ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳
عوارض خروج از کشور

اتفاق مهم برای سفرهای خارجی در سال آینده

دولت در بودجه سال جدید افزایش درامد قابل توجهی از طریق عوارض خروج از کشور پیش بینی کرده است که این افزایش درامد بدون افزایش میزان عوارص خروج از کشور برای هر . نفر می باشد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛دولت درحالی افزایش ۱۲۸ درصدی درآمد از محل عوارض از خروج کشور را در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده که میزان عوارض خروج از کشور برای هر نفر ثابت مانده است.؛ لذا می توان گفت براساس تجربه امسال و افزایش درآمد از این محل، دولت برای سال آینده نیز افزایش سفر و افزایش درآمد از محل دریافت عوارض خروج از کشور را پیش بینی کرده است.

در لایحه بودجه سال جاری برخلاف همیشه میزان عوارض خروج از کشور برای هر نفر مشخص نشد و فقط به طور کلی در بخش درآمدهای دولت در بخش مالیات بر کالاها و خدمات، عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور ۱۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود.

رقمی که در ۹ ماهه امسال نه تنها محقق نشد، بلکه از آن هم فراتر رفت؛ چراکه طبق آمار، مسافران در ۹ ماهه سال جاری نیز ۱۵۶۳ میلیارد تومان عوارض پرداخت کرده‌اند که بیشتر از رقم پیش‌بینی شده در بودجه بود. رقمی که از کل مالیات دریافتی در سال گذشته که ۱۲۰۴ میلیارد تومان بود هم فراتر رفته و انتظار می‌رود تا پایان سال نیز جهش داشته باشد.

درآمد افزایش دارد اما عوارض برای هر نفر ثابت است

در هرحال میزان عوارض خروج از کشور برای هر نفر در سال جاری برای سفر اول ۴۰۰ و برای سفر دوم ۶۰۰ تومان است که در لایحه بودجه سال آینده هم برای هر نفر در سفر اول، دوم و سوم فرقی نکرده اما پیش‌بینی شده که میزان درآمد دولت از این محل افزایش یابد.

بر این اساس و طبق لایحه بودجه سال آینده، طبق جدول تعرفه‌های درآمدهای دولت، عوارض خروج از کشور برای هر نفر در سال آینده در سفر اول ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است. عوارض خروج از کشور برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد (۶۰۰ هزار تومان) و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد (۸۰۰ هزار تومان) افزایش خواهد یافت.

همچنین درآمد دولت از محل عوارض خروج از مرزهای کشور ۳۴۳۱ میلیارد تومان تعیین شده است. رقمی که نسبت به سال جاری بیش از ۱۲۸ درصد افزایش دارد درحالی که عوارض پرداختی هر نفر برای سال آینده مشابه سال جاری است.

به نظر می رسد پیش بینی افزایش درآمد از این محل در سال آینده بر اساس افزایش درآمد دولت از این بخش است که در سال جاری محقق شد و بیشتر از میزان پیش بینی شده در بودجه امسال بود؛ لذا دولت برای سال آینده نیز افزایش سفر و افزایش درآمد از محل دریافت عوارض خروج از کشور را پیش بینی کرده است.

بیشتر بخوانید:

تعیین مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۲

درآمد عوارض خروج از کشور رکورد زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *