پ٫ فروردین ۳۰ام, ۱۴۰۳

«اندج» قزوین به‌عنوان روستای ملی گلیم الموت ثبت ملی شد

۴ شهر و یک روستای صنایع دستی در ایران ثبت ملی شدند. شهر خوی از آذربایجان غربی به‌عنوان شهر ملی قالی ریزماهی، شهر‌های شوشتر، رفیع و اندیکا از استان خوزستان به ترتیب به‌عنوان شهر‌های ملی احرامی‌بافی، بوریابافی و گلیم دستبافته‌های عشایری و روستای اندج از استان قزوین به‌عنوان روستای ملی گلیم الموت ثبت شدند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: چهار شهر و یک روستای جدید به شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی کشور اضافه شد.

به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ خانم پویا محمودیان با اعلام این خبر افزود: پیرو تأکیدات مهندس ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در خصوص ارتقای وضعیت هنرمندان صنایع‌دستی و با توجه به برنامه‌های حمایتی دولت سیزدهم از حوزه صنایع‌دستی، دومین جلسه پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهر‌ها و روستا‌های ملی صنایع‌دستی در ۲۲ آذر برگزار شد.

وی بیان کرد: در این جلسه پرونده‌هایی از سه استان خوزستان، قزوین و آذربایجان غربی با حضور مسئولان ارشد این استان‌ها بررسی شد که حضور مسئولانی از جمله استاندار، معاونان استاندار، نمایندگان مجلس، فرمانداران و شهرداران نشان‌دهنده اهمیت حوزه صنایع‌دستی و تاکید ویژه مهندس ضرغامی درباره این حوزه است.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: در این جلسه بعد از بررسی کارشناسی و با نظر و رای ارزیابان، شهر خوی از آذربایجان غربی به‌عنوان شهر ملی قالی ریزماهی، شهر‌های شوشتر، رفیع و اندیکا از استان خوزستان به ترتیب به‌عنوان شهر‌های ملی احرامی‌بافی، بوریابافی و گلیم دستبافته‌های عشایری و روستای اندج از استان قزوین به‌عنوان روستای ملی گلیم الموت ثبت شدند.

خانم محمودیان گفت: قبل از بررسی این پرونده‌ها در جلسه شورای راهبردی انتخاب شهر‌ها و روستا‌های ملی صنایع‌دستی، ارزیابانی از این معاونت با حضور در شهر‌ها و روستا‌ها به صورت میدانی به بررسی وضعیت آن‌ها می‌پردازند و در نهایت این پرونده‌ها به شورای راهبردی ارسال می‌شود که با حضور ارزیابان و نیز مسؤولان ارشد هر استان، بررسی و در صورت تأیید به‌عنوان شهر یا روستای ملی صنایع‌دستی معرفی می‌شوند.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: به طور حتم انتخاب این شهر‌ها و روستا‌ها گام مهمی برای معرفی ظرفیت‌ها و داشته‌های آنان است و می‌تواند به ارتقای جایگاه آنان و نیز افزایش میزان تولید و فروش صنایع‌دستی در آن شهر‌ها و روستا‌ها کمک کند.

خانم پویا محمودیان خاطرنشان کرد: یکی از تأکیدات ویژه مهندس ضرغامی توسعه مبادی فروش صنایع‌دستی است که انتخاب این شهر‌ها و روستا‌های ملی می‌تواند به رونق این طرح جدید کمک کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *