پ٫ مرداد ۴ام, ۱۴۰۳

دنیا را با چشم حیوانات مختلف تماشا کنید!

حیوانات مختلف اگرچه مثل انسان دارای چشم و گیرنده نوری هستند، اما به شکلی کاملا متفاوت دنیای اطراف خود را می‌بینند.

در این مطلب با توریسم اینترنشنال همراه باشید تا جهان را از زاویه دید حیوانات مختلف ببینید.

۱.پرندگان

پرندگان ۴ نوع سلول مخروطی در چشمان خود دارند، در حالی که انسان ها فقط ۳ نوع دارند. آنها نه تنها می توانند رنگ های بیشتری نسبت به ما ببینند، بلکه ماوراء بنفش را نیز می بینند. به همین دلیل، برای مثال، هنگام نگاه کردن به یک پرنده سیاه، ممکن است پرنده دیگری آنها را رنگارنگ ببیند. گفته می شود، هیچ ۲ پرنده ای شبیه هم نیستند. اعتقاد بر این است که فقط چند پرنده، به عنوان مثال، قناری ها، می توانند رنگ آبی را ببینند.

۲. گربه ها

گربه‌ها نسبت به ما در نور ضعیف بینایی بهتری دارند. به طور کلی، جهان برای گربه‌ها بسیار مبهم‌تر از انسان‌ها به نظر می‌رسد، اما آن‌ها میدان دید وسیع‌تری دارند. برای مقایسه، ما می توانیم ۱۸۰ درجه اطراف خود را ببینیم، اما گربه ها ۲۰۰ درجه اطراف خود را می بینند.

۳. میگوی مانتیس

میگوی مانتیس یکی از پیچیده ترین چشم های شناخته شده را دارد: آنها تا ۱۶ گیرنده نوری دارند و فیلترهای آنها نور ماوراء بنفش را به رنگ های متمایز تقسیم می کند. با توجه به رنگارنگ بودن میگوها برای ما، فقط می توان تصور کرد که آنها برای سایر هم نوعان خود چگونه به نظر می رسند!

۴. بز

اگر تا به حال به یک بز نگاه کرده باشید، ممکن است متوجه چیز خاصی در چشمان آن شده باشید: بزها مردمک های مستطیلی شکل دارند. این مردمک به آنها اجازه می دهد تا دید عمقی و محیطی بهتری داشته باشند. مردمک های شکافته آنها همچنین میزان نوری که می گیرند را کنترل می کند و به آنها کمک می کند تا در تاریکی بهتر ببینند، اما در طول روز توسط خورشید کور نشوند.

۵. عقرب

عقرب ها اغلب ۲ چشم در جلو دارند، اما می توانند تا ۵ جفت چشم اضافی در پهلو داشته باشند. علیرغم داشتن چشم های بسیار، به نظر می رسد که چشمان آنها فقط می توانند تفاوت بین تاریکی و روشنایی و احتمالاً حرکت را درک کنند. گفته می شود، همه اینها بسته به گونه متفاوت است، برخی از عقرب ها اصلاً چشم ندارند!

۶. خفاش

علیرغم باور متداول، خفاش ها در واقع کور نیستند. درست است که آنها از گوش های خود برای یافتن غذا در فرآیندی به نام اکولوکاسیون استفاده می کنند، که به آنها امکان دید در تاریکی را می دهد، اما همچنان از چشمان خود برای فعالیت های روزانه و تعاملات استفاده می کنند. با این حال، آنچه خفاش واقعاً می بیند، بسته به گونه متفاوت است: بسیاری از آنها کاملاً کور رنگ هستند در حالی که برخی دیگر می توانند رنگ های خاصی را به لطف پروتئین در چشمان خود ببینند. برخی از آنها حتی می توانند رنگ قرمز را ببینند، رنگی که بسیاری از حیوانات اصلا نمی توانند ببینند.

۷. موش کور

چشم‌ برای موش کورها کاربرد زیادی ندارند، زیرا در زیر زمین زندگی می‌کنند، اما می‌توانند تفاوت بین روشنایی و تاریکی را تشخیص دهند. موش کورها البته چشم های خارجی دارند، اگر چه بسیار ریز هستند، ممکن است به آنها اجازه دیدن رنگ را بدهد. چشمان آنها تا حدی به نور آبی و زرد متمایل به سبز حساس است، که نشان می دهد آنها واقعا کور رنگ نیستند، اما نمی توانند قرمز را ببینند و مشخص نیست که آیا می توانند بین رنگ ها تفاوت قائل شوند یا خیر.

۸. خرگوش

مانند بسیاری از حیواناتی که تاکنون در مورد آنها صحبت کردیم، خرگوش ها نمی توانند رنگ قرمز را ببینند. خرگوش ها نیز مانند انسان ها در چشمان خود ناحیه مردمک دارند، اما تورفتگی ندارد که باعث می شود دید نویز داری داشته باشند. در نهایت، از آنجایی که گوش خرگوش ها در کناره های سر آنهاست، معمولاً به نسبت انسان جهات بیشتری را می بینند.

۹. ماهی مرکب

ماهی مرکب عظیم الجثه یکی از بزرگترین چشم ها را در قلمرو حیوانات دارد. دید آنها را می توان با دوربین دوچشمی مقایسه کرد. به لطف فتوفورها (اندام غده‌ای که به صورت لکه‌های درخشان روی حیوانات دریایی مختلف از جمله ماهی و سرپایان ظاهر می‌شود)، آنها می توانند نور تولید کنند تا به دیدن طعمه در تاریکی کمک کند.

۱۰. کرم ها

بسیاری از کرم‌ها، به‌ویژه کرم‌های خاکی، چشم ندارند، اما اینکه آنها می توانند ببینند یا نه، پیچیده است. آنها گیرنده های نوری دارند که به آنها اجازه می دهد تفاوت بین تاریکی و نور را تشخیص دهند. این به آنها کمک می کند تا تفاوت بین بالای زمین و زیر زمین را متوجه شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *