پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

پایان مرمت ۱۱ ساله مسجد امام خمینی اصفهان

مرمت ۱۶ ترک بزرگ مسجد امام خمینی اصفهان پس از صرف ۱۱ سال وقت، به پایان رسید. این اقدام بیش از ۶ میلیارد تومان هزینه داشته است.

به گزارش توریسم اینترنشنال، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه ۱۶ ترک گنبد مسجد امام(ره) پس از حدود ۱۱ سال مرمت شد، گفت: عملیات مرمت گنبد به‌طور کامل به پایان رسید و از ۲ روز قبل فرایند تمیزکاری آغاز شد و از امروز نیز داربست‌ها بازگشایی خواهد شد.

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان پیرامون مرمت گنبد مسجد امام(ره) با بیان اینکه یکی از معضلات‌مان زمان‌بر بودن پروژه‌های مرمتی است زیرا کاری بسیار حساس،‌ دقیق و زمان‌بر است، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۰ که مرمت گنبد مسجد امام(ره) آغاز شد، در کنار زمان‌بر بودن آن برخی مشکلات اعتباری نیز وجود داشت.

وی با بیان اینکه در مدت اخیر با حمایت استان و وزارتخانه سر و سامانی به وضعیت فعلی داده شد و ۱۶ ترک گنبد پس از حدود ۱۱ سال مرمت شد، خبر داد: عملیات مرمت گنبد به‌طور کامل به پایان رسید، از ۲ روز گذشته فرایند تمیزکاری آغاز شد و از امروز نیز داربست‌ها به‌صورت مرحله‌ای و ردیفی بازگشایی خواهد شد؛ بازگشایی داربست‌ها کاری سخت و زمان‌‌بر است اما امیدواریم تا ۲ هفته آینده به اتمام برسد.

ایزدی با یادآوری اینکه تا به الآن اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد تومان برای این کار هزینه شده و در کنار مرمت انجام شده، کتیبه قرآنی پایین گنبد هم مرمت و استحکام‌بخشی می‌شود، خاطرنشان کرد: وضعیت گنبد در شرایط خوبی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *