پ٫ اسفند ۳ام, ۱۴۰۲

برج تاریخی طغرل تا پایان سال جاری بازسازی می‌شود

معاون وزارت میراث فرهنگی کشور گفت: پروژه بازسازی برج تاریخی طغرل، متعلق به دوره سلجوفیان، پیشرفت فیزیکی زیادی داشته است و توقع می‌رود تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور، از برج طغرل شهر ری بازدید و در جریان مراحل مرمت این بنای تاریخی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بیش از یک میلیارد تومان برای مرمت بنای برج طغرل تا کنون تخصیص پیدا کرده است، افزود: مرمت بنا نزدیک ۶ ماه است که آغاز شده و مراحل پایانی در حال انجام است. همچنین برای انجام مرمت تکمیلی و اصولی بام، قرار شد ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار دیگر تخصیص پیدا کند.

دارابی به درخواست شهردار منطقه ۲۰ مبنی بر بازنگری در تعیین حریم مربوط به برج طغرل اشاره کرد و ادامه داد: انجام مطالعات حریم این بنا توسط استان صورت گرفته است.

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور، کمک به صیانت از میراث‌فرهنگی، دفاع از حقوق عامه مردم و کمک به توسعه و پیشرفت کشور را راهبرد اصلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، عنوان و ابراز امیدواری کرد با همکاری‌های صورت گرفته با شهرداری زیبایی‌ها و جذابیت‌های اماکن تاریخی اضافه شود.

دارابی همچنین در ادامه از محوطه چشمه علی بازدید و با بیان اینکه شهرداری و دیگر نهادهای مربوطه طرحی را به‌منظور احیای این چشمه در دستور کار دارند، ادامه داد: با توجه به اینکه چشمه علی پایگاهی ملی است، اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران طرح‌های متعددی را به‌منظور تملک و آزادسازی بناهای اطراف و تقویت پایگاه از منظر پژوهشی و مطالعاتی در دستور کار دارد.

وی به ضرورت ایجاد مرکز مطالعاتی و پژوهشی اشاره و ابراز امیدواری کرد که با اقدامات در حال انجام، اتفاقات خوبی برای آینده حوزه میراث‌فرهنگی ری، که میراث‌هایی از ادوار مختلف تاریخی را در خود جای داده است، رقم بخورد.

در این بازدید، رضا سامه مدیر کل امور پایگاه‌های معاونت میراث‌فرهنگی، پرهام جانفشان مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران و رضا شنگی شهردار منطقه ۲۰ حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *