ی٫ تیر ۲۴ام, ۱۴۰۳

بزرگ ترین خانه خشتی جهان پذیرای گردشگران می شود

خانه تاریخی حاج‌آقاعلی،معروف به زعیم الله رفسنجانی، بزرگترین خانه خشتی جهان است که در رفسنجانِ استان کرمان واقع شده است. با موافقت اداره کل اوقاف استان کرمان گردشگران می توانند از این خانه بازدید کنند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در خصوص حل مشکل خانه حاج‌آقاعلی رفسنجان گفت: با هماهنگی که با اداره کل اوقاف استان کرمان صورت گرفت از امروز درب این خانه به روی گردشگران باز شد.

علی‌اصغر شالبافیان عصر امروز در حاشیه سفر به رفسنجان در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدیدهای امروز از مناطق نمونه گردشگری شهرستان و خانه تاریخی حاج‌آقاعلی بزرگترین خانه خشتی جهان اظهار کرد: برنامه توسعه گردشگری در محورهای کمتر توسعه‌یافته و کم‌برخوردار کشور در دستور کار است و توزیع گردشگری در تمام نقاط کشور را در برنامه‌های وزارت میراث فرهنگی داریم.

معاون گردشگری وزیر میراث‌ فرهنگی عنوان کرد: تنوع در بازارهای گردشگری خارجی با محوریت بازارهای همسایه و تنوع‌بخشیدن به محصولات گردشگری مثل گردشگری کشاورزی و همچنین در کرمان به‌واسطه مزار سردار شهید سلیمانی تقویت گردشگری مقاومت یکی دیگر از برنامه‌های وزارتخانه است.

وی در خصوص حل مشکل خانه حاج‌آقاعلی رفسنجان نیز با توجه به اینکه به دلایلی درب آن به روی گردشگران بسته است، گفت: با هماهنگی که با اداره کل اوقاف استان صورت گرفت از امروز درب این خانه به روی گردشگران باز شد.

وی در همین رابطه افزود: همچنین در خصوص جذب سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران هماهنگی‌هایی انجام شد.

شالبافیان اضافه کرد: با مساعدت‌ها و همکاری که وزارت میراث فرهنگی خواهد داشت، محور منتهی به خانه حاج‌آقاعلی، حمام و بازار مرمت می‌شود.

خانه حاج آقا علی، معروف به زعیم الله رفسنجانی، با زیربنایی بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع و مساحتی برابر با ۱۲۰۰۰ متر مربع، دارای ۸۶ اتاق بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان، یعنی حوضخانه، شاه‌نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده‌اند.حاج آقا علی، یکی از بزرگترین تاجران دوره‌ی خود محسوب می‌شد و این خانه را در سال ۱۱۳۶ خورشیدی بنا کرد. این مجموعه، به عنوان یکی از باشکوه‌ترین نمونه‌های معماری عصر قاجار شناخته شده است.

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *