ش٫ اردیبهشت ۱ام, ۱۴۰۳

ثروتمندترین باشگاه‌های فوتبال جهان در سال ۲۰۲۳ کدامند؟

در روز های اخیر در پی مهاجرت رونالدو،نیمار و دیگر ستارگان باشگاه های اروپا به لیگ های عربی یک تصور غلط میان مردم از میزان ثروت باشگاه های عربی شکل گرفته و بسیاری فکر می‌کنند تیم های عربی ثروتمندترین باشگاه های جهان به شمار می‌روند؛درحالی که واقعا چنین نیست و طبق آخرین آمار های مجله فوربس تیم های عربی جایگاهی درمیان ۱۰ تیم ثروتمند جهان در سال ۲۰۲۳ ندارند.

در این مطلب با توریسم اینترنشنال همراه باشید تا شمارا با ۱۰ تا از ثروتمندترین تیم های سال ۲۰۲۳ آشنا کنیم.

۱۰.تاتنهام هاتسپر – ۲.۳۵ میلیارد دلار

تاتنهام-هاتسپر

تاتنهام هاتسپر در رتبه دهم ثروتمندترین تیم‌های جهان قرار دارد و ارزش کلی آن ۲.۳ میلیارد دلار،

درآمد سالانه ۴۹۴ میلیون دلار و سود عملیاتی ۱۲۷ میلیون دلار است.

۹.یوونتوس – ۲.۴۵ میلیارد

یوونتوس

یوونتوس متعلق به خاندان آنیلی ایتالیایی است و در سری آ ایتالیا به میدان می‌رود. این باشگاه پولدارترین تیم ایتالیا است و ارزش کلی آن ۲.۴۵ میلیارد دلار، درآمد سالانه ۵۱۵ میلیون دلار و سود عملیاتی ۲۶ میلیون دلار است. یوونتوس در فصل‌های پیاپی به مقام چهارم رسیده، اما انتظار می‌رود در آینده عملکردهای بهتری ارائه دهد.

۸.چلسی – ۳.۱ میلیارد دلار

چلسی

ارزش کلی چلسی پس از تغییر ۳ درصدی ارزش طی دو سال، ۳.۱ میلیارد دلار است. درآمد سالانه آن ۵۸۶ میلیون دلار و سرمایه عملیاتی آن ۴۵ میلیون دلار است. تاد بوهلی و کلیرلیک کپیتال سهامداران اصلی چلسی هستند. این تیم در انگلستان فعالیت می‌کند و دومین تیم پولدار انگلیسی است. اسپانسر جدید کیت باشگاهی چلسی، WhaleFinm است که قرارداد سالانه به ارزش ۲۰ میلیون پوند با این تیم بسته است.

۷.پاری سن ژرمن – ۳.۲ میلیارد دلار

پاریسن-ژرمن

پاری سن ژرمن در فرانسه واقع شده و متعلق به سرمایه‌گذاری ورزشی قطر است. این تیم در لیگ یک فرانسه به میدان می‌رود و از فصل ۲۰۱۱/۱۲ در هر فصل مقام اول یا دوم را کسب کرده است. در فصل ۲۱/۲۲، پاری سن ژرمن دهمین قهرمانی خود را در تاریخ باشگاه در لیگ یک فرانسه به دست آورد. امروزه، ارزش کلی آن ۳.۲ میلیارد دلار و درآمد سالانه آن ۶۶۱ میلیون دلار است.

۶.منچستر سیتی – ۴.۲۵ میلیارد دلار

منچستر-سیتی

منچستر سیتی یکی از پرافتخارترین تیم‌های لیگ برتر انگلیس است و در این کشور مقر دارد. شیخ منصور بن زاید آل نهیان به عنوان اصلی‌ترین سهامدار آن شناخته می‌شود. در سال ۲۰۲۳، ارزش کل منچستر سیتی ۴.۲۵ میلیارد دلار و درآمد سالانه‌ی آن ۷۶۶ میلیون دلار است. این تیم در فصل ۲۰۲۱/۲۲ به هشتمین قهرمانی خود در لیگ برتر دست یافت.

۵.بایرن مونیخ – ۴.۲۷۵ میلیارد دلار

بایرن-مونیخ

بایرن مونیخ تا سال ۲۰۲۳ دارایی ۴.۲۷۵ میلیارد دلار دارد. این باشگاه متعلق به اعضای مختلف باشگاه بوده و در آلمان قرار دارد. این تیم در بوندسلیگا آلمان به میدان می‌رود. درآمد سالانه این تیم ۷۲۶ میلیون دلار و درآمد عملیاتی آن ۱۰۲ میلیون دلار است. بایرن مونیخ تاکنون در ۳۲ دوره لیگ داخلی حضور داشته است.

۴.لیورپول – ۴.۴۵ میلیارد دلار

لیورپول

لیورپول، تیمی که در انگلستان مستقر است، توسط جان هنری و تام ورنر سهامداران اصلی آن کنترل می‌شود. این تیم در لیگ برتر انگلیس به میدان می‌رود و تا سال ۲۰۲۳ دارایی ۴.۴۵ میلیارد دلار است. در فصل ۲۰۲۰/۲۱، لیورپول قرارداد جدیدی به ارزش سالانه بیش از ۳۹.۵ میلیون دلار با نایک امضا کرد. درآمد سالانه این تیم ۶۵۴ میلیون دلار و سرمایه عملیاتی آن ۱۰۴ میلیون دلار است.

۳.منچستر یونایتد – ۴.۶ میلیارد دلار

منچستر-یونایتد

منچستر یونایتد یکی از معروف‌ترین تیم‌های فوتبال دنیا است و تا سال ۲۰۲۳ ارزشی برابر با ۴.۶ میلیارد دلار دارد. خانواده گلیزر به عنوان سهامدار کنترل کننده این تیم شناخته می‌شوند. منچستر یونایتد در لیگ برتر انگلیس رقابت می‌کند و درآمد سالانه آن ۶۶۳ میلیون دلار است. در حال حاضر تزوس بزرگ‌ترین حامی کیت آموزشی آن است و ارزش قرارداد با تزوس حدوداً ۲۶.۸ میلیون دلار در سال است.

۲.بارسلونا – ۵ میلیارد دلار

بارسلونا

بارسلونا باشگاهی اسپانیایی است که مالکیت آن به اعضای مختلف باشگاه برمی‌گردد. ارزش کل این باشگاه تا سال ۲۰۲۳ برابر با ۵ میلیارد دلار است و در لالیگا اسپانیا به میدان می‌رود. در فصل ۲۰۲۳/۲۴، اسپاتیفای به عنوان اسپانسر اصلی این تیم عمل خواهد کرد. بارسلونا و اسپاتیفای یک قرارداد چند ساله به ارزش ۴۴۹ میلیون دلار امضاء کرده‌اند.

۱.رئال مادرید – ۵.۱ میلیارد دلار

رئال-مادرید

رئال مادرید در سال ۲۰۲۳ پولدارترین باشگاه فوتبال جهان است و ارزش کل آن تا سال ۲۰۲۳ برابر با ۵.۱ میلیارد دلار است. این تیم در لالیگا اسپانیا قرار دارد و مالکیت آن به اعضای مختلف باشگاه برمی‌گردد.

رئال مادرید در لالیگا اسپانیا رقابت می‌کند و بی‌شک بهترین تیم فوتبال دنیاست، حداقل از جهت مالی تا سال ۲۰۲۳. درآمد سالانه آن ۷۶۱ میلیون دلار و درآمد عملیاتی آن ۹۰ میلیون دلار است. رئال مادرید به خاطر موفقیت‌های بی‌شماری که در تاریخ خود کسب کرده، به عنوان یکی از بهترین تیم‌های فوتبالی شناخته می‌شود. این تیم در رقابت‌های مختلف به دست آورد‌های بزرگی دست یافته است که از جمله آن‌ها می‌توان به فتح ۱۳ جام مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و ۳۴ قهرمانی لالیگا اشاره کرد.

همچنین، رئال مادرید به عنوان یکی از پرطرفدارترین تیم‌های فوتبال جهان نیز شناخته می‌شود و هواداران این تیم در سراسر دنیا وجود دارند. باشگاه به دلیل این همه موفقیت و محبوبیت به دست آورده‌های مالی بالایی دست یافته که در نتیجه به این تیم کمک کرده تا در سال ۲۰۲۳ به عنوان پولدارترین باشگاه فوتبال جهان شناخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *