س٫ اسفند ۱۵ام, ۱۴۰۲
گردشگران چینی

لغو روادید گروهی برای سفر گردشگران چینی به ایران

 برنامه‌ریزی‌ هایی بین ایران و چین در حوزه گردشگری ازجمله لغو روادید گروهی برای گردشگران چینی ایجاد شده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال،  علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شنبه‌شب در حاشیه بازدید سفیر چین از نمایشگاه هنرمندان استان سمنان اظهار کرد: از تلاش‌های انجام‌شده توسط سفیر چین در تهران‌ به‌منظور توسعه گردشگری بین ایران و چین بعد از همه‌گیری کرونا تشکر می‌کنم.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌های خوبی بین دو کشور ازجمله لغو روادید گروهی برای گردشگران چینی در ایران انجام‌ شده است.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: ابتکار دولت چین در تأسیس ائتلاف شهرهای جاده ابریشم اقدامی مهم و ارزشمند است.

شالبافیان بیان کرد: پس از اعلام رسمی دولت چین به‌منظور لزوم معرفی یکی از شهرهای ایران به‌عنوان نماینده تمام شهرهای کشور به‌عنوان عضو ائتلاف ذکرشده، تقاضاهای زیادی از استان‌ها و شهرهای مختلف برای عضویت در ائتلاف شهرهای جاده ابریشم به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رسید.‌

وی گفت: تقریباً تمام استانداران و شهردارانی که شهر یا استانشان در مسیر جاده ابریشم قرار داشت، برنامه‌هایی برای میزبانی بیان کردند و طبیعتاً برای ما به‌عنوان وزارت میراث فرهنگی انتخاب بسیار دشوار بود.‌

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: درنهایت، شهر سمنان به‌عنوان شهری که هم ظرفیت‌های گردشگری فراوان دارد و هم برنامه جامعی را به‌عنوان نماینده ایران در ائتلاف عضو شهرهای جاده ابریشم ارائه کرد، معرفی و انتخاب شد.‌

شالبافیان افزود: استان سمنان طولانی‌ترین مسیر جاده ابریشم را به خود اختصاص داده است و آثار تاریخی ثبت ملی‌شده این استان در کنار حداقل ۶ اثر میراثی این استان که در سال آینده ثبت جهانی خواهد شد، یکی دیگر از ملاک‌های ما برای انتخاب این شهر بود.

وی تصریح کرد: با ابتکار استاندار سمنان و شورای شهر، مقدمات پیوستن کاروانسراهای دیگری هم به پرونده ثبت جهانی کاروانسراها آماده شده است که در این صورت تعداد آثار ثبت جهانی، بیشتر از ۶ اثر خواهد بود.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه  غنای استان سمنان در آثار ناملموس زبانزد است، گفت: گویش‌های مختلف، رویدادها و جشنواره‌های گردشگری مختلف که متأثر از فرهنگ کشاورزی و تاریخی در این استان است، یکی دیگر از نقاط زبانزد عموم در خصوص استان سمنان است.

شالبافیان بیان کرد: عزم و جدیت استان و شهر سمنان بر تأیید تصمیم ما بر انتخاب سمنان به‌عنوان عضو ائتلاف شهرهای جاده ابریشم افزود.

وی افزود: وجود سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه میراث فرهنگی و وجود رشته‌های تخصصی دانشگاه سمنان در این حوزه، دلیل مضاعفی برای انتخاب شهر سمنان بود.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد:  ما به‌عنوان نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، متعهد خواهیم بود که در صورت انتخاب شهر سمنان، ارزیابی مستمر و دوره‌ای، نسبت به انجام تعهدات این استان داشته باشیم.‌

شالبافیان گفت:  امیدواریم شهر سمنان در کنار شهرهای هیأت مؤسس جاده ابریشم بتواند به‌خوبی از عهده این ابتکار دولت خلق چین برآید.

بیشتر بخوانید:

صادرات مستقیم پسته دامغان به چین

نرم افزار جاسوسی چین از ایغورها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *