ی٫ اردیبهشت ۲ام, ۱۴۰۳
پسته دامغان

برگزاری جشنواره ملی پسته دامغان

نهمین جشنواره ملی پسته دامغان امسال مهر ماه با حضور جمعی از مهمان های خارجی و مسئولان ایرانی برگزار خواهد شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ رضا زارع‌زاده، دبیر نهمین جشنواره ملی پسته ایران پیش از ظهر امروز در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از برگزاری این جشنواره در مهرماه امسال خبر داد و گفت: در صورت نبود محدودیت‌های کرونایی، جشنواره به‌صورت حضوری و با برنامه‌های متنوع برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: این جشنواره با هدف ایجاد شور و نشاط در مردم، معرفی دامغان و پسته دامغان، سپاسگزاری از لطف خداوند و … برگزار می‌شود.

دبیر نهمین جشنواره ملی پسته ایران با اشاره به دستاوردهای برگزاری جشنواره پسته در سال‌های گذشته گفت: علاوه بر معرفی دامغان و سوغات این شهرستان، دستاوردهای علمی شایان توجهی در رابطه با موضوع پسته احصا و بیش از ۱۰۰ ایده، نظر و ابداع در رابطه با پسته دریافت شده است.

زارع‌زاده، فراهم شدن شرایط نگهداری پسته تازه به مدت ۲ ماه را ازجمله دستاوردهای علمی این جشنواره بیان کرد و افزود: این روش کمک بزرگی به صادرات پسته می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تولید مواد غذایی از پسته، پماد روغن پسته و … ازجمله دستاوردهای کمیته علمی این جشنواره است، گفت: امسال هم نمایشگاه بزرگی از صنایع‌دستی و صنایع کشاورزی با حضور سایر استان‌ها هم‌زمان با برگزاری جشنواره برپا می‌شود و فرصت مناسبی برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.

دبیر نهمین جشنواره ملی پسته ایران از دیگر برنامه‌های امسال نهمین جشنواره ملی پسته را برگزاری همایش سرمایه‌گذاران، فراخوان ایده‌های بزرگ، تجلیل از باغداران و سرمایه‌گذاران نمونه، اجرای برنامه‌های هنری، همایش ملی پسته و کشاورزی و … با حضور سفرای پنج کشور، مدیران کشوری و استانی و مردم علاقه‌مند عنوان کرد.

زارع‌زاده از برگزاری بخش‌هایی از جشنواره ملی پسته در روستاها و محله‌های مختلف دامغان برای نخستین بار خبر داد و اضافه کرد: رشد و توسعه گردشگری و معرفی جاذبه‌های تاریخی و تفریحی دامغان در جشنواره امسال با قوت بیشتری ادامه می‌یابد تا از برکات این جشنواره بهتر استفاده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان نیز گفت: پسته و آئین‌های مرتبط با این محصول، میراث معنوی شهرستان دامغان است و وقف پسته باعث شده، افراد بسیار زیادی از عواید پسته بهره‌مند شوند.

امیر کرم‌زاده با تأکید بر اینکه پسته میراثی است که نیاز به حفظ دارد، افزود: یکی از الزامات برگزاری جشنواره پسته، برخورداری شهرستان دامغان از فضای اقامتی مناسب است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان بر معرفی صنایع و خوارک‌ وابسته به پسته در این جشنواره تأکید کرد و گفت: با همکاری اتاق بازرگانی، از تجار و سرمایه‌گذاران برای حضور در این جشنواره دعوت شود.

بیشتر بخوانید:

برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در دامغان

برگزاری نوروزگاه در کاروانسرای دامغان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *