پ٫ خرداد ۳۱ام, ۱۴۰۳

مرمت ۳ جلد قرآن خطی در کرمانشاه

سه جلد قرآن خطی مربوط به سال ۱۲۸۴ در استان کرمانشاه با هدف حفظ آثار تاریخی و صرف ۴۵ میلیون تومان اعتبار مرمت شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه از اتمام مرمت سه نسخه قرآن خطی در کارگاه مرمت این اداره‌کل خبر داد.

جبار گوهری با اعلام این خبر اظهار کرد: این نسخ خطی مربوط به قرآن روستای دشه، مسجد قوری قلعه و مسجد میر عمر شهر پاوه هستند که برای مرمت آن‌ها ۴۵ میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه افزود: آفت‌زدایی، پاکسازی مرمت‌های قدیمی و الحاقات ناهمگون آن‌ها، شستشو و از بین بردن لک‌ها، برداشتن رسوبات سطحی گرد و غبار و برداشتن عوارض ناشی از خوردگی فیزیکی و شیمیایی بخشی از اقدامات انجام شده بر روی این نسخ خطی ارزشمند بوده است.

وی ادامه داد: این مرمت برای کمک به حفظ اصالت هنری و تاریخی هر اثر با نگهداری از تمامیت آن و با کمترین مداخله و کمترین استفاده از مواد شیمیایی برای حفظ اثر و افزایش طول ماندگاری آن انجام شده است.

گوهری تصریح کرد: اولین اثری که مرمت شده است، قرآن تاریخی مسجد میر عمر پاوه است که این قرآن بسیار آسیب دیده بود و در طول زمان اوراق اولیه و انتهایی قرآن کاملا از بین رفته بود و تاریخ مشخصی برای نگارش آن وجود نداشت.

وی افزود: آیات این قرآن به خط نسخ نگارش شده است و تزئینات بسیار ساده به صورت گل پنج‌پر با رنگ سرخ و سبز در پایان هر آیه دارد، همچنین در حاشیه بیرون صفحات به فاصله هر ۱۰ آیه عبارت عشر با خط کوفی در دوایر ساده با رنگ‌های سرخ و سبز از تزئینات عمده کتاب است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت: دومین قرآن مرمت‌شده مربوط به روستای دشه شهرستان پاوه بود که از معدود قرآن‌های خطی است که متن آن کامل و نام کاتب و سال کتابت آن مشخص است.

وی گفت: این اثر خطی ارزشمند توسط ملا محمود دشه‌ای در سال ۱۲۸۴ هجری قمری کتابت شده است.

گوهری گفت: قرآن روستای قوری قلعه که خیلی آسیب دیده بود و کتاب در وضعیت بحرانی قرار داشت، دیگر قرآنی است که در کارگاه این اداره‌کل خیلی خوب مرمت و صفحات آن بازسازی، اسیدزدایی و قارچ‌زدایی شد.

وی  گفت: متاسفانه اوراق ابتدایی و انتهایی کتاب از بین رفته بود و هیچ تاریخ مکتوبی نداشت، اما با توجه به نوع رسم الخط آن کارشناسان قدمت این کتاب را به اواخر دوران قاجار نسبت می‌دهند.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه تاکید کرد: در آینده نزدیک این نسخ خطی طی مراسمی به محل روستای خود برگردانده می‌شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *