پ٫ فروردین ۳۰ام, ۱۴۰۳

رونمایی از سامانه نقشه باستان شناسی ایران

سامانه نقشه باستان‌شناسی ایران رو نمایی شد. تا کنون ۸ هزار نقطه از سوی پژوهشگران باستان‌شناسی کشور در این سامانه نقشه جانمایی و بازبینی شده است.

 به گزارش توریسم اینترنشنال، به‌ نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمد رکنی کارشناس پژوهشکده باستان‌شناسی در این مراسم که به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش برگزار شد، گفت: سامانه نقشه باستان‌شناسی کشور برای مراکز استانی، مدیریت مدارک و مستندات بایگانی فعال و به تدریج با توجه به فراوانی لایه‌های اطلاعاتی برای سایر پژوهشگران و مخاطبان بارگذاری خواهد شد.

او افزود: از مهمترین فعالیت‌های پژوهشکده باستان‌شناسی استفاده از ابزار دیجیتال برای تهیه نقشه باستان‌شناسی کشور بوده که این مهم از اواخر دهه هشتاد خورشیدی با به‌کارگیری، برآورد و برآیند مهمترین نرم‌افزارهای تخصصی و تدوین برنامه‌های مشخص انجام شد.

این کارشناس تصریح کرد: با توجه به فراوانی لایه‌های اطلاعاتی، نیاز به مدیریت گسترده‌تر آن در سطوح استانی و کاربران پژوهشی احساس می‌شد از این‌رو با توجه به همان شیوه‌نامه‌های اجرایی، مدل داده به صورت بانک اطلاعاتی در قالب سامانه نقشه باستان‌شناسی کشور و تحت وب تهیه شده که این سامانه راه ارتباطی میان پژوهشکده باستان‌شناسی و مراکز استانی نیز باشد و به سهولت با کمترین تجهیزات امکان بهره‌برداری و مدیریت لایه‌ها را داشته باشد. به همین منظور با همراهی تخصصی بخش سنجش از دور دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران این سامانه ایجاد شده و رونمایی شد.

محمد مرتضایی رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی نیز در این نشست با اشاره به عملکرد این مرکز در سال پژوهشی گذشته به تشریح وظایف این مرکز در قالب گروه‌های پژوهشی پرداخت و گفت: نظارت، برنامه‌ریزی و سامان‌دهی پژوهش‌های باستان‌شناسی در سراسر کشور بر عهده پژوهشکده باستان‌شناسی است.

او تصریح کرد: با توجه به نقش حاکمیتی پژوهشکده در حوزه باستان‌شناسی این مرکز با دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی بین‌المللی کشورهایی نظیر آلمان، انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و… همکاری‌های گسترده دارد که در قالب آن پروژه‌های باستان‌شناسی مشترک انجام می‌شود.

مرتضایی با اشاره به صدور ۱۲۰ مجوز باستان شناسی، چاپ ۴ کتاب و ۵ مقاله در سال پژوهشی گذشته از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی تصریح کرد: از این تعداد مجوز ۲۳ مورد بررسی باستان‌شناسی، ۵۳ مورد گمانه‌زنی و ۴۴ مورد پروژه کاوش بوده که با همکاری ادارات کل استان‌ها انجام شده است.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی در مورد پیشبرد نقشه باستان‌شناسی گفت: تا کنون ۸ هزار نقطه از سوی پژوهشگران باستان‌شناسی کشور در نقشه جانمایی و بازبینی شده است.

در ادامه این نشست کرامت‌الله زیارت رئیس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران به بیان مطالبی در خصوص همبستگی دانش جغرافیا و باستان‌شناسی پرداخت و این دو مقوله را به هم وابسته خواند.

سارا عطاچی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز برنامه‌نویسی و تدوین سامانه نقشه باستان‌شناسی کشور (تحت وب) را شرح داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *