چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳
سنگ نگاره های باستانی

سنگ نگاره‌های باستانی ارتفاعات جنوب شهر مشهد

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی،فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی از کشف سنگ نگاره‌های باستانی در ارتفاعات جنوب شهر مشهد خبر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛محمود طغرایی مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی، گفت: در بررسی‌های باستان ‌شناسی که اخیرا به منظور شناسایی، مستندسازی و ثبت ملی آثار تاریخی محدوده ارتفاعات جنوب مشهد درحال انجام است، تعداد چهار مجموعه جدید از سنگ نگاره‌های باستانی کشف و مورد مستند سازی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در این مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی، نقوش متعددی از جمله نقش قوچ، بز کوهی، تصویر انسان با کمان در دست و در حال شکار به‌ صورت کنده شده بر روی سطوح سنگی ترسیم شده است.
مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی اضافه کرد: در بررسی‌های اولیه، پیشینه ایجاد این نقوش از پیش از تاریخ و حدود هزار تا شش هزار سال پیش تشخیص داده شد که البته در حال بررسی است.
طغرایی با اشاره به اهمیت باستان شناختی این آثار تاریخی- فرهنگی افزود: سنگ نگاره‌های باستانی به دلیل اینکه اندیشه و باورهای انسان‌های پیش از تاریخی را به‌صورت تصویری و مستند نشان می‌دهند، بیانگر بخش مهمی از فرهنگ وتمدن بشری هستند.
مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی با اشاره به آسیب پذیر بودن این سرمایه‌های ملی افزود: در سال‌های اخیر بخشی از این نقوش توسط افراد مختلف مورد تخریب قرار گرفته است، مثلا برخی گروه های غیر حرفه‌ای کوهنوردی با رنگ پاشی بر روی نقوش، موجب از بین رفتن آنها شده‌اند. در شهرستان طرقبه شاندیز نیز برداشت سنگ‌های معدنی آسیب گسترده‌ای به پهنه‌های سنگ نگاره‌ها وارد کرده‌اند که باید جلوی این تخریب‌ها گرفته شود.
طغرایی افزود: پس از مستندسازی این نقوش و حفاظت از آن‌ها، آثار مذکور در فهرست آثار ملی ثبت شده و به‌عنوان مهم‌ترین جاذبه های گردشگری تاریخی در ارتفاعات جنوب مشهد، به مردم معرفی خواهند شد.
وی یادآور شد: با توجه به وجود یک عرصه گسترده کشت دیم در این ارتفاعات به نام تخته مایان و عبور چندین راه ارتباطی تاریخی از روستاهای دامنه بینالود به سمت مشهد مقدس، تاکنون چندین آب انبار، قلعه تاریخی، راه سنگ چین، قنات تاریخی و چشمه‌های طبیعی آب مورد شناسایی قرار گرفته که ضرورت دارد حفظ ومرمت شود.

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت هتل ها در مشهد طبیعی است!

همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی مشهد و عراق در حوزه گردشگری سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *