ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

ایران با آیین نوروز در اکسپوی دوبی حاضر می شود

حضور ایران در نمایشگاه اکسپوی دوبی در سال میلادی جدید با تلاش برای برگزاری آیین سنت های نوروزی در کشورمان کلید خورد. از آنجایی که نمایشگاه اکسپو پس از المپیک و جام جهانی فوتبایل بزرگ ترین رویداد در عرصه جهانی محسوب می شود، این حضور می تواند برای ایران فرصت های بی شماری به همراه آورد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، با امضای توافقنامه‌ای با حضور معاون رئیس‌جمهوری و ۳ وزیر دولت، ارتقای وضعیت پاویون کشورمان در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی کلید خورد.

جلسه بررسی ارتقای وضعیت پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دوبی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و وزرای صنعت، معدن و تجارب، فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

در این جلسه که به میزبانی وزارت صنعت، معدن و تجارب برگزار شد، توافقنامه‌ای میان ۳ وزیر و معاون علم و فناوری رئیس‌جمهوری درباره ارتقای وضعیت پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی به امضا رسید.

تأمین مالی برای اجرای ایده‌های ارائه‌شده در راستای ارتقای وضعیت پاویون کشورمان در ۱۰۰ روز باقیمانده از نمایشگاه، مهم‌ترین محور این توافقنامه بود که به تایید و امضای حاضران رسید.

در این راستا، تغییرات بنیادین برای به تصویر کشیدن توانمندی‌های فناوری و پیشرفت‌های علمی و فرهنگی کشور با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید بصری، محور توافق‌های انجام شده بود.

در این جلسه درباره برگزاری روز ملی ایران (۱۸ بهمن) و آیین نوروز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث و تبادل‌نظر شد.

گزارش تغییرات ساختاری در شکل ورودی‌ها و فضاهای داخلی و بیرونی پاویون جمهوری اسلامی ایران در یک ماه گذشته و پیشنهادات برای یکپارچه‌سازی تم پاویون ایران از دیگر موضوعات مهم مطرح‌شده در این جلسه بود.

رویکرد فرهنگی پاویون، معماری منحصر به فرد فضاهای عمومی و رزرو برنامه‌های گوناگون برای اجرا در سایت اکسپو از مهم‌ترین نکات مثبت پاویون امسال ایران است.

در این جلسه، حاضران بر ارائه هر چه بیشتر و بهتر توانمندی‌های کشورمان و استفاده بهینه از فرصت باقیمانده اکسپو برای معرفی ظرفیت‌های گوناگون کشورمان در حوزه‌های گوناگون تاکید کردند.

همچنین در زمینه تمهیدات لازم برای هرچه بهتر برگزار کردن اکسپو دوره بعد (ژاپن) بحث و تبادل‌نظر شد. نمایشگاه اکسپو که پس از المپیک و جام جهانی فوتبال، از بزرگ‌ترین رویدادهای جهان شناخته می‌شود، قرار بود سال ۲۰۲۰ در دوبی برگزار شود اما شیوع کرونا آن را یک سال به تعویق انداخت.

گرچه ایران نیز در پاویونی به وسعت ۲۰۱۴ متر حضور داشته و طرح پاویون تلفیقی از معماری سنتی و معاصر و الهام گرفته از قصه‌های هزار و یک شب است که به اقتصاد، توسعه اجتماعی و فرهنگی، تمدن و سنت‌های باستانی و آداب‌ورسوم اقوام ایرانی اشاره داشت اما به‌دلیل عدم‌طراحی مناسب محتوا در مدیریت قبلی اکسپو، تصویر مناسبی از توانمندی‌ها و شایستگی‌های ایران اسلامی به بازدیدکنندگان ارائه نمی‌شد که این مهم باعث آزردگی خاطر هموطنان داخل و خارج از کشور شده بود.

اکسپو به بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد نمایشگاهی جهان گفته می‌شود که برای نمایش بهترین دستاوردهای کشورهای مختلف به‌ویژه در زمینه فناوری، نوآوری و معماری به‌کار می‌رود. اکسپو به شیوه امروزی برای نخستین‌بار در لندن برگزار شد.

جالب اینکه ایران هم با تمهید امیرکبیر (صدراعظم ایران در زمان ناصرالدین‌شاه) در این رویداد حضور داشت. اکسپو در قرن نوزدهم روی تعاملات فرهنگی و نمایش داشته‌های هنری تمرکز داشت، کمی بعدتر موضوع طراحی غرفه‌ها هم اضافه شد و کشورهای شرکت‌کننده سعی داشتند توان هنری و معماری خود را به رخ بکشند. در قرن حاضر ماهیت اکسپو علاوه بر موضوعات علمی، هنری و طراحی و چیدمان غرفه، به دنیای فناوری هم گره خورده است.

توجه به فناوری حتی در موضوعات محوری اکسپوها هم دیده می‌شود؛ موضوع اکسپو ۲۰۰۰ هانوفر آلمان «انسان، طبیعت و فناوری»، اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای «شهر بهتر، زندگی بهتر» و اکسپو ۲۰۱۵ میلان «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» بود. موضوع اکسپو ۲۰۲۰ دوبی هم «پیوند ذهن‌ها، خلق آینده» است. اکسپو سال ۲۰۲۵ در ژاپن برگزار خواهد شد؛ این رویداد سال ۲۰۰۵ هم در ژاپن برپاشده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *