چ٫ خرداد ۲ام, ۱۴۰۳

بهترین و بدترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۲ را بشناسید

جدیدترین گزارش موسسه Henley & Partners که به صورت سالانه به رتبه‌بندی ارزش پاسپورت (گذرنامه)‌های جهان می‌پردازد نشان می‌دهد که کره شمالی بدترین پاسپورت جهان و کشورهای ژاپن و سنگاپور بهترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۲ را دارند.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ در جایگاه دوم، پاسپورت‌های آلمان و کره جنوبی قرار دارند که دارندگان آن می‌توانند به ۱۹۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. در جایگاه سوم پاسپورت‌های فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ و اسپانیا با قابلیت سفر دارندگان آن پاسپورت‌ها به ۱۸۹ کشور جهان بدون نیاز به ویزا قرار دارند. دارندگان پاسپورت‌های اتریش، دانمارک، فرانسه، هلند و سوئد در جایگاه چهارم بهترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند و می‌توانند به ۱۸۸ کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنند.

دارندگان پاسپورت‌های ایرلند و پرتغال در جایگاه پنجم قرار دارند و دارندگان آن می‌توانند به ۱۸۷ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. بلژیک، نیوزیلند، نروژ، سوئیس، بریتانیا و ایالات متحده امریکا در جایگاه ششم از نظر بهترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند و دارندگان آن می‌توانند به ۱۸۶ کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنند.

دارندگان پاسپورت‌های استرالیا، کانادا، جمهوری چک، یونان و مالت در جایگاه هفتم قرار دارند و می‌توانند به ۱۸۵ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. پاسپورت‌های لهستان و مجارستان در جایگاه هشتم قرار دارند و دارندگان آن می‌توانند به ۱۸۳ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

دارندگان پاسپورت‌های لیتوانی و اسلواکی در جایگاه نهم از نظر بهترین پاسپورت‌های جهان قرار داشته و می‌توانند به ۱۸۲ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. دارندگان پاسپورت‌های استونی، لتونی و اسلوونی در جایگاه دهم قرار دارند و می‌توانند به ۱۸۱ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

در میان بدترین پاسپورت‌های جهان کره شمالی در جایگاه صد و چهارم جهانی قرار دارد و با پاسپورت آن کشور تنها می‌توان به ۳۹ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کرد. نپال و سرزمین‌های اشغالی فلسطینی در جایگاه صد و پنجم جهانی قرار دارند و با پاسپورت آن مناطق تنها می‌توان به ۳۷ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کرد. سومالی و یمن در جایگاه‌های صد و ششم و صد و هفتم قرار دارند و به ترتیب با پاسپورت‌های آن دو کشور می‌توان تنها به ۳۴ و ۳۳ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کرد.

پاکستان از نظر ارزش پاسپورت در جایگاه صد و هشتم جهانی قرار گرفته و با پاسپورت آن کشور تنها می‌توان به ۳۱ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کرد. سوریه و عراق به ترتیب در جایگاه‌های صد و نهم و صد و دهم جهانی قرار گرفته‌اند و با پاسپورت‌های آن دو کشور تنها می‌توان به ترتیب به ۲۹ و ۲۸ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کرد. افغانستان در انتهای جدول قرار دارد و در جایگاه صد و یازدهم با پاسپورت آن کشور می‌توان به ۲۶ کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کرد.

ایران در جایگاه صد و دوم جهانی قرار گرفته با پاسپورت آن کشور می‌توان به ۴۲ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کرد.

شاخص پاسپورت هنلی بر اساس داده‌های انحصاری ارائه شده توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) از سال ۲۰۰۶ میلادی به این سو به طور منظم ارائه شده است.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *