ش٫ خرداد ۲۶ام, ۱۴۰۳
روسیه

اتهام دو برادر ایرانی به جاسوسی برای روسیه

دو برادر ایرانی در کشور روسیه به اتهام جاسوسی دسنگیر شدند.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ دادستان‌های سوئد می‌گویند دو برادر ایرانی‌الاصل که در سوئد زندگی می‌کنند به جاسوسی برای روسیه و سرویس اطلاعات نظامی این کشور متهم شده‌اند.

پیمان و و پیام کیا دو برادر ۴۲ و ۳۵ ساله ایرانی در حالی متهم به جاسوسی شده‌اند که حدود دو ماه و نیم قبل رسانه‌های سوئد اعلام کرده بودند که آنها به زودی به اتهام جاسوسی و خیانت در دادگاه تحت محاکمه قرار می‌گیرند.

پر لیندکویست، دادستان کل واحد امنیت ملی سوئد در خصوص این پرونده گفت: «این یک مورد پیچیده در مورد جنایتی بوده که بررسی آن بسیار دشوار است و این ظن مربوط به جنایت بسیار جدی علیه سیستم اطلاعاتی و امنیتی سوئد است.» او همچنین به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که این پرونده شامل موضوعات بسیار حساس است و نمی‌توان در خصوص جزئیات آن اظهار نظر کرد.

یکی از این دو برادر برای سازمان‌های اطلاعاتی سوئد کار می‌کرده است. بر اساس برگه اتهام که به دست آسوشیتدپرس رسیده در بازه زمانی ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۱ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ اطلاعات محرمانه سوئد به سرویس اطلاعات نظامی روسیه منتقل شده است. این اطلاعات از چندین مقام امنیتی و سرویس اطلاعاتی سوئد سرچشمه می‌گیرد.

این پرونده توسط سرویس امنیت داخلی سوئد بررسی شده و مقام‌های دادستانی می‌گویند که بسیاری از اطلاعات مربوط به این پرونده که در مرحله تحقیقات مقدماتی است، محرمانه است و هنوز نمی‌توان جزئیات چندانی از آن ارائه کرد.

برادر بزرگتر یعنی پیمان مسئولیت‌های حساسی را در ارتش و همچنین در سازمان امنیت سوئد (Säpo) بر عهده داشته و متهم است که بدون اجازه به برخی اطلاعات محرمانه دست یافته است. برادر کوچکتر نیز برای مدت کوتاهی برای سازمان امنیت سوئد کار ‌کرده است. هر دو برادر اتهامات مربوط به جاسوسی را رد کرده‌اند.

مقام‌های ارشد سوئد هم در این خصوص اظهار نظر کرده‌اند. پدرو اوهلسون، رئیس بخش مطبوعات نیروهای مسلح اتهامات این پرونده را بسیار جدی خوانده است. همچنین پال جانسون، وزیر دفاع سوئد نیز گفته که از این پرونده مطلع شده اما از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده است.

در صورتی که اتهام جاسوسی برای این دو نفر اثبات شود احتمالا حکم سنگینی چون حبس ابد برای این دو برادر صادر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مرگ ۱۵ نفر در اثر آتش‌سوزی رستورانی در روسیه/فیلم

کشف شمشیر ایرانی در “جزیره تامان” روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *