پ٫ خرداد ۳۱ام, ۱۴۰۳

۸ اثر تاریخی استان قزوین در فهرست آثار ملی

۳ تپهٔ تاریخی، ۲ عمارت، ۲ قنات و ۱ برج در استان قزوین با تایید اعضای شورای معاونت میراث فرهنگی این استان در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفتند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، معاون اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین گفت: ۸ اثر تاریخی غیرمنقول قزوین در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

احسان نورانی، معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: در راستای حفاظت و نگه‌داری از آثار ارزشمند تاریخی، پروندهٔ ثبت ۸ اثر تاریخی غیرمنقول استان شامل ۳ تپهٔ تاریخی، ۲ عمارت، ۲ قنات و ۱ برج با حضور کارشناسان ثبت حوزهٔ معاونت میراث‌ فرهنگی در کمیتهٔ ثبت آثار غیرمنقول کشور مورد بررسی قرار گرفت که با تأئید نهایی اعضای شورا، این آثار در فهرست ملی به ثبت رسید.

وی افزود: این آثار شامل خانهٔ تاریخی مرتضوی مربوط به دورهٔ قاجار و عمارت طوطی مربوط به دورهٔ پهلوی در خیابان امام‌‌خمینی(ره) شهر قزوین، تپهٔ شیره‌‌پز خانه مربوط به هزارهٔ دوم، سوم (مفرغ) و ششم پیش از میلاد (نوسنگی) در شهرستان البرز، پلکان‌ تپه مربوط به دوره‌های اشکانی و مس و سنگ میانی، تپهٔ قشلاق شش مربوط به دورهٔ پیش‌ از تاریخ(مس سنگی) در شهرستان آبیک بوده است.
این مسؤول اظهار کرد: قنات آراسنج مربوط به دورهٔ قاجار در شهرستان بوئین‌‌زهرا، قنات رادکان مربوط به دورهٔ قاجار و برج سردار افشار مربوط به دورهٔ پهلوی در شهرستان تاکستان دیگر آثار تاریخی ثبت شده از استان قزوین در فهرست آثار ملی هستند.
نورانی در پایان خاطرنشان کرد: با ثبت این ۸ اثر، تعداد آثار ثبتی استان در فهرست آثار ملی کشور به ۱ هزار و ۴۶۷ عدد افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *