ج٫ اسفند ۴ام, ۱۴۰۲
کارت هوشمند هایا

الزام دریافت کارت هوشمند “هایا” برای مسافران جام جهانی

به گفته مسولان کشور قطر دریافت کارت هوشمند “هایا” برای مسافران جام جهانی الزامی می باشد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، کشور قطر در جام جهانی دست به ابتکاری جالب زده است و برای هر مسافر جام‌جهانی یک کارت هوشمند طراحی کرده است که دریافت این کارت هوشمند برای همه مسافران جام جهانی اجباری است. این کار را کشور‌های توسعه یافته دیگر نیز انجام داده‌اند و با استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز ارائه خدمات خودشان را با کارت‌های گردشگری، هوشمند کرده‌اند.

این کارت‌های هوشمند نقش مهمی در جذب گردشگر دارند و نمونه این کارت‌ها را دبی با نام نول کارت و ترکیه با نام استانبول کارت طراحی و از آن‌ها استفاده کرده است.

قطر نیز در جام جهانی قرار است از کارت‌هایی با نام هایا استفاده کند که خدمات ویژه و منحصر به فردی را به مسافران و گردشگران ارائه می‌دهد. قطر به وسیله این کارت قرار است پذیرای یک و نیم میلیون گردشگر خارجی باشد و بتواند علاوه بر سازماندهی مسافران به بهترین شکل ممکن، دسترسی به خدمات را نیز افزایش دهد.

هایا کارت چیست؟

هایا کارت قطر، کارتی دیجیتالی است که همانند ویزا مجوز ورود به قطر است و افراد فارغ از هدف سفر به این کشور باید این کارت را تهیه کنند. هواداران جام جهانی تنها در صورت داشتن بلیط مسابقات و هایا کارت می‌توانند وارد استادیوم‌ها شوند.

هایا کارت دسترسی رایگان به سیستم حمل‌و‌نقل عمومی قطر را برای هواداران فراهم می‌کند و همچنین نرم‌افزار این کارت‌های هوشمند با زبان‌های مختلف کشور‌های حاضر در جام‌جهانی، راهنمای خوبی برای آن‌ها در این سفر است.

این هوشمندسازی امکان برنامه‌ریزی دقیق برای ارائه بهترین خدمات و دسترسی سریع به خدمات را برای مسافران فراهم می‌کند. از طرفی قطر می‌تواند در مناطق گردشگری، هتل‌ها و رستوران‌ها توازن ایجاد کرده و درآمد گردشگری جام‌جهانی را برای همه‌ی بخش‌های کشور به شکل مساوی تقسیم کند.

کنترل سیستم حمل‌و‌نقل، انتخاب نزدیک‌ترین هتل به ورزشگاه بازی‌ها برای هر مسافر، مدیریت پارکینگ و عبور و مرور امکانات شگفت‌انگیزی است که هایا کارت در جام‌جهانی امسال رغم می‌زند. دارندگان این کارت‌ها می‌توانند در تمام طول سفر خود از خدمات درمانی رایگان بهره‌مند شوند و از طریق نرم‌افزار در صورت نیاز، نزدیک‌ترین محل خدمات درمانی را بیابند.

یکی از جذاب‌ترین خدمت این کارت‌ها بهره‌ بردن از هوش مصنوعی برای معرفی نقاط دیدنی، رستوران، هتل و دیگر موارد بسته به رفتار‌های مالی و سلیقه آن‌هاست.

با دریافت هایا کارت دیگر نیازی به ثبت‌نام در سامانه احراز هویت قطر نیز نیست چرا که همه‌ی این سامانه‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند و در تمام طول مسابقات جام‌جهانی به راحتی و تنها با استفاده از این کارت‌ها می‌توان از قطر خارج و دوباره به آن وارد شد.

این کارت تمام خدماتی را که در قطر یک مسافر به آن نیاز دارد را در اختیارشان می‌گذارد. خدماتی مثل مجوز ورود به ورزشگاه، استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی، ورود و خروج از کشور، خدمات هتل و همچنین مدیریت هزینه و برنامه‌ریزی برای سفر که تجربه شگفت‌انگیزی به مسافران جام‌جهانی می‌دهد.

کشور ما شرایط بالقوه بسیار بالایی برای جذب گردشگر دارد اما متاسفانه در جایگاه بسیار پائینی در صنعت گردشگری جهان قرار دارد که نشان از اهمیت بسیار بالا و ضرورت در تغییر نگاه سیاست‌گذاری و مدیریت در این حوزه دارد و انتظار می‌رود ایران نیز از تجربه کشور‌های مختلف در این حوزه استفاده کند تا با بهبود شرایط کشور در حوزه گردشگری بتوانیم از این صنعت پرسود سهمی داشته باشیم. حالا که یکی از کشورهای همسایه ما میزبانی جام‌جهانی را گرفته است، فرصت مناسبی به وجود آمده تا از سبک مدیریت و اقداماتی که در قطر صورت می‌گیرد، درس بگیریم.

بیشتر بخوانید:

کشتی تفریحی قطر در آستانه جام جهانی /فیلم

هشدار به مسافرین جام جهانی قطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *