ج٫ فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۳
توریسم اینترنشنال بادگیرها

آغاز پویش مردمی بادگیر روشن در بندر لافت

سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم مردم بندر تاریخی لافت را به پویش مردمی بادگیر روشن دعوت کرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ ایوب زارعی با اعلام این خبر گفت: بندر تاریخی لافت که به بندر بادگیرها مشهور است یکی از زیباترین و دیرینه‌ترین بنادر در کرانه خلیج فارس به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: بادگیر سمبل و یادگار کهن معماری ایرانی در مناطق گرم جنوب است و بادگیرهای زیبا لافت به یکی از مهمترین نمادهای این شهر تبدیل شده است.

زارعی با اشاره به راه‌اندازی خانه صنایع دستی لافت در هفته گذشته، افزود: علاوه بر راه‌اندازی این خانه که نقش مهمی در ارتقای کیفیت صنایع دستی دارد یک خانه تاریخی نیز به گروه‌های هنری رزیف‌خوانی و موزه مردم‌شناسی اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: این موارد نخستین گام‌های ما در ارتقای هویت و تاریخ بندر لافت است و از مردم خواستیم در صورت موافقت با این طرح‌ها تا پایان هفته بادگیرها را روشن کنند که خوشبختانه با استقبال خوبی روبرو شد.

سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از برنامه مرمت بادگیرها نیز خبر داد و افزود: در راستای ثبت بندر لافت به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو علاوه بربازبینی طرح هادی این شهر، آثار تاریخی و باستانی نیز ترمیم خواهد شد.

به گفته وی پویش بادگیر روشن نیز علاوه بر اینکه زیبایی بندر را در شب دو چندان می‌کند، نشانه‌ای از عزم جدی مردم این خطه برای پاسداشت از میراث تاریخی و طبیعی به حساب می‌آید و سرآغازی برای جهانی شدن است.

بیشتر بخوانید:

تبدیل خانه تاریخی لافت به خانه صنایع دستی

راه اندازی مرکز صنایع‌دستی در روستای انجیردان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *