پ٫ خرداد ۳۱ام, ۱۴۰۳

صادرات چمدانی استان زنجان به ۹۸۰ هزار دلار رسید

امسال ۹۸۰ هزار دلار صنایع‌دستی استان زنجان به‌ صورت چمدانی به کشورهای مانند بحرین، عراق، کویت، قطر، ترکیه، آذربایجان و برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان صادر شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با اشاره به اینکه امسال ۹۸۰ هزار دلار صنایع‌دستی استان به‌ صورت چمدانی به کشورهای مانند بحرین، عراق، کویت، قطر، ترکیه، آذربایجان و برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان صادر شد، گفت: امسال بیشترین صادرات صنایع‌دستی استان به کشور عراق صورت گرفته است.

امیر ارجمند، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان اظهار کرد: زنجان از استان‌های برجسته در زمینه صنایع‌دستی در ایران محسوب می‌شود و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته‌های دور کالاها و آثار ارزشمندی را در زمینه چاقوسازی، ملیله‌کاری، گلیم‌بافی، چاروق دوزی، پلاس بافی، معرق‌کاری و غیره خلق کرده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با اشاره به اینکه ۳۶۰ رشته صنایع‌دستی در ایران فعال است که ۵۵ رشته از این تعداد در استان زنجان وجود دارد، افزود: هم‌اکنون هزاران نفر در این استان از محل تولید و فروش صنایع‌دستی ارتزاق می‌کنند و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته‌های دور کالاها و آثار ارزشمند در این زمینه خلق می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اشتغال هزار و ۱۱۰ نفر در حوزه صنایع‌دستی استان زنجان انجام‌ گرفته است، گفت: از این تعداد یک هزار و ۴۲ پروانه تولید انفرادی، ۱۱ پروانه تولید کارگاهی، ۶۰ کارت شناسایی و یک جواز تأسیس کارگاهی بود.

ارجمند گفت: این مجوزها در راستای توسعه کارگاه‌های صنایع‌دستی، ایجاد اشتغال، ایجاد فرصت‌های جدید شغلی، گسترش و توسعه صنایع‌دستی در استان صادرشده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی در حوزه صنایع‌دستی را در افزایش ماندگاری جوانان در روستاها، جلوگیری از مهاجرت به شهرها، مهاجرت معکوس و بازگشت روستاییان، توسعه صنایع‌دستی روستایی و ارتقای درآمد روستاییان دانست و خاطرنشان کرد: بیشترین میزان اشتغال ایجاد شده حوزه صنایع‌دستی در بخش توسعه روستایی و عشایری بوده است.

وی با اشاره به اینکه  امسال ۹۸۰ هزار دلار صنایع‌دستی استان به‌ صورت چمدانی به کشورهای مانند بحرین، عراق، کویت، قطر، ترکیه، آذربایجان و برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان صادر شد، گفت: امسال بیشترین صادرات صنایع‌دستی استان به کشور عراق است و در این میان مس، گلیم، چاقو، گیوه، ملیله و زیورآلات سنتی بیشترین صادرات صنایع‌دستی استان را دارند که نسبت به سال گذشته افزایش‌ یافته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *