دوحه و مکان‌های اقامتی کلیدی به استادیوم‌‍‌ها اجرا خواهد شد. دارندگان کارت حیا (Hayya Card) از تاریخ ۱۰ آبان تا ۲۳ آذر می‌توانند از وسایل نقلیه عمومی به طور نامحدود و رایگان استفاده کنند.

برای تردد در مرکز دوحه از اتوبوس‌های شاتل و مترو استفاده کنید

تدابیر ویژه قطر برای جابه‌جایی طرفداران فوتبال در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی | از تاکسی «کریم» تا کارت «حیا»

از اول نوامبر، خیابان کورنیچه تبدیل به پیاده راه می‌شود، این منطقه برای میزبانی از فعالیت‌های مختلف فرهنگی و سرگرم کننده برای هواداران در طول مسابقات انتخاب شده است. به طرفداران تیم‌های فوتبال توصیه شده از وسایل حمل و نقل عمومی برای بازدید از جشنواره «فعالیت در کرونیچه» یا جشنواره «طرفداران فیفا» که در پارک «البیده» برگزار می‌شود، استفاده کنند.

اتوبوس‌های شاتل برای انتقال طرفداران بین مناطقی که برای سرگرمی گردشگران راه اندازی شده، در نظر گرفته شده‌اند. سرویس‌های اتوبوس رایگان شاتل در حال حاضر بین ایستگاه مترو «سوق واقف» و «پارک البیده» فعال هستند و طرفداران را به مکان‌های مختلف در سراسر جاده‌های کمربندی «بی» و «سی» منتقل می‌کنند. زمانبندی ساعات حرکت اتوبوس‌های شاتل را می‌توانید در سایت «مواصلات» (Mowasalat website) پیگیری کنید.

طرح مدیریت پلاک خودروها در مرکز دوحه

تدابیر ویژه قطر برای جابه‌جایی طرفداران فوتبال در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی | از تاکسی «کریم» تا کارت «حیا»

سیستم مدیریت پلاک خودرو از اول نوامبر در مرکز دوحه اجرا خواهد شد. منطقه مدیریت پلاک خودرو از خیابان «الخفجی» در شمال تا جاده کمربندی «سی» از غرب و جنوب و خیابان «کورنیچه» از شرق را پوشش می‌دهد. این طرح که هر جمعه از ساعت ۱۵ تا ۲۲ تا روز ۲۸ اکتبر به صورت آزمایشی در محدوده تعیین شده در حال اجراست. بر اساس این طرح، وسایل نقلیه با پلاک حمل و نقل عمومی، پلاک حمل و نقل اورژانسی و پلاک حمل و نقل خصوصی مشکی از مرکز دوحه به مسیرهای تعیین شده منحرف می‌شوند. در طول زمان برگزاری مسابقات جام جهانی، این طرح به صورت روزانه اجرا خواهد شد.

افرادی که تنها دارای یک وسیله نقلیه و همچنین وسایل نقلیه عمومی و اورژانس هستند از این طرح مستثنی هستند. مقامات شهری برای خودروهایی که بدون رعایت معیارهای طرح مدیریت پلاک خودروها در مرکز دوحه تردد کنند، جریمه صادر خواهند کرد.

کمربندی A؛ مسیری ویژه برای تردد اتوبوس و تاکسی

تدابیر ویژه قطر برای جابه‌جایی طرفداران فوتبال در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی | از تاکسی «کریم» تا کارت «حیا»

این بزرگراه کمربندی اکنون دارای خط اختصاصی اتوبوس و تاکسی است. رانندگانی که مجاز به تردد از خط اتوبوس و تاکسی نباشند جریمه خواهند شد. این لاین فقط تا زمان برگزاری مسابقات از ساعت ۲ تا ۸ صبح برای تمامی راننده‌ها باز خواهد بود. این خط به طور انحصاری توسط اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها به صورت ۲۴ ساعته در طول زمان برگزاری مسابقات جام جهانی استفاده خواهد شد.

انحراف ترافیکی در اطراف ورزشگاه‌های جام جهانی

برای سازماندهی ورود و خروج وسایل نقلیه، تردد در اطراف ورزشگاه‌های مهم محل برگزاری جام جهانی نظیر الثومه، بین المللی خلیفه، لوسیل و الجنوب محدود می‌شود. ساکنان مناطق اطراف این ورزشگاه‌ها نیز ترغیب به استفاده از مسیرهای جایگزین خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

لغو محدودیت‌های کرونایی قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲

برنامه کامل مرحله گروهی جام جهانی قطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *