چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳

سهم ۲۰ درصدی کوه نوردی در صنعت گردشگری جهان

۱۱ دسامبر به عنوان روز جهانی کوهستان نامیده شده است. این نامگذاری به خاطر اهمیتی است که کوه نوردی در صنعت گردشگری جهانی داشته و به گفته می شود ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل گردشگری جهانی را به خود اختصاص می دهد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، مجمع عمومی سازمان ملل متحد (UNGA)، ۱۱ دسامبر را به عنوان “روز جهانی کوهستان” نامگذاری کرده است که هرساله در این تاریخ گرامی داشته می شود.

 شعار امسال روز جهانی کوهستان، “گردشگری کوهستانی پایدار” انتخاب شده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، گردشگری کوهستانی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل گردشگری جهانی را به خود جذب می کند.

از این رو گردشگری پایدار در کوهستان را می توان به عنوان کمکی در جهت ایجاد فرصت‌های معیشتی بیشتر و جایگزین، ترویج فقرزدایی، شمول اجتماعی (یعنی افراد در معرض فقر یا محرومیت اجتماعی فرصت مشارکت کامل در زندگی اجتماعی را داشته باشند) و نیز حفاظت از چشم اندازها و تنوع زیستی دانست.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، این راهی برای حفظ میراث طبیعی، فرهنگی و معنوی، ترویج صنایع دستی محلی و محصولات با ارزش بالا و همچنین گرامیداشت بسیاری از رسوم سنتی جوامع مانند جشنواره های محلی است.

به نقل از هندوستان تایمز، طبق گزارش سازمان ملل، کوه ها محل زندگی ۱۵ درصد از جمعیت جهان بوده و آب شیرین نیمی از بشریت را برای زندگی روزانه آنها تامین می کنند. کوه ها همچنین حدود نیمی از کانون‌های تنوع زیستی در سراسر جهان را در خود جای داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *