س٫ فروردین ۲۸ام, ۱۴۰۳

بهسازی روستای های زنجان راهکاری برای کاهش مهاجرت روستاییان به شهر

۱۰ روستای منتخب در نزدیکی استان زنجان، با هدف جلوگیری از مهاجرت روستائیان و تقویت اقتصاد گردشگری نوسازی و بهسازی می شوند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان گفت: تهیه طرح و بهسازی ۱۰ روستای هدف گردشگری استان، در برنامه‌های بنیاد مسکن قرار دارد تا به جلوگیری از مهاجرت روستائیان و تقویت اقتصاد گردشگری بینجامد.

رضا خواجه‌ای، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، ۲۳ آذرماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری به تعداد ۱۰روستا در برنامه‌های این نهاد قرار دارد که برای ۴ روستای درسجین، گلابر، خوئین و ویر طرح تهیه شده و طرح ۴ روستای شیت، ولیدر، علم کندی و حاج سیران در سال جاری تهیه می‌شود و روستاهای چپدره و ماری نیز مصوب دفتر مرکزی است.

وی با بیان اینکه، توسعه گردشگری روستایی با هدف اشتغالزایی از اولویت‌های این نهاد است و به متقاضیان ایجاد واحدهای بوم‌گردی در این مناطق تسهیلات لازم پرداخت می‌شود، ادامه داد: در همین راستا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفاهم‌نامه‌هایی را با استانداری و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به امضا رسانده است.

وی افزود: این نهاد، همواره به اجرای طرح‌های هادی روستاها با رویکرد گردشگری توجه ویژه‌ای دارد که آنها را با توجه به موقعیت گردش‌پذیری روستا و با هدف ایجاد جذابیت برای گردشگران اجرا می‌کند و بسترسازی برای ارتقای فرهنگ بومی را مورد توجه قرار داده است.

این مسئول بهره‌برداری درست و صحیح از ظرفیت‌های ایجاد شده را هدف مهم اجرای طرح‌های گردشگری خواند و گفت: تنوع‌بخشی به معیشت روستائیان و ارتقای کمی و کیفی اقتصاد روستایی براساس توسعه فعالیت‌های مرتبط با گردشگری، تلاش در راستای خلق محیط شایسته جهت حفظ و ارتقای هویت فرهنگی – اجتماعی روستا و بهره‌‏گیری از آن به منظور افزایش تعاملات مثبت روستائیان با گردشگران، فراهم ساختن بستر لازم برای صدور سند مالکیت املاک واقع در بافت مسکونی روستا به منظور ترویج صنعت گردشگری از اهداف مهم روستاهای هدف گردشگری است.

خواجه‌ای توزیع عادلانه ثروت، ایجاد و گسترش مشاغل پایدار، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر، حفظ زادبوم روستاها و منابع طبیعی را از دیگر مزایای گردشگری روستایی دانست و افزود: گردشگری به‌عنوان یک صنعت سالم و پاک نقش مؤثری در توسعه اقتصادی کشور دارد که روستاهای هدف گردشگری استان زنجان در این زمینه از ظرفیت‌های زیادی برخوردار بوده و با داشتن جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و مذهبی می‌توانند در توسعه اقتصادی منطقه نقش مهمی ایفا کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن تاکید کرد: فرهنگ‌سازی در زمینه پذیرش گردشگر یکی از اقدامات لازم برای توسعه این صنعت در روستاها است و روستائیان باید بپذیرند که ورود گردشگر موجب درآمد افزایی و رونق هرچه بیشتر روستاها می‌شود و عمران، آبادانی، هموار کردن راه‌های دسترسی، بهسازی معابر، ارتقای کمی و کیفی امکانات موجود در روستا از جمله زیرساخت‌های توسعه گردشگری روستایی است.

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *