ش٫ تیر ۲ام, ۱۴۰۳
جشنواره جاذبه های گردشگری ایران در عشق آباد

برگزاری جشنواره “جاذبه‌های گردشگری ایران” در عشق آباد

جشنواره جاذبه‌های گردشگری جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد ترکمنستان با حضور جمعی از مسئولین حوزه گردشگری آغاز به کار کرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال،مراسم افتتاحیه جشنواره جاذبه‌های گردشگری جمهوری اسلامی ایران با حضور آتاگلدی شامرادف، وزیر فرهنگ ترکمنستان، دیپلمات‌های ۱۶ کشور چین، آلمان، واتیکان، روسیه، قزاقستان، بلاروس، ایتالیا، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان، ترکیه، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان، اوکراین و فرانسه و نمایندگان ۱۱ شرکت‌ گردشگری ترکمنستان در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد برگزار شد.

در این جشنواره که بیش از ۴۰ دیپلمات خارجی حضور داشتند، نوید رسولی، رایزن فرهنگی کشورمان در ترکمنستان در سخنرانی خود، برگزاری دومین جشنواره گردشگری جمهوری اسلامی ایران را فرصتی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری ایران دانست.

وی با اشاره به توجه به گردشگری به عنوان یک صنعت افزود: صنعت گردشگری در حال حاضر یکی از مهم‌ترین صنایع در جهان است که بسیاری از کشورها به خاطر اهمیتی که از نظر اقتصادی و اجتماعی دارد روز به روز توجه بیشتری به آن می‌کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان در عشق آباد اظهار داشت: در این جشنواره تنها بخش کوچکی از ویژگی‌ها و جاذبه‌های گردشگری متنوع ایران شامل نمایشگاه‌های عکس، لباس اقوام، صنایع دستی، معرفی برخی از سوغات و غذاهای ایرانی و موسیقی سنتی کشورمان معرفی می‌شود.

رسولی در پایان سخنان خود از سردار بردی محمداف، رئیس جمهوری ترکمنستان به منظور امکان فراهم کردن چنین شرایطی برای فعالیت‌های رایزنی فرهنگی تشکر کرد و گفت: امید است فعالیت‌های فرهنگی دو کشور بیش از پیش توسعه یابد.

ایران و ترکمنستان در مسیر توسعه روابط فرهنگی، هنری و گردشگری

محمود صادقی، معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با اشاره به هفته ملی گردشگری گفت: از سال ۱۹۸۰ سازمان جهانی گردشگری روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی جهانگردی جشن گرفته است و همزمان با روز گردشگری، هفته ملی گردشگری در یک دوره از هفته در ایران گرامی داشته می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه‌های متنوعی برای ارتقای صنعت گردشگری به طور کلی و فعال در زمینه گردشگری پزشکی، اکوتوریسم، گردشگری تجاری نیز در هفته گردشگری در ایران برگزار می‌شود و معمولاً تعدادی از طرح‌های توسعه گردشگری به همین مناسبت افتتاح می‌شود.

صادقی در عین حال، افزود: طی سه سال گذشته به دلیل اثرات بی‌سابقه کووید ۱۹ محدودیت‌های زیادی در سطح بین‌المللی اعمال شده بود. اما خوشبختانه طی ماه‌های اخیر محدودیت‌های مرزی بین‌المللی کاهش یافته و تردد گردشگران و مسافران افزایش یافته است.

معاون سفارت کشورمان در ترکمنستان با اشاره به روابط دوستانه دو کشور گفت: در راستای روابط دوستانه و برادرانه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان و تحت رهبری خردمندانه مقامات ارشد دو کشور، روابط فرهنگی و همکاری در بخش گردشگری بین دو کشور بهبود چشمگیری داشته است.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم در شرایط جدید، شاهد توسعه بیشتر روابط فرهنگی، هنری و گردشگری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان باشیم.

اجرای موسیقی سنتی ایرانی توسط گروه «سیمرغ»، بازدید از نمایشگاه لباس‌های دستباف اقوام با هنرمندی خانم فرنگیس شادکام، نمایشگاه صنایع دستی، تصاویر تهیه شده از جاذبه‌های گردشگری ایران و پذیرایی با شیرینی‌ها و غذاهای ایرانی، بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت.

رایزن فرهنگی کشورمان در ترکمنستان در دومین روز از برگزاری این جشنواره، گفت: سفر در ادبیات فارسی و در اشعار شاعران، با جهان بینی‌های متفاوتی، دیده می‌شود. سفر همیشه مملو از آموختن تجربه‌هاست. به همین دلیل، بیشتر ما آدم‌ها، سفرکردن را دوست داریم. یکی از مراحل انتخاب سفر به منطقه‌ای از جهان، شناخت درباره آن منطقه است.

خانم فرنگیس شادکام، دوزنده لباس اقوام ایرانی نیز درباره لباس‌های نمایشگاه توضیحاتی را ارائه داد.

معرفی داستان‌های کهن پارسی در ترکمنستان

همچنین در برنامه‌ای دیگر داستان‌های کهن پارسی در شماره ۴۱ هفته نامه «ادبیات و هنر» ترکمنستان معرفی شد.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد؛ کتاب ۳۰ داستان کهن پارسی به خصوص داستان «دانش و پاداش» در شماره ۴۱ هفته نامه ادبیات و هنر به صورت کاغذی و الکترونیکی معرفی شد.

هفته‌نامه ادبیات و هنر در سال ۱۹۵۸ میلادی شروع به فعالیت کرد. این هفته‌نامه طی روزهای جمعه و در ۴ صفحه به صورت کاغذی با شمارگان ۱۰ هزار و الکترونیکی چاپ می‌شود. موضوعات این هفته نامه به فرهنگ، هنر، شعر و ادبیات و موسیقی اختصاص دارد.

بیشتر بخوانید:

پرفروش ترین سوغاتی های ایران برای گردشگران خارجی

گزارشی از ماه افتتاح فرهنگی ژاپن ۲۰۲۲ در تهران/فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *