ی٫ تیر ۳ام, ۱۴۰۳

نکات مهمی که برای سفرهای زمستانی باید بدانید

یکی از نکات لازم برای سفرهای زمستانی این است که توقف و استراحت را فراموش نکنید. مسافرت زمستانی بسیار بیشتر از رانندگی در تابستان آدم را خسته می‌کند. بنابراین سعی کنید هر یک ساعت یک بار یا حداکثر دو ساعت یک بار، در جای مناسب توقف و کمی استراحت کنید.

به گزارش توریسم اینترنشنال، نکات لازم برای سفرهای زمستانی را می دانید ؟ الزامی وجود ندارد که تنها در تابستان و بهار سفر کنیم، گاهی سفر در پاییز و زمستان هم می‌چسبد، وقتی که مقصد و دسترسی به آن نیازمند طی کردن راه طولانی و دشواری نباشد.حتما هم لازم نیست خیلی در پی ناشناخته‌ها باشیم، گاهی دیدن روستاهای اطراف شهری که در آن زندگی می‌کنیم و آشنا شدن با آداب و رسوم اهالی و دیدن مناظر طبیعی هم می تواند تجربه منحصر به فردی باشد.سفر در فصل سرما برای بیشتر افراد جامعه به درستی تعریف نشده است. بسیاری معتقدند فصل زمستان علاوه بر سختی‌هایی که در ترابری ایجاد می‌کند. همواره یادآور بیماری و مشکلات دیگر است، اما به راستی سفر در زمستان آنقدرها هم که به نظر می‌آید ناخوشایند نیست.

رعایت نکات لازم برای سفرهای زمستانی

با به کار بستن چند توصیه ساده می‌توان فصل زمستان را که همواره با رخوت و دلسردی همراه است. به روزگاری دلچسب و پرهیجان تبدیل کرد و با یک سفر شیرین، انرژی لازم را برای طی کردن سردترین اوقات سال به دست آورد.علاوه بر اینها، سفر کردن در طول فصل زمستان که فصل رکود گردشگری است. امتیازاتی ‌برای بودجه سفر فراهم می‌آورد. در اینجا علاوه بر توصیه‌های سفرهای زمستانی به برخی منافع مالی سفر در فصل سرما پرداخته می‌شود.

بارو بنه مناسب بردارید

یکی از نکات لازم برای سفرهای زمستانی این است که پیش از بستن وسایل سفر زمستانی خود، بهتر است مشخص کنید‌ سفرتان از چه نوعی است. اگر به سفری ماجراجویانه خارج از محیط‌های شهری می‌روید یا به قصد ورزش‌های زمستانی چون اسکی عازم ارتفاعات هستید.بهتر است ترکیبی از مناسب‌ترین لباس‌های زمستانی را با خود همراه کنید. فراموش نکنید یکی از مهم‌ترین این لباس‌ها یک پوشش کتانی است که باید جهت حفظ رطوبت بدن به عنوان نخستین پوشش‌ تن کنید.

بهتر است علاوه بر لباس‌های پشمی، از لباس‌هایی با جنس نایلونی روی تمامی پوشش خود استفاده کنید تا در طول بارش‌های احتمالی خیس نشوید. بهتر است در طول سفرهای زمستانی خود، از چند لایه لباس استفاده کنید تا با ورود به مکان‌های سرپوشیده و گرم بتوانید لایه‌های رویی را از تن درآورده و مانع سرما خوردگی شوید.

به میزان کافی آب بنوشید

نوشیدن آب کافی، فقط مختص به فصل تابستان و سفر به مناطق گرم نمی‌شود. اگر چه اقلیم‌های سرد به اندازه اقلیم‌های گرم به کم‌آب شدن بدن نمی‌انجامد، اما همین بی‌توجهی در نوشیدن آب کافی ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد. بویژه اگر شما در طول سفر زمستانی‌تان به فعالیت‌های شدیدی چون اسکی و اسنوبورد بپردازید، خیلی زودتر آب بدنتان را از دست می‌دهید.

زمستان بهترین فصل خرید بلیت هواپیما

با توجه به این‌که در زمستان بسیاری از گردشگران به دلایل مختلف سفرهای خود را کنسل کرده یا به زمانی گرم تر موکول می‌کنند، خریدن بلیت هواپیما کاری آسان‌تر است.علاوه بر این ‌که در طول زمستان که به نوعی فصل رکود گردشگری است، پیدا کردن بلیت هواپیما راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. شرکت‌های هواپیمایی جهت فروختن تعداد بلیت بیشتر، اقدام به پایین آوردن قیمت‌ها نیز می‌کنند. پس اگر جزو افرادی هستید که به دلیل هزینه‌های بالای حمل و نقل هوایی از آن استفاده نمی‌کنید. زمستان زمان مناسبی برای شماست تا علاوه بر صرفه‌جویی در پول، زمان خود را نیز بهتر برنامه‌ریزی کنید.

سفر زمستانی

توصیه‌های سفرهای جاده‌ای

اگر به هر دلیلی ترجیح می‌دهید با ماشین شخصی خود در زمستان سفر کنید، بهتر است پیش از عزیمت از وضع جاده‌های منتهی به مقصد مورد نظرتان آگاهی کافی پیدا کنید. علاوه بر مجهز کردن ماشین به تمامی تجهیزات زمستانی، بهتر است به همراه خود نقشه کاملی از تمامی راه‌های اصلی و فرعی داشته باشید. برداشتن کمی اغذیه خشک مانند خشکبار می‌تواند در صورت بروز مشکل به شما در تامین انرژی کمک کند.

مسیر را دقیق بشناسید و اطلاعات هواشناسی را نقطه به نقطه کنترل کنید. اینترنت می‌تواند منبعی فوق‌العاده برای بررسی وضعیت هوا باشد. اطلاعات راهداری را هرگز فراموش نکنید. در تمام جاده‌ها راهدارخانه‌هایی هست که اطلاعات جزئی و دقیق را خیلی سریع به مرکز مخابره می‌کنند. چه قبل از حرکت و چه حین حرکت، اطلاعات جاده را بگیرید. در روزهای برفی توجه ویژه‌ای به بهمن کنید. اغلب انسداد مسیرها در زمستان در نقاط کوهستانی و به دلیل سقوط بهمن یا سنگ اتفاق می‌افتد.

نوشیدن آب

آب فراوان بخورید. ممکن است به نظر برسد که در هوای بسیار سرد، کم‌آبی بدن نامحتمل است. با این حال ولی مطالعات نشان داده که حتی یک الی دو درصد افت وزن، به خستگی و کاهش سطح هوشیاری فرد منجر می‌شود، دو اتفاقی که هنگام رانندگی در هوای بسیار سرد ممکن است کشنده باشد. آب کافی هم برای مسیر و هم برای مقصد همراه داشته باشید. توجه کنید که آب را داخل ماشین بگذارید و نه صندوق عقب. چراکه در هوای بسیار سرد، امکان یخزدگی آب در صندوق وجود دارد.

به اندازه کافی غذا بخورید. در روزهای سرد بدن شما به مواد مغذی بیشتری نسبت به روزهای گرم نیازمند است. از آب‌نبات‌ها و شکلات‌هایی که قندشان سریع آزاد می‌شود، حتی‌الامکان اجتناب کنید. ساندویچ، میوه و حتی کنسروهای غذایی انتخاب‌های بهتری هستند. علاوه بر خوراک روتین، مقداری غذای پرانرژی و آب هم در یک جای گرم ماشین زاپاس داشته باشید تا اگر برای ساعاتی در جاده گیر افتادید، بتوانید رفع نیاز کنید.

پک لوازم زمستانی

یکی از نکات لازم برای سفرهای زمستانی این است که یک پک لوازم زمستانی جمع و جور کنید و در ماشین بگذارید. در این پک چیزهایی مثل ضدیخ، پتو، چراغ‌قوه، شمع، کبریت، ریسمان کلفت، یک رادیوی کوچک و ماده یخ‌زدای شیشه (هیچ وقت یخ شیشه‌ها را با آب گرم باز نکنید، به سرعت خیلی شدیدتر از قبل دوباره یخ می‌زند) ضروری است.

آهسته برانید. یک دستورالعمل کلی این است که در وضعیت برفی، سرعت خود را حداقل ۵۰ درصد از حالت عادی کمتر کنید. سر خوردن روی برف‌ها شاید در آگهی‌های بازرگانی هیجان‌انگیز به نظر برسد، اما برای وسیله نقلیه شما ممکن است به قیمت جانتان تمام شود! توصیه مهم دیگر این که بیش از اندازه هم آهسته نرانید. اتومبیل شما برای حرکت روی برف به یک شتاب و قدرت حداقلی احتیاج دارد.

اعتماد به نفس داشته باشید. همه لحظات رانندگی شما در جاده‌های لغزنده حائزاهمیت است. گاهی حتی یک حرکت اضافی ممکن است شما را به موقعیت خطر ببرد. عصبانیت و استرس می‌تواند با ایجاد حرکات اضافه، رانندگی شما را با مشکل مواجه کند. آرام باشید و مطابق آموخته‌ها در جاده برفی حرکت کنید.

سفرهای زمستانی

نکات رانندگی در زمستان

نحوه کنترل اتومبیل هنگامی که سر می‌خورد را حتما یاد بگیرید. در جاده‌های برفی یا یخزده، از ترمز کردن بپرهیزید. ضربه زدن به ترمز روی یخ، چرخ‌ها را قفل می‌کند و باعث لغزش و سر خوردن بیشتر می‌شود. در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو، سر می‌خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد، در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود یا آرام روی پدال گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد. از سبقت گرفتن بپرهیزید.

چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه‌ای به عقب خودرو می‌زند که موجب سر خوردن آن می‌شود و خودرو در جهت عکس حرکت برمی‌گردد. خودرو را در حالت دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، زیرا ماندن در این حالت، به کم شدن سرعت کمک می‌کند و حداکثر کنترل را به راننده می‌دهد. از برداشتن پای خود از روی پدال گاز، به طور ناگهانی خودداری کنید. گاز را باید به طور متعادل نگه داشت تا از سر‌خوردن خودرو در این وضعیت جلوگیری به عمل آید.

باد لاستیک را تنظیم کنید. هوای سرد فشار گاز درون لاستیک شما را کاهش می‌دهد، بنابراین باد لاستیک‌ها را کنترل و تنظیم کنید. اگر از برف و یخبندان بودن جاده مقصد اطمینان دارید، بهتر است بدون لاستیک‌های یخ شکن عازم سفر نشوید. لاستیک‌های سائیده شده بزرگ‌ترین عامل سرخوردن و تصادف و خطر در جاده‌های یخبندان و برفی هستند. زنجیر چرخ را هم فراموش نکنید. سعی کنید از زنجیر چرخ‌هایی استفاده کنید که بستن‌شان راحت‌تر است. در دمای سرد، راندمان دست‌ها پایین می‌آید و اگر قرار باشد زمان زیادی را صرف بستن زنجیر کنید، دستتان آسیب می‌بیند. زنجیرچرخ‌های جدید با عنوان کمربندی در بازار ایران بفروش می‌رسند، بستن این زنجیرها بسیار راحت‌تر از نمونه‌های قدیمی است.

زمستان

توقف و استراحت

یکی از نکات لازم برای سفرهای زمستانی این است که توقف و استراحت را فراموش نکنید. مسافرت زمستانی بسیار بیشتر از رانندگی در تابستان آدم را خسته می‌کند. بنابراین سعی کنید هر یک ساعت یک بار یا حداکثر دو ساعت یک بار، در جای مناسب توقف و کمی استراحت کنید. حتی شاید فرصت کنید یک آدم برفی هم بسازید! در حالت عادی فقط پنج دقیقه استراحت می‌تواند سطح هوشیاری شما را در حد قابل قبولی افزایش دهد.

اگر آسیب دیدید داخل ماشین بمانید. در تصادف‌های متوسط که خودرو آسیب متلاشی‌کننده نمی‌بیند یا حتی در جراحت‌های سطحی، سعی کنید تا زمان رسیدن کمک، در همان محیط گرم ماشین بمانید. فقط حواستان باشد که اگزوز خودرو به وسیله برف، یخ یا هر چیز دیگر مسدود نشده باشد. انسداد اگزوز سبب ورود منوکسیدکربن به داخل ماشین می‌شود و بسیار خطرناک است.

اگر مجبور به رانندگی در جاده‌های برفی و زمستانی هستید، برای کار یا برای مسافرت با کسب آمادگی و دانش رانندگی در این جاده‌ها، کاری کنید که از رانندگی لذت ببرید. جنگ با سرمازدگی در میان توده‌های برف و یخ، قطعا سرنوشت تعداد بسیار محدودی از مسافران زمستان است، اما اگر دقت نکنید، معلوم نیست که شما یکی از همان تعداد اندک نباشید.

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت ترافیکی راه‌های کشور

اطلاعیه جدید شرکت فرودگاه‌ها درباره تاخیر پروازها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *