پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲
فرانسه

ممنوعیت اکران مسابقات جام‌جهانی قطر در فضای عمومی فرانسه

کشور فرانسه اکران عمومی مسابقات جام جهانی را در فضای شهری ممنوع اعلام کرده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ مقامات شهری پاریس و چندین شهر بزرگ فرانسه تصمیم گرفته‌اند تا در طول بازی‌های جام جهانی قطر، مسابقات را در فضاهای عمومی شهری پخش نکنند.

در طول تورنمنت‌های قبلی نظیر بازی‌های جام ملتهای اروپا یا جام‌جهانی معمولا در مرکز شهرها، محلی با عنوان « محدوده طرفداران» در نظر گرفته می‌شد و علاقه‌مندان می‌توانستند مسابقات را در کنار هم در فضای آزاد و از طریق صفحات نمایشی بزرگ تماشا کنند. نوعی جو ورزشی که بعضا تقابل هواداران تیم‌ها را هم در برداشت.

اما دلایل حذف این امکان چیست؟ پی یر رابادان، معاون شهردار پاریس در امور ورزشی در این‌باره می‌گوید: « دلایل زیادی هست. در وهله نخست شرایط سازماندهی این دوره جام‌جهانی است چه از نظر محیط زیستی و چه از منظر اجتماعی. مورد دوم زمانبندی بازی‌هاست که به ماه دسامبر افتاده است.»

شهرداری چندین شهر بزرگ تصمیم مشابهی اتخاذ کرده‌اند. مارتین اوبری، شهردار سوسیالیست کلان شهر لیل در یک پست توئیتری جام‌جهانی قطر را فاقد مولفه‌های لازم از منظر حقوق بشری و محیط زیستی و ورزشی ارزیابی کرده است.

بنوآ پایان، شهردار سوسیالیست مارسی هم بازی‌های قطر را « انتقال تدریجی فاجعه انسانی و محیط زیستی که با ارزش‌ها همخوانی ندارند» توصیف کرد.

یکی دیگر از دلایل این اقدام ابراز همبستگی با کارگران خارجی قطر و اعتراض به کشته شدن تعداد زیادی از آن ها در پروژه ورزشگاه سازی و تدارکات میزبانی و «استثمار» این قشر اعلام شده است.

سازمان جهانی کار کشته شدن دستکم ۵۰ کارگر و مجروح شدن دستکم ۵۰۰ نفر دیگر را در جریان ساخت و سازهای مرتبط با جام جهانی قطر در سال ۲۰۲۰ تایید کرده بود.

علاوه بر شهرهای بزرگی نظیر تولوز، مارسی، لیون و لیل در شهرهایی نظیر نانسی هم در اعتراض به برگزاری بازی ها در فصلی به غیر از تابستان و مجهز شدن استادیوم های محل برگزاری بازی‌ها به سیستم سرمایش که تاثیرات جبران ناپذیری بر طبیعت می‌گذارد، اعلام کرده‌اند که چنین امکاناتی برای پوشش بازی‌ها در نظر نمی‌گیرند.

جام جهانی قطر از ۲۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر برگزار می‌شود. مقطعی زمانی که روزها بشدت در اروپا کوتاه و هوا معمولا سرد است.

این در حالیست که بحران انرژی در اروپا در پی تجاوز نظامی روسیه به اوکراین بسیاری از زمامداران اروپایی را ناچار به اتخاذ تصمیمات صرفه جویانه بویژه در مصرف گاز و برق کرده است.

بیشتر بخوانید:

هزینه های نجومی اقامت در امارات در جام جهانی قطر

آخرین قیمت تورهای جام جهانی قطر ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *