س٫ فروردین ۲۸ام, ۱۴۰۳
آثار تاریخی سمنان

ثبت آثار تاریخی سمنان در فهرست ملی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از ثبت ۸ اثر ملی این استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ امیر کرم‌زاده افزود: خانه «اویس کسائیان» در مهدی‌شهر، خانه «ذبیحی نژاد» در سمنان،خانه «طاهریان» در سمنان، خانه «اردشیر تک» در مهدی‌شهر، «مقبره ابن یمین فرومدی» در میامی، «آب انبار جنب عمارت خیل‌خان» در مهدی‌شهر، «عمارت باغ سراب» در شاهرود و «خانه خطیبی» در سمنان در جلسه شورای ملی ثبت آثار فرهنگی‌تاریخی به ثبت ملی رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدین طغرائی مستوفی فرومدی مشهور و متخلص به ابن یمین از نامدارترین شاعران قطعه‌سرای زبان فارسی در اواخر قرن هفتم و هشتم هجری قمری است.

کرم‌زاده گفت: آرامگاه ابن یمین در فرومد واقع در شهرستان میامی، در مسیر میامی به سبزوار قرار دارد.

وی افزود: بنا بر اسناد موجود، آرامگاه این شاعر در دهه ۵۰ هجری‌شمسی با اهتمام انجمن آثار ملی و ظاهراً با طراحی محسن فروغی بنا شده است، این بنا که برخی آن را نماد کلاه سربداران و برخی به شکل گلی در حال شکفته شدن می‌دانند، تجربه‌ای ارزشمند از خلق ترکیبی معاصر از اشکال معماری ایرانی است.

به گزارش ایلنا، عمارت باغ سراب شاهرود متعلق به دوره قاجاریه است. این خانه بین اهالی به خانه امیر اعظم و یا خواهر امیر اعظم مشهور بوده است. امیر اعظم مشهورترین حاکم ایالت قومس (استان سمنان فعلی) بوده که خاندان عضدی شاهرود از اعقاب وی هستند.

قدمت ساخت آب انبار خیل‌خان به اواخر قاجار می‌رسد و از نوع آب‌ انبارهای روستایی است. خانه اردشیر تک در تملک یکی از شخصیت‌های به نام شهر بوده و علاوه بر آن از نظر موقعیت قرارگیری در مهدی‌شهر موقعیت مناسبی دارد. فضاها و طرح نما و پلان این بنا بیانگر سبک معماری زمان خود و سبک زندگی آن پهلوی دوم است.

خانه اویس کساییان در شهر مهدی‌شهر قرار گرفته و از جمله بناهای باارزش متعلق به دوره پهلوی است.

خانه ذبیحی نژاد در سمنان نیز متعلق به دوره پهلوی است. خانه طاهریان و خانه خطیبی در سمنان نیز از یادگاران دوره قاجار است.

بیشتر بخوانید:

پیگیری های استان سمنان برای ثبت جهانی شهر تاریخی بسطام

واگذاری ۴ بنای تاریخی سمنان به بخش خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *