ش٫ تیر ۲ام, ۱۴۰۳

تعلیق موقت حکم تخلیه “موزه عروسک ها”

مدیر “موزه عروسک های ملل” تهران گفت: بر اساس هماهنگی های انجام شده با شهرداری تهران، حکم تخلیه ملکِ موزه عروسک های ملل فعلا تعلیق شده و بنا شده تا این موزه تا اطلاع ثانوی همچنان در محل کنونی خود مستقر باشد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ پس از واکنش های گسترده به خبر تخلیه ملک موزه عروسک های ملل با حکم شهرداری منطقه ۱۲ تهران، مسعود ناصری دریایی، مدیر این موزه گفت: شهرداری براساس نامه ای که چندی پیش فرستاد، قصد داشت ملک را از موزه عروسک های ملل پس بگیرد، اما با پیگیری ها و مذاکرات، جلسه ای روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه در موزه عروسک های ملل با حضور معاونت اجتماعی شهرداری و نمایندگان میراث فرهنگی تهران و اداره کل موزه ها برگزار شد که شهرداری و شورای شهر تهران نیز “فعلا” قول مساعد داده اند موزه در مکان کنونی خود به فعالیت ادامه دهد تا فرآیند قانونی و تصمیم های لازم در این باره گرفته شود.

او تصریح کرد: البته هنوز توافق رسمی صورت نگرفته و این تصمیم تا انجام بررسی ها و مراحل قانونی “فعلا” موقف شده است.

ناصری با اشاره به ناشناخته بودن موزه عروسک های ملل نزد مسؤولان و حتی مردم، گفت: برخی از مسؤولان حتی امضاکنندگان نامه های آن هنوز با ماهیت و چیستی این موزه آشنا نیستند. جلسه روز چهارشنبه دست کم باعث شد آن ها با عملکرد و فعالیت های موزه عروسک های ملل آشنا شوند و تصویر روشن تری پیدا کنند که قطعا در نظرات آن ها تاثیرگذار است.

مدیر موزه عروسک های ملل درباره قراردادی که با شهرداری برای فعالیت در مِلک کوچه فیات دارند، توضیح داد: سال ۱۳۹۶ قراردادی با اعتبار سه سال با شهرداری منطقه ۱۲ تهران برای در اختیار گرفتن این ملک به منظور استقرار و فعالیت موزه عروسک های ملل بسته شد. ما شش ماه پیش از پایان مهلت قرارداد، یعنی در مردادماه سال ۱۳۹۸ به شهرداری منطقه ۱۲ تهران با هدف تمدید قرارداد نامه ای نوشتیم. نامه را برای بخش های مختلف نیز فرستادیم. مدیران وقت در شهرداری قول مساعد داده بودند که قرارداد ملک موزه عروسک های ملل تمدید شود، اما به هر شکل، در زمان خود قرارداد تمدید نشد. از سویی، با توجه به تعطیلی طولانی مدت مشاغل و موزه ها در دوران کرونا، ماه های زیادی در موزه بسته بود و فعالیت ها آنلاین انجام می شد. زمانی هم که اداره کل موزه ها با دستور ستاد ملی کرونا اجازه بازگشایی داشت موزه برای رعایت پروتکل ها، در روزهای محدود و با هماهنگی قبلی، تعداد خیلی محدود، حدود هشت تا دوازده نفر بازدیدکننده را می پذیرفت.

او افزود: ما فرض را بر این گذاشته بودیم که در دروان کرونا با توجه به این که مشاغل فرهنگی از جمله موزه های خصوصی آسیب و زیان فراوان دیده و هیچ حمایتی نشده اند، قرار است با ادامه استقرار در این ملک و تمدید قرارداد، حمایت شویم. موزه ها به ویژه مجموعه داران و موزه داران خصوصی در این دو سال با سختی، به فعالیت خود ادامه دادند. مشکلات زیادی پیش روی ما بوده است. حالا پس از چند ماه بازگشایی دوباره با سویه اُمیکرون مواجه شده ایم که تمام بازدیدهای دانش آموزی را متوقف کرده است.

ناصری ادامه داد: در چنین شرایطی وقتی نامه ای از شهرداری مبنی بر پس گرفتن ملک و تخلیه سریع آن دریافت کردیم، به شدت نگران شدیم. هرچند، در جلسه اخیر با نمایندگان شهرداری و میراث فرهنگی، آن نگرانی تا حدی رفع شد و این فرصت و امکان ایجاد شد که “فعلا” و تا “اطلاع ثانوی” در همین محل، موزه برپا بماند تا مراحل قانونی درباره تمدید چندسالۀ قرارداد گرفته شود و یا اگر سیاست شهرداری بر آن است که ملک را پس بگیرد، فرصتی داده شود تا وسایل موزه را در زمان کافی جمع آوری و به مکان دیگری منتقل کنیم.

به گفته ناصری، در موزه عروسک های ملل، درحال حاضر حدود سه هزار عروسک از ۸۴ کشور، بیش از ۵۰۰ اسباب بازی و همچنین انواع پوشاک اقوام و مردمان ایران به همراه صنایع دستی و ساز ایرانی نگهداری می شود که جابه جا کردن تمام آن ها و تخلیه ملک در زمانی سریع و کوتاه امکان پذیر نبود.

مدیر موزه عروسک های ملل گفت: موزه فعلا جابه جا نمی شود و همچنان در روزهای پنجشنبه و جمعه با هماهنگی قبلی تعداد محدودی بازدیدکننده می پذیرد و به زودی کارگاره های پیش بهاری و نوروزی نیز آغاز خواهد شد. ما تا اطلاع ثانوی به کار خود ادامه می دهیم تا پس از بررسی ها تصمیم نهایی گرفته شود.

ناصری همچنین بیان کرد: موزه عروسک های ملل به هیچ وجه رویکرد و جنبه اقتصادی ندارد و ماهیت آن کاملا فرهنگی است و همانند دیگر مجموعه داران خصوصی، دغدغه ما نیز همواره بر این بوده که دیگران را در کیفیت یافته ها و داشته های خود سهم کنیم. ارزش افزوده این موزه به اشیاء آن نیست، به گروهی است که در موزه عروسک های ملل مستقر هستند و همگی جزو گردانندگان موزه به شمار می آیند و سال ها در زمینه ادبیات کودک و نوجوان، افسانه ها و قصه های ایران و ملل، عروسک ها، صنایع دستی، ساز، گونه های جانوری و گیاهی و جغرافیای ایران پژوهش و تحقیق کرده اند و آن را با دیگران به اشتراک می گذارند. برای ما مهم است که مسؤولان و مدیران نیز ارزش و اهمیت این موزه و نقشی را که در آگاهی و هویت بخشی کودکان و نوجوان دارد درک کنند.

موزه عروسک های ملل در خیابان انقلاب، کنار مترو دروازه دولت، اول سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک دو واقع شده است. این موزه فقط روزهای پنجشنبه و جمعه باز است و با هماهنگی قبلی بازدیدکننده می پذیرد.

 

برای مطالعه بیشتر روجوع شود به:

آیا موزه های عروسکی تهران تعطیل می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *