پ٫ مرداد ۴ام, ۱۴۰۳
صادرات و واردات

صادرات فرش در مقابل واردات خودرو

نایب رئیس فراکسیون گردشگری در مجلس شورای اسلامی گفت : برای جلوگیری از خروج ارز با واردات خودرو ، باید بتوانیم صادراتی داشته باشیم.

به گزارش توریسم اینترنشنال، محمد علی محسنی بندپی در خصوص واردات خودرو در ازای صادرات ۷۰ میلیون دلار فرش، گفت: طی مصوبه مجلس واردات اتومبیل در شرایطی ممکن می‌شود که ارزی از کشور خارج نشود؛ بر همین اساس دولت اعلام کرد آن دسته از تولید کنندگانی که محصولات خود را صادر می‌کنند مجاز به واردات خودرو خواهند بود، در حال حاضر با توجه به تنگناهایی که وجود دارد دولت نمی‌خواهد ارزی را از کشور خارج کند.

آیا صنعت فرش جایگزین مناسبی برای واردات خودرو خواهد بود

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز اگر بتوانیم در مقابل واردات خودرو فرش صادر کنیم، باید این مسئله به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد حتی اگر واردات خودرو مشروط به صادرات فرش باشد کمک بزرگی برای عرضه و تقاضا در صنعت خودرو و فرش کشور خواهد بود و ارزی هم از کشور خارج نخواهد شد. اما مسئله مهم اینجاست که آیا صادرات فرش جایگزین مناسبی برای واردات خودرو خواهد بود.

وی ادامه داد: موضوع صادرات فرش و واردات خودرو برای صادرکنندگان و واردکنندگان جای نگرانی ندارد باید از فرصت ایجاد شده حداکثر استفاده را کرد و تا جای ممکن شروع به بازاریابی کنیم و عملا بازار فرش را در منطقه به دست بگیریم، اگر این مصوبه به حق باشد باید از کمیسیون‌های مختلف حضور داشته و تصمیمات کارشناسی در مورد آن اتخاذ شود در غیر اینصورت اگر تصمیم یکطرفه باشد و تمام مسیرها بسته و فقط صادرات نفت و فروش فرش در نظر گرفته شود چندان کار راحتی نخواهد بود بر همین اساس دولت باید برنامه ریزی دقیقی در این راستا داشته باشد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: البته این طرح هم ایراداتی دارد، براساس جزئیات اطلاعات مطرح شده برای صادرات فرش، اگر صادر کننده‌ای ۷۰ میلیون دلار صادرات داشته باشد، می‌تواند در ازای آن واردات خودرو را انجام دهد، این در شرایطی است که امروز کل صادرات فرش ایران عددی در همین حدود است، باید در نظر بگیریم آیا توانایی صادرات این مقدار فرش را خواهیم داشت یا زمینه را برای فرصت طلبان ایجاد می‌کنیم تا با هدف کسب سود از واردات خودرو به حوزه فرش ورود کنند و بدون صادرات اقدام به دستکاری اعداد و ارقام نمایند.

نایب رئیس فراکسیون گردشگری با اشاره به سبقت ترکیه و چین از ایران در بازار بین المللی فرش، یادآور شد: کالایی در سطح ملی و بین المللی برند می‌شود که به لحاظ کمی و کیفی از کالاهای مشابه خود برتر باشد، اگر بر روی کیفیت و قیمت محصولات دقت بیشتری شود، بی تردید شاهد رونق داخلی و خارجی کالای تولیدی خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

معطلی پشت مرز‌های ایران

ممنوعیت ورود خودروهای گردشگران به ساحل دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *