ی٫ تیر ۲۴ام, ۱۴۰۳

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

بانک جهانی به تازگی آخرین گزارش سالانه بدهی خارجی پایان سال خود را منتشر کرد و بر اساس ارزیابی‌ها مشخص شد که بدهی مصر، ایران و ترکیه در سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش توریسم اینترنشنال بر اساس گزارش بانک جهانی، موارد زیر به تفکیک کشورهای خاورمیانه و بدهی آنها در پایان سال ۲۰۲۲ است. سهام بدهی خارجی به بخشی از بدهی یک کشور اشاره دارد که از وام دهندگان خارجی وام گرفته شده است.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

مصر

سهام بدهی خارجی مصر به ۱۴۳.۳ میلیارد دلار رسید که نسبت به ۱۲۹.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است. مصر سهم عمده پول های وام گرفته شده خود را صرف زیرساخت ها کرده است. المانیتور سال گذشته گزارش داد که برخی از تحلیلگران معتقدند مصر پتانسیل بالایی برای بازپرداخت بدهی خود دارد.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

ایران

سهام بدهی خارجی ایران به ۱۰.۴ میلیارد دلار رسید. این رقم تقریبا دو برابر ۵.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ است.

خبرگزاری فایننشال تریبون با استناد به داده های بانک مرکزی گزارش داد که بدهی خارجی ایران دوباره در حال کاهش است. این روزنامه خاطرنشان کرد که تحریم‌ های ایالات متحده در کنار «قوانین دست‌وپاگیر و بی ‌ثباتی اقتصادی» مانع بزرگی برای سرمایه‌ گذاری خارجی در ایران است.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

عراق

سهام بدهی خارجی عراق در پایان سال ۲۰۲۱، ۲۵.۳ دلار بود. در سال ۲۰۲۰، رقم سهام بدهی خارجی آنها ۲۶.۳ دلار بود که نشان دهنده کاهش بدهی آنها به بانک جهانی است.

عراق سرانجام در ماه اکتبر دولت جدید خود را تشکیل داد و یکی از اولین اقدامات دولت امضای قرارداد مهندسی ۴ میلیارد دلاری با ایران بود.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

اردن

بدهی اردن در سال گذشته ۴۱.۸ میلیارد دلار بود که نسبت به ۳۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است.

علاوه بر وام های خارجی، اردن به طور منظم از همسایگان ثروتمند خود در خلیج فارس کمک های اقتصادی دریافت می‌کند تا به بودجه خود کمک کند. یک خبر مثبت در مورد اقتصاد اردن این است که درآمد آنها از گردشگری در حال افزایش است.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

لبنان

بدهی لبنان ۶۶.۹ میلیارد دلار بود که نسبت به ۶۸.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش داشت.

لبنان در بحبوحه بحران اقتصادی ویرانگری قرار دارد. علیرغم کاهش اندک در میزان بدهی، بسیاری از نهادها تا زمانی که لبنان اصلاحات حکومتی و مبارزه با فساد را اجرایی نکند، تمایلی به وام دادن به این کشور ندارند.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

سوریه

سهام بدهی خارجی سوریه در پایان سال ۲۰۲۱ به ۵ میلیارد دلار رسید که نسبت به ۴.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است.

اقتصاد سوریه به دلیل ادامه جنگ داخلی در حال فروپاشی است. برخی ناظران نیز در سال های اخیر گفته‌اند که تحریم های آمریکا و اروپا علیه این کشور به در حال آسیب رساندن به غیرنظامیان است.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

ترکیه

بدهی خارجی ترکیه ۴۳۵.۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به ۴۴۱.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش داشته است.

در ماه ژوئن، آژانس رتبه‌بندی اعتباری S&P Global مستقر در نیویورک گزارش داد که ترکیه به دلیل بدهی‌های بالا و مشکلات اقتصادی، در برابر بحران نقدینگی آسیب‌پذیر است. یکی از مشکلات اساسی ترکیه تورم بالاست.

بدهکارترین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

یمن

بدهی یمن جنگ‌زده ۷.۶ میلیارد دلار بود که از ۷.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ بیشتر بوده است.

گفتنی است بانک جهانی، اطلاعات چندین کشور منطقه از جمله اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس را درج نکرد.

بیشتر بخوانید:

هزینه سفر ۴ روزه به تفلیس در ایام کریسمس

تعطیلی موزه‌ها و تئاترها در انگلیس به خاطر گرانی حامل‌های انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *