ش٫ اردیبهشت ۲۹ام, ۱۴۰۳

Powerful undersea volcano eruption in Tonga on Friday Jan 14, 2022. The latest eruption of the Hunga Tonga-Hunga Ha'apai volcano came just a few hours after Friday's tsunami warning was lifted. Tonga Geological Services/EYEPRESS

امواج سهمگین “سونامی” به سواحل ژاپن رسیدند+فیلم

سازمان هواشناسی ژاپن روز شنبه اعلام کرد که امواج سونامی به جنوب غرب این کشور رسیده است و در حالی که هم اکنون ارتفاع امواج ۱.۲ متر بوده، انتظار می‌رود که ارتفاع آن به سه متر نیز برسد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛تلویزیون NHK ژاپن خبر داد که امواج سونامی به جزایر «آمامی» این کشور رسیده و ارتفاع این امواج حدود ۱.۲ متر ثبت شده است.

هنوز هیچ گزارشی درباره ویرانی حاصل از این امواج گزارش نشده است.

این امواج سونامی ناشی از فوران آتشفشان زیردریایی تونگا هونگا واقع در اقیانوس آرام است.

براساس گزارشها، به دنبال فوران این آتش فشان خاکستر، گاز و بخار به ارتفاع ۲۰ کیلومتر به هوا پرتاب شده است.

پایگاه خبری RNZ در این باره نوشت: بلافاصله پس از فعال شدن آتشفشان هشدار سونامی در جزایر پادشاهی تونگا صادر شده است و تصاویر منتشر شده از سواحل این منطقه نشان می‌دهد امواجی بزرگی به راه افتاده است و نوساناتی در سطح دریا مشاهده شده است. همچنین از نیوزیلند خبر رسیده است که در سواحل این کشور نیز هشدار سونامی صادر شده است.

به همه مردم و ساکنان همه جزایر تونگا توصیه شده است که از نزدیک شدن به سواحل خودداری کنند.

این آتشفشان در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق جزایر «فونوآفوو» در تونگا در اقیانوس آرام قرار گرفته است.

«تانیا کوئلا» رییس سازمان جغرافیایی تونگا گفته است که شعاع فوران این آتشفشان حدود ۲۶۰ کیلومتر است و قدرت آن ۷ برابر بیشتر از آخرین فوران این آتشفشان در ۲۰ دسامبر سال گذشته است.

وی به مردم توصیه کرده تا حد امکان در خانه و پناهگاه بمانند و اگر از خانه خارج شدند حتما ماسک بزنند و از آلوده شدن منابع آبی خود محافظت کنند.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *