چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳

ثبت ملی تصنیف صد ساله‌ی میرزا کوچک خان جنگلی

تصنیف میرزا کوچک خان جنگلی که از مهم ترین آثار فرهنگی استان گیلان به شمار می رود و قدمتی صد ساله دارد، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. شاعر این اثر مشخص نیست.

به گزارش توریسم اینترنشنال، سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان گیلان از قرار گرفتن تصنیف میرزا کوچک خان در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.
ولی جهانی سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان گیلان گفت: تصنیف معروف «میرزا کوچک‌خان» که از جمله آثار برجسته فرهنگی – اجتماعی گیلان به شمار می‌رود، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام‌شده بر روی منابع موجود ، شاعر این اثر ماندگار مشخص نیست، اما قدمت آن در حدود صد سال تخمین زده شده است.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: نخستین بار به این تصنیف به صورت مکتوب در کتاب «سردار جنگل» اثر مرحوم ابراهیم فخرایی در سال ۱۳۴۴ اشاره شده و یکی از دلایل ماندگاری این سروده را می‌توان استفاده از آن در تیتراژ پایانی سریال «میرزا کوچک خان» در سال ۱۳۶۶ به کارگردانی بهروز افخمی، آهنگسازی محمد میرزمانی و صدای استاد پیشکوست موسیقی فولکلور گیلان، ناصر مسعودی برشمرد.

جهانی، میراث ناملموس فرهنگی را عاملی برای وحدت فرهنگی عامه مردم دانست و تأکید کرد: عناصر فرهنگی از جمله تصنیف‌ها و مکتوبات هنری که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده، به عنوان میراث با ارزش فرهنگی به شمار می‌رود که لازم است با مستندنگاری علمی علاوه بر حفظ و حراست آن‌ها، زمینه انتقال‌شان به نسل‌های بعدی را فراهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *