د٫ اسفند ۷ام, ۱۴۰۲
کره جنوبی

اقدام تحریک آمیز کره شمالی در حریم هوایی پیونگ‌یانگ

پس از به پرواز درآمدن ۱۸۰ هواپیمای جنگی کره شمالی ، جت های رادارگریز  ارتش کره جنوبی نیز به پرواز درآمده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال، این تصمیم درحالی گرفته شده که کره شمالی طی دو روز چهارشنبه و پنج‌شنبه، در اقدامی بی‌سابقه حدود ۳۰ آزمایش موشکی انجام داده که پرتاب ناموفق یک موشک بالستیک قاره پیما در روز پنج‌شنبه، یکی از آخرین موارد بوده است.

کره شمالی بویژه از تصمیم کره جنوبی و ایالات متحده در تمدید بزرگترین مانور هوایی مشترکشان خشمگین است و این تصمیم را «بسیار خطرناک و اشتباه» خوانده است. پیونگ یانگ همچنین ۸۰ گلوله توپ شلیک کرد که در یک «منطقه حائل» دریایی فرود آمدند.

رئیس ستاد مشترک ارتش سئول در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ارتش ما حدود ۱۸۰ هواپیمای جنگی کره شمالی را شناسایی کرد که در حریم هوایی پیونگ‌یانگ بسیج شده بودند. سئول نیز ۸۰ جت جنگنده از جمله جنگنده‌های F-35A را به پرواز درآورد. سئول این تصمیم را در حالی گرفت که جت‌های شرکت کننده در رزمایش مشترک نیز آمادگی خود را حفظ کرده‌اند.»

در این بیانیه همچنین با اشاره به شلیک ۸۰ توپ از سوی کره شمالی آمده است که این اقدام «نقض آشکار» توافقنامه ۲۰۱۸ میلادی است که منطقه حائل را در تلاش برای کاهش تنش بین دو کشور ایجاد کرده است.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده نیز پرتاب موشک بالستیک قاره پیما توسط پیونگ یانگ را اقدامی «غیرقانونی و بی‌ثبات کننده» توصیف و اعلام کرد که واشنگتن در کنار سئول اقدامات جدیدی را برای نشان دادن «قاطعیت و توانایی» خود در برابر تهدیدهای فزاینده کره شمالی به اجرا خواهد گذاشت.

پیونگ یانگ رزمایش هوایی مشترک سئول و واشنگتن را «یک مانور نظامی تهاجمی و تحریک‌آمیز» خوانده که قصد «هدف گرفتن کره شمالی» را دارد و تهدید کرده که در صورت ادامه این رزمایش، واشنگتن و سئول «هولناک‌ترین بها در تاریخ» را خواهند پرداخت.

کارشناسان می‌گویند که کره شمالی به ویژه در مورد انجام رزمایش‌های هوایی حساس است؛ چراکه نیروی هوایی پیونگ‌یانگ یکی از ضعیف‌ترین بخش‌های ارتش این کشور و فاقد جت‌هایی با فناوری‌های پیشرفته و خلبانان آموزش دیده است.

آخرین آزمایش‌های موشکی کره شمالی در حالی انجام می‌شود که کره جنوبی پس از کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر در جریان برگزاری جشن‌های هالووین که عمدتا نیز جوانان ۲۰ ساله بودند، در یک دوره عزای ملی قرار دارد.

به همین دلیل لی هیو جونگ، معاون سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد که تحریکات پیونگ یانگ «به ویژه در دوران عزای ملی ما، علیه بشریت و اقدامی خلاف رفتارهای بشردوستانه است».

بیشتر بخوانید:

هالووین مرگبار در کره جنوبی

طوفان هینامور با قدرت هر چه تمام کره جنوبی را درنوردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *