د٫ فروردین ۲۷ام, ۱۴۰۳

درخواست معاون رئیس جمهور از استانداران برای پاکسازی مسیر های گردشگری

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از اسنانداران کشور درخواست کردند در رابطه با پاکسازی مناطق طبیعی اقدام نمایند.

به گزارش توریسم‌اینترنشنال، علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست طی نامه‌ای از استانداران سراسر کشور خواست تا با اجرای طرح‌های پاکسازی طبیعت به ویژه حاشیه محورهای مواصلاتی شهری و روستایی، مراکز گردشگری و زیستگاه‌های طبیعی استان در قالب طرح «مسیر سبز-ایران پاک» مسیرهای گردشگری را برای بهره‌مندی گردشگران از ظرفیت‌های محیط‌زیستی پاک و سالم فراهم کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فقدان مدیریت اصولی پسماندها به ویژه در حاشیه محورهای مواصلاتی، مناطق ساحلی، دریایی و طبیعی و پراکنش انواع پسماندها به‌ویژه پلاستیک، ضایعات و نخاله‌های ساختمانی علاوه بر زشت و نازیبا کردن سیمای طبیعت، موجب ایجاد آلودگی و تخریب منابع زیستی (آب، خاک و …) و بروز اثرات سو بهداشتی و محیط زیستی شده است.

وی با اشاره به اینکه این موضوع با توجه به حضور گسترده مسافران و گردشگران در تعطیلات نوروز تشدید خواهد شد، ادامه داد: فقدان زیرساخت‌های گردشگری و برنامه‌ریزی مطلوب به منظور بهره‌گیری معقول از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود نیز این مساله را قوت می‌بخشد که نیازمند توجه جدی برای حل آن است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به ماده ۷ قانون مدیریت پسماند و ماده ۷ آئین نامه کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی افزود: ضرورت دارد استانداران در اجرای این قانون و در راستای توجه به مسئولیت قانونی اجتماعی آحاد جامعه، با بهره‌گیری از ظرفیت همه دستگاه‌ها به‌ویژه شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، راهداری‌ها و تشکل‌های مردم نهاد، بسیج تمام امکانات و اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های پر مخاطب نظیر مراکز صدا و سیمای استانی، طبق برنامه‌ای جامع با عنوان «مسیر سبز- ایران پاک» اجرای طرح‌های پاکسازی طبیعت به ویژه حاشیه محورهای مواصلاتی شهری و روستایی، مراکز گردشگری و زیستگاه‌های طبیعی استان تا پایان اسفند را برنامه‌ریزی کنند.

وی اضافه کرد: این طرح با توجه به ضرورت پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست، حفظ سیمای محیط طبیعی و شرایط بوم شناختی رودخانه‌ها همچنین حفظ و پاکسازی سواحل اجرا می‌شود و ضرورت دارد بسترهای لازم برای بهره‌مندی مسافران و گردشگران از ظرفیت‌های موجود و برخورداری از محیط زیستی پاک و سالم در سال جدید فراهم کنند.

سلاجقه اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع و سابقه اجرای موفق طرح در سال‌های گذشته، لازم است استانداران ضمن برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی‌های لازم در کارگروه‌های استانی و متناظر شهرستانی به منظور اجرای مطلوب این پویش با مشارکت فعال همه دستگاه‌های مرتبط، گزارش اقدامات را نیز منعکس کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *