ش٫ اردیبهشت ۲۹ام, ۱۴۰۳

ثبت ملی صلوات خاصه حضرت شاهچراغ(ع)

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از ثبت ملی آداب زیارت و صلوات خاصه حضرت شاهچراغ(ع) خبر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ “سید مؤید محسن نژاد” گفت: با توجه به این‌که در دین اسلام و در آیات قرآن کریم به موضوع زیارت پرداخته‌شده و روایات متعددی بر فضیلت زیارت خاندان نبوت و امامت تأکید دارد که اهداف و آثار فراوانی برای آن شمرده‌شده است، زائران حضرت آداب‌ورسوم ویژه‌ای برای زیارت دارند که به آن پرداخته می‌شود، زیارت حضرت شاه‌چراغ (ع) در طول سالیان گذشته تا امروز به‌واسطه ادای احترام، تعظیم و زیارت حرم شکل‌گرفته است که به همین سبب تصمیم گرفته شد تا این آداب‌ورسوم گردآوری شود و به‌عنوان آداب‌ورسوم زیارت شاه‌چراغ (ع) به ثبت برسد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با اشاره به اینکه حرم شاه‌چراغ (ع) سومین حرم اهل‌بیت در ایران اسلامی است، گفت: در شهر شیراز مرسوم است، هر کس قصد زیارت عتبات عالیات و یا حرم مطهر امام رضا (ع) را داشته باشد، پیش از آنکه شیراز را ترک کند به زیارت شاه‌چراغ (ع) رفته و کسب اجازه و رخصت می‌کند، همچنین مردم سه روز پس از بازگشت نیز دوباره به پابوس حضرت احمد بن موسی (ع) رفته و ادای احترام می‌کنند.

وی با تشکر از تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) بابت همراهی در این کار ارزشمند، ادامه داد: حضرت احمد بن موسی (ع)، امین ولایت است و از همین رو با توجه به مستندات و تلاش مستمر اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، آداب زیارت و صلوات خاصه حضرت شاه‌چراغ (ع) به ثبت ملی رسید.

محسن نژاد بیان کرد: شاه‌چراغ (ع) همواره در طول تاریخ همانند نگینی درخشان برای مردم این دیار می‌درخشد، مسلماً وجود چنین گوهر گران‌بهایی در این شهر باعث شده تا سنت‌هایی در رابطه با آن حضرت میان مردم شیراز ایجاد شود.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بیان کرد: این مکان نه‌تن‌ها برای شیرازی‌ها مقدس و پرخاطره است بلکه برای ایرانیان شناخته‌شده و مورد احترام و تکریم است و به لطف پروردگار مردم همچنان ارادت و اخلاص را نسبت به این امامزاده واجب‌التکریم دارند.

وی عنوان کرد: ثبت این آئین‌ها در فهرست آثار ملی باعث ماندگاری و شناخت بیشتر آن به نسل جوان خواهد بود و مقدمه‌ای بر انجام پژوهش‌های مرتبط با آداب‌ورسوم، باور‌ها و اعتقادات اقوام مختلف و زمینه‌ای برای بازشناسی حفظ و ترویج آن‌ها در همه کشور است.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *