ی٫ خرداد ۶ام, ۱۴۰۳
توریسم اینترنشنال گردشگری فضایی

آغاز گردشگری فضایی با فضاپیمای نیوشپرد و ۶ گردشگر

شرکت بلواوریجین فضاپیمایی با ۶ گردشگر فضایی به فضا پرتاب کرد و پنجمین سفر فضایی سرنشین دار را برای علاقه مندان فضا رقم زد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ فضاپیمای زیرمداری “نیوشپرد”(New Shepard) شرکت “بلواوریجین” امروز در ساعت ۹:۲۶ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۷:۵۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی این شرکت در غرب تگزاس به فضا پرتاب شد.

“نیوشپرد” متشکل از یک موشک و یک کپسول فضایی است که هر دو آن‌ها چندبار مصرف هستند. موشک آن پس از پرتاب مشابه موشک‌های فالکون۹ شرکت اسپیس‌ایکس پس از هفت دقیقه و ۲۵ ثانیه فرودی عمودی انجام داد و کپسول حامل فضانوردان با چتر نجات به زمین بازگشت.

ماموریت نیوشپرد به طور کلی ۱۰ دقیقه و پنج ثانیه به طول انجامید و مسافران طی این پرواز برای چندین دقیقه بی‌وزنی را تجربه کردند و زمین را در تاریکی فضا مشاهده کردند.

این ماموریت بیست و یکمین پرواز نیوشپرد تاکنون بوده است و نام ماموریت نیز بر همین اساس NS-۲۱ انتخاب شده است. اگرچه تاکنون ۲۱ ماموریت به انجام رسیده اما تنها پنج مورد از آن ها سرنشین‌دار بوده‌اند و این پرواز که پنجمین پرواز سرنشین‌دار بلواوریجین است به دنبال ماموریت‌های ماه ژوئیه، اکتبر و دسامبر سال ۲۰۲۱ و ۳۱ مارس سال جاری انجام شد.

مسافرین این پرواز “ایوان دیک”(Evan Dick)، “کاتیا اچازارتا”(Katya Echazarreta)، “همیش هاردینگ”(Hamish Harding)، “ویکتور کوریا هسپانها”(Victor Correa Hespanha) ، “جیسون رابینسون”(Jaison Robinson) و “ویکتور وسکووو ویکتور”(Victor Vescovo Victor) هستند.

چندین نفر از مسافرین این ماموریت برای اولین بار از فضا بازدید کردند. به عنوان مثال، “اچازارتا” اولین فرد مکزیکی تباری است که به فضا رفته است و “دیک” اولین فردی است که برای دومین بار سوار بر موشک شرکت بلواوریجین به فضا پرواز کرد. او یکی از خدمه ماموریت NS-۱۹ بود که در روز ۱۱ دسامبر سال ۲۰۲۱ پرتاب شد.

ماموریت “NS-۲۱” اولین ماموریتی است که در آن هیچ فرد مشهوری حضور ندارد. “پیت دیویدسون”(Pete Davidson) کمدین آمریکایی و ستاره برنامه “Saturday Night Live ” قرار بود در آخرین ماموریت بلو اوریجین، به نام NS-۲۰ به فضا برود، اما به دلیل تغییر تاریخ پرتاب ماموریت، از انجام این سفر عقب‌نشینی کرد.

اچازارتا تحت حمایت سازمان غیرانتفاعی “فضا برای بشریت”(Space For Humanity) در این سفر حضور پیدا کرده است. “ویکتور کوریا هسپانها” نیز تحت حمایت آژانس فضایی “کریپتو اسپیس”(Crypto Space) در لیست مسافرین قرار گرفت اما سایرین برای کسب این تجربه پول پرداخت کرده‌اند.

بلواوریجین در ابتدا قرار بود این ماموریت را در روز ۲۰ مه(۳۰ اردیبهشت) به انجام برساند اما بروز یک مشکل بالقوه در یکی از سیستم‌های پشتیبان “نیوشپرد” آن را تا امروز به تعویق انداخت تا در نهایت این شش مسافر در روز ۱۴ خرداد ماموریت کوتاه خود به فضای زیرمداری را به انجام برسانند.

بیشتر بخوانید:

پروژه ۳.۵ میلیارد دلاری ناسا برای طراحی لباس فضانوردان در سفر به ماه

تاثیر منفی گردشگری فضایی بر اکوسیستم زمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *