ش٫ تیر ۲ام, ۱۴۰۳
ایران و تاجیکستان

توسعه همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه گیاهان دارویی

در راستای افزایش همکاری های پزشکی میان ایران و تاجیکستان نشستی میان استاندار فارس و وزیر تندرستی این کشور برگزار شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، استاندار فارس در این دیدار با اشاره به سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارتباط تنگاتنگ با کشورهای دوست و همسایه در حوزه های مختلف گفت: سفر وزیر تندرستی کشور تاجیکستان به شیراز با هدف افزایش همکاری ها در زمینه پزشکی و گردشگری سلامت انجام شده است.

محمدهادی ایمانیه با بیان اینکه کشور تاجیکستان به دلیل زبان و مذهب مشترک با ایران و علاقه مردم این کشور به فرهنگ و ادبیات فارسی، از امتیاز ویژه ای برخوردار است، افزود: این دیدار در راستای تقویت ارتباطات حوزه های مختلف پزشکی بین شیراز و مراکز درمانی کشور تاجیکستان برگزار شد که در آینده شاهد ثمره آن هستیم.

او محور ارتباطات و همکاری های شیراز با کشور تاجیکستان را در سه حوزه شامل پیوند اعضا، داروهای گیاهی و طب سنتی و پذیرش دانشجویان پزشکی اعلام کرد.

استاندار فارس با بیان پیشینه تعامل و همکاری دو کشور در حیطه های علمی گفت: در طی سال های گذشته نیز شاهد فارغ التحصیلی دانشجویان ممتاز کشور تاجیکستان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بودیم که پس از گذراندن آموزش های لازم در رشته پیوند اعضا، به کشور خود بازگشتند و در حال خدمت رسانی هستند.

او با بیان اینکه دانشجویانی از ۴۰ کشور دنیا در شیراز مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی هستند، ادامه داد: با وجود حدود ۲۰۰ رشته آموزشی، ۱۸ دانشکده و ۶۰ مرکز تحقیقاتی در مجموعه سلامت فارس، این استان آمادگی پذیرش دانشجویان پزشکی بیشتری در سطح عمومی، تخصص و فوق تخصص از کشور تاجیکستان را دارد.

ایمانیه گفت: با ظرفیت های بسیاری که در استان فارس و کشور تاجیکستان در حوزه گیاهان دارویی دارد، این امر نویدبخش ارتقای سطح همکاری های بین دو مجموعه در این زمینه است.

استاندار فارس با اعلام آمادگی به وزیر تندرستی کشور تاجیکستان برای فعالیت های تحقیقاتی مشترک در زمینه های مختلف، از همکاری در حوزه تجهیزات پزشکی و همچنین پذیرش سرمایه گذار برای تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی در استان فارس خبر داد.

 ایمانیه از بیمارستان های نمازی و پیوند اعضای ابوعلی سینا به عنوان دو بیمارستان بزرگ کشور یاد کرد و گفت: این دو بیمارستان با وجود اساتید مجرب و بنام در رشته های مختلف، در کشور و دنیا شناخته شده است.

استاندار فارس همچنین خواستار راه اندازی پرواز مستقیم شهر دوشنبه پایتخت این کشور به شیراز در راستای توسعه توریسم درمانی و صنعت گردشگری شد.

استانداری فارس

وزیر تندرستی کشور تاجیکستان نیز در این دیدار، هدف از سفر خود به ایران را رشد همکاری های دو جانبه برای رسیدن به ارتقای سلامتی مردم عنوان کرد و گفت: کشور ایران در دنیا در حوزه های مختلف به ویژه پزشکی شناخته شده است و کشور تاجیکستان نیز به دنبال کسب علم و دانش پزشکی و تبادل تجربیات مطلوب است.

جمال‌ الدین عبدالله زاده با اشاره به جایگاه شیراز به عنوان یکی از قطب های پزشکی در ایران و منطقه افزود: بسیاری از پزشکان تاجیک برای رشد طبابت در زمینه پیوند اعضا، در شیراز علم آموزی کردند و در حال حاضر در کشور تاجیکستان در حال خدمت رسانی به هموطنان خود هستند و در تلاش هستیم از این فرصت مناسب برای افزایش همکاری ها استفاده کنیم.

او با اشاره به رویش گیاهان شفابخش بسیاری در کشور تاجیکستان، خواستار همکاری دو جانبه با شیراز در زمینه صنعت فرآوری گیاهان دارویی و داروسازی شد و این امر را برای درمان بیماران بسیار مهم و پراهمیت دانست.

‌وزیر تندرستی کشور تاجیکستان همچنین در خصوص تعداد پزشکان سطوح مختلف، تعداد مراکز آموزشی درمانی، دانشگاه ها و میزان پذیرش دانشجویان، ارایه خدمات بهداشتی درمانی در شهرها و روستاهای کشور تاجیکستان توضیحاتی ارایه داد.

مشاورعالی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این دیدار با اشاره به هفتاد و پنجمین سال فعالیت آکادمیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز جزو برترین دانشگاه های ایران به شمار می رود و در رشته های مختلفی مانند پیوند اعضا در دنیا شناخته شده است.

محمود نجابت با معرفی بیشتر توانمندی ها و ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نسبت به تبادل تجربیات در زمینه های مختلف مانند پذیرش دانشجویان پزشکی، پذیرش بیماران از کشور تاجیکستان و گیاهان دارویی اعلام آمادگی کرد.

سید حسن سراج معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه پذیرش دانشجویانی از کشور تاجیکستان برای دوره های پزشکی در شیراز که پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگشتند، بر آمادگی مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای پذیرش دانشجویان بیشتر و توسعه و گسترش همکاری های دو جانبه در عرصه های علمی خبر داد.

بیشتر بخوانید:

برگزاری رویداد هفته فرهنگی تاجیکستان در تبریز

برگزاری هفته فرهنگی کاشان در پایتخت تاجیکستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *