چ٫ خرداد ۲ام, ۱۴۰۳

کشف یک لوح حسابداری در «شهر سوخته»

نخستین لوح حسابداری مربوط به دوران اولیه ایلامی در شهر سوخته کشف شد. باستان‌شناسان عنوان کرده اند پیش از این به چنین کشف تاریخی مهمی دست نیافته بودند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، باستان‌شناسان بعد از ۵۰ سال کاوش‌های ادامه‌دار در در شهر سوخته، برای نخستین‌بار موفق به کشف لوح حسابداری مربوط به دوران آغاز ایلامی شدند.

باستان‌شناسان در نوزدهمین فصل کاوش در شهرسوخته بعد از ۵۰سال کاوش‌های ادامه‌دار در این محوطه، برای نخستین‌بار موفق به کشف لوح حسابداری مربوط به دوران ایلامی شدند.

سید منصور سید سجادی سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اعلام این خبر، کشف این‌گونه لوح‌ها را در مناطق غربی ایران امری عادی خواند و عنوان کرد: اما نکته اینجاست که در شرقی‌ترین نقطه دشت لوت و ایران، باستان‌شناسان تا کنون به چنین کشف منحصر به فردی دست نیافته بودند.

وی با بیان اینکه این لوح نشان از ارتباط جامعه شهر سوخته با مردم آغاز ایلامی دارد افزود: حسین مرادی باستان شناس و معاون هیئت باستان شناسی در عمق ۴ متری اتاق شماره ۲۷ منطقه مسکونی محوطه شهر سوخته در حین کاوش به این لوح رسید.

سید سجادی این کشف را تا حدودی غیر منتظره خواند و گفت: در همایش باستان شناسی جنوب شرق این نوید را به جامعه باستان شناسی داده بودم که در آینده خیلی نزدیک چنین رویدادی رخ خواهد داد و هیئت باستان‌شناسی به این کشف دست خواهد یافت.

سرپرست هیئت باستان شناسی، در بیان مشخصات این لوح حسابداری گفت: این لوح ۱۱ سانتی‌متر طول و هفت سانتی‌متر عرض دارد و شامل دو گونه علامت است.

وی اظهار کرد: یکی از علامت‌ها خطوطی هستند که نشانگر نوع کالای ارسال شده همراه لوح است و دیگری سلسله شکل‌های مستطیلی عمق‌دار که نشان از تعداد کالای ارسال شده دارند که فعلاً برای ما ناآشنا ست.

سیدسجادی مهم‌ترین نکته در ساختار این لوح را اثر مهر استوانه‌ای ارسال کننده بر روی آن خواند و گفت: طبق ساختار این مهر، کاملاً روشن است که مردم در آن دوره از سیستم حسابداری ۱۰ گانی استفاده می‌کردند، برخلاف سومری‌ها که سیستم حسابداری آنها بر اساس نظام ۶۰ گانی بوده است.

سرپرست هیئت باستان شناسی با اشاره به اینکه تا این فصل در بخش‌های خیلی قدیمی‌تر شهر سوخته کاوش نشده بود عنوان کرد: در دو فصل گذشته تصمیم گرفتیم در لایه‌های عمیق‌تر کار کنیم که خوشبختانه این تصمیم منجر به کشف این لوح با ارزش در عمق چهار متری شد.

او اظهار کرد: هم‌اکنون و در روزهای پایانی کاوش و پژوهش فصل نوزدهم در پایگاه شهر سوخته مشغول ثبت، ضبط و آماده‌سازی مستندات و گزارش کار هستیم و کار حفاری در سه گمانه اصلی در منطقه مسکونی به اتمام رسیده است.

 

2 دیدگاه برای “کشف یک لوح حسابداری در «شهر سوخته»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *