چ٫ خرداد ۲ام, ۱۴۰۳

بسته شدن حفره بزرگ “لایه اوزون” در روزهای آتی

پژوهشگران اعلام کرده اند که حفره بزرگ سال جاری در لایه اوزون که بزرگتر از قطب جنوب شده، در نهایت همین هفته بسته خواهد شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ لایه اوزون مانند یک سپر محافظتی عمل و اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب می کند. عدم وجود این لایه باعث می‌شود اشعه های فضایی پر انرژی سریع تر به زمین برسند و ممکن است به سلول های زنده آسیب برسانند.

لایه اوزون در نتیجه واکنش های شیمیایی ناشی از انرژی خورشیدی از بین می رود. در این فرایند برخی مواد شیمیایی ساخت انسان در اتمسفر باقی می‌مانند.

سوراخ شدن لایه اوزون در تابستان نیمکره جنوبی زمین اتفاق می افتد. اندازه این سوراخ نیز تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی وابسته است و به دلیل سرما بیشتر می شود.

کارشناسان با وجود این نوسان های طبیعی معتقدند تا ۲۰۵۰ میلادی این سوراخ به طور کامل بسته می شود. دلیل این امر نیز محدودیت های استفاده از مواد شیمیایی است که به تبخیر اوزون منجر می شود. این محدودیت ها در سال ۱۹۸۷ میلادی وضع شده اند.

سوراخ فعلی اوزون که به طرز غیر معمولی بسیار بزرگ است، فقط چند روز زودتر از سوراخی بسته می شود که سال گذشته ایجاد شده بود. سوراخ لایه اوزون در سال گذشته بزرگترین مورد ثبت شده در تاریخ از سال ۱۹۷۹ میلادی تاکنون بوده است.

به گفته مرکز ECMWF اروپا، اندازه سوراخی که سال جاری در لایه اوزون ایجاد شده ۸.۸ میلیون مایل مربع است.

در حقیقت اندازه حفره در کل معادل مساحت قطب جنوب و اروپا است. حال آنکه مساحت سوراخ اوزونی که در ۲۰۲۰ به وجود آمد، ۸.۷ میلیون مایل مربع بود.

وینسنت هنر پیوچ مدیر بخش CAMS این سازمان اروپایی می گوید: هر دو سوراخ سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی بسیار بزرگ هستند و مدت زیادی طول کشید تا بسته شوند.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *