پ٫ فروردین ۳۰ام, ۱۴۰۳

۸ اولویت پژوهشی مرتبط با صنعت گردشگری در خراسان جنوبی مشخص شد

هشت اولویت پژوهشی استان خراسان جنوبی در حوزه کشاورزی، معدن،فرهنگ و گردشگری مشخص شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی گفت: هشت اولویت پژوهشی در حوزه های کشاورزی، معدن، فرهنگ و گردشگری مصوب شده است.

«حمید جهانشاهی» سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی به مناسبت هفته پژوهش در جمع خبرنگاران گفت: مهمترین گام در راه پیدایش و گسترش واحدهای تحقیق و توسعه در دستگاه های اجرایی، باور مدیران عالی دستگاه های اجرایی به مفید بودن امر پژوهش است.

وی با تبریک آغاز این هفته به حضور همه پژوهشگران، نخبگان، محققان و علاقه مندان به امر پژوهش افزود: پژوهش فرایند رسیدن به راه حل‌های قابل اطمینان از طریق گردآوری، تحلیل و تفسیر داده‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده و نظام‌مند است.

وی مهمترین گام در راه پیدایش و گسترش واحدهای تحقیق و توسعه در دستگاه های اجرایی را  باور مدیران عالی دستگاه های اجرایی به مفید بودن امر پژوهش دانست و اظهار داشت: حمایت مدیران عالی از امر تحقیق و اهمیت قائل شدن برای نتایج و پیشنهادهای تحقیقات صورت گرفته، نه تنها برای پیشرفت و تعالی آن دستگاه حیاتی و ضروری است، بلکه این امر تاثیر قابل توجهی نیز در شکل گیری تصویر ذهنی سایر واحدهای اجرایی آن دستگاه نسبت به امر تحقیق و توسعه دارد.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی بیان داشت: به وجود نیامدن باور به پژوهش بین مدیران و مسئولان مربوطه، همچنین بی توجهی و بی اعتمادی مدیران سازمان ها نسبت به دستاوردهای پژوهشی و شکاف های نگرشی و ارتباطی میان مدیران و محققان در تصمیم سازی و تصمیم گیری های مختلف، بی اعتمادی غالب مدیران کشور نسبت به نقش و اهمیت تحقیقات را موجب شده است.

وی تصریح کرد: تا زمانی که نیاز به نتایج تحقیقات و اعتماد به تاثیرگذاری آن بر تصمیم گیری ها در میان مدیران عالی دستگاه های اجرایی احساس نشود، امید چندانی به ارتقای جایگاه واحدهای تحقیق و توسعه وجود ندارد .

 جهانشاهی با بیان اینکه فعالیت های تحقیقاتی در دستگاه های اجرایی باید «مسأله محور» باشد، بیان کرد:  جهت گیری برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی باید به سمت رفع نیازهای جامعه باشد تا بتوان از دستاوردهای آن به نحوی مطلوب در راستای رفع معضلات استان استفاده کرد.

جایگاه پژوهش

وی با برشمردن جایگاه ویژه پژوهش در برنامه ریزی های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت استان گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به عنوان دبیرخانه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری به منظور هزینه کرد بهینه اعتبارات بند ه تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کشور و با مدنظر قرار دادن چالش ها و اولویت های اساسی توسعه استان بر اساس رویکردهای اقتصاد مقاومتی، سند آمایش سرزمین استان و برنامه ششم اقتصادی- اجتماعی کشور، هشت اولویت پژوهشی را مصوب کرده است.

 وی ادامه داد: این اولویت ها در حوزه های کشاورزی، معدن، فرهنگ و گردشگری مصوب شد که امید است نتایج پژوهش های مزبور گرهی از مشکلات استان در بخش های اولویت دار توسعه باز کند.

«مهدی فاطمی» مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی نیز در خصوص فعالیت های مرتبط با حمایت سازمان  از امر پژوهش اظهار داشت: به منظور احصاء اولویت های پژوهشی دستگاه های اجرایی استان نامه ای توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان دبیر کارگروه به دستگاه های اجرایی مشمول بودجه هزینه ای استانی ارسال  شده و پس از احصاء اولویت های پژوهشی و اخذ خلاصه هر طرح، اولویت های مزبور به دانشگاه بیرجند به عنوان دبیر گروه کاری پژوهش استان ارسال می شود.

وی افزود: پس از برگزاری جلسات متعدد گروه کاری پژوهش و بررسی دقیق هر یک از اولویت های پژوهشی توسط اعضاء و با حضور نماینده دستگاه اجرایی مربوطه، طرح های مزبور امتیاز بندی می  شوند و طرح های با بالاترین امتیاز تا سقف اعتبارات پژوهشی هر سال به دبیر خانه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری ارسال می شود.

هزینه کرد منابع پژوهشی

«وحیده احمدی»رئیس گروه پژوهش و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز با ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت هزینه‌کرد اعتبارات پژوهشی در سال ۱۴۰۰ گفت: در سال ۱۴۰۰، تعداد هشت اولویت پژوهشی از محل اعتبارات بند (ه) تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ با اعتبار۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال به تصویب رسیده که هم اکنون فرایند عقد قرارداد توسط دستگاه های اجرایی با مجریان انجام گرفته یا در حال انجام است.

وی اظهار داشت: به مناسبت هفته پژوهش و در کمیته سیاستگذاری هفته پژوهش استان که به ریاست استاندار  و دبیری دانشگاه بیرجند برگزار می شود مقرر شده است از ۳ طرح برگزیده دستگاه های اجرایی، پنج پژوهشگر برتر دستگاه های اجرایی استان، سه نهاد تحقیقاتی استان، پنج پژوهشگر برگزیده از دانشگاه های استان، به همین تعدادطرح برگزیده بخش خصوصی، پنج فناور برتر،  به همین تعداد دانشجوی برتر، پنج دانش آموز برتر در حوزه پژوهش، پنج معلم برگزیده در تولید محتوا ، دومربی برگزیده فنی و حرفه ای و دو نفر مهارت آموز برگزیده ملی تقدیر به عمل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *