ی٫ اسفند ۶ام, ۱۴۰۲

چرا مردم آمریکا برخلاف سایر کشورها از فوتبال خوششان نمی‌آید؟

فوتبال یکی از پرطرفدارترین ورزش های جهان است که همیشه میلیون ها نفر از سراسر مسابقات آن را تماشا می‌کنند.

اما جالب است بدانید این ورزش جزو ورزش های محبوب در آمریکا نیست.

با این حال، در ایالات متحده، فوتبال همچنان از نظر محبوبیت از چندین ورزش دیگر عقب‌تر است. چرا فوتبال در ایالات متحده محبوب نیست؟

بخشی از فرهنگشان نیست

بخشی از فرهنگشان نیست
بخشی از فرهنگشان نیست

دلیل عمومی اصلی عدم محبوبیت فوتبال در ایالات متحده این است که هنوز بخشی از فرهنگ آنها نیست. این یک ورزش نسبتاً جدید برای این کشورهاست و به علت نداشتن سابقه و ارتباط قبلی با این بازی، ورزش‌هایی مانند فوتبال آمریکایی، بسکتبال و بیسبال محبوبیت بیشتری دارند.

با این وجود خبرهای خوبی برای افرادی که از فوتبال لذت می‌برند نیز وجود دارد، و آن صرفاً دیدن رشد سالانه این ورزش در ایالات متحده است. ورزشکاران جوان‌تر بیش از قبل در حال پیوستن به این ورزش هستند و لیگ برتر فوتبال به عنوان یک لیگ حرفه‌ای شهرت بیشتری پیدا می‌کند. تقاضاهایی حتی برای تماشای بازی تیم‌های باشگاهی برتر اروپا در صبح و بعد از ظهر وجود دارد.

آیا فوتبال روزی در ایالات متحده همه‌گیر خواهد شد؟ به احتمال زیاد هرگز برتر از همه ورزش‌ها نخواهد بود، زیرا گزینه‌های زیادی برای انتخاب توسط مردم این مناطق وجود دارد. علاوه بر این، دلایل دیگری هست که چرا فوتبال در ایالات متحده محبوبیت چندانی ندارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

عدم موفقیت

عدم موفقیت
عدم موفقیت

سه ورزش اصلی در ایالات متحده فوتبال آمریکایی، بسکتبال و بیسبال هستند. وقتی به موفقیت‌های فردی و تیمی مقابل سایر کشورها نگاه می‌کنیم، ایالات متحده در هر سه رشته ورزشی بهترین کشور و بدون رقیب است.

به ویژه، تیم بسکتبال ایالات متحده در رقابت‌های بین المللی تسلط دارد. ایالات متحده یکی از تنها کشورهایی است که فوتبال آمریکایی را جدی می‌گیرد. تاریخ بیسبال نیز تا حد زیادی با بازیکنان آمریکایی حاضر در لیگ برتر پر شده است.

هر چهار سال، جام جهانی داستان متفاوتی را روایت می‌کند. ایالات متحده هرگز قهرمان جام جهانی نشده است و آنها هرگز به قهرمانی نزدیک هم نبوده‌اند. آنها تنها سابقه کسب مقام سوم دارند که مربوط به سال ۱۹۳۰ بود که اکثر کشورهای اروپایی برای بازی‌ در جام جهانی حاضر نشده بودند.

بدون وجود بازیکنان برتر، هواداران به احتمال زیاد از بازی‌ها حمایت نمی‌کنند. همچنین کودکانی که در سنین پایین ورزش مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند، به سمت ورزشی که بیشتر دوست دارند آن را تماشا کنند، گرایش پیدا می‌کنند.

کمبود فرصت در ایالات متحده

کمبود فرصت در ایالات متحده
کمبود فرصت در ایالات متحده

چه بازیکن باشد و چه هوادار، در ایالات متحده فرصتی وجود ندارد که بر سایر ورزش‌های اصلی تأثیری داشته باشد. تا زمانی که اوضاع همه چیز در این ورزش‌ها بهتر نشود، پیشرفت خاصی را نخواهیم دید.

ابتدا، بیایید از دیدگاه یک بازیکن نگاهی به این مسئله بیندازیم. یک فوتبالیست سطح بالا باید زمان خود را در اروپا بگذراند تا هر سال برای بهترین تیم‌های باشگاهی بازی کند. آنها نه تنها بهترین و پول سازترین فرصت‌ها را فراهم می‌کنند، بلکه امکان حضور در بهترین رقابت‌ها را نیز ایجاد می‌کنند. یک ورزشکار ستاره آمریکایی در سایر ورزش‌های اصلی مجبور نیست کشور را ترک کند و دور از دوستان و خانواده بازی کند.

هواداران هم با همین مشکل مواجه می‌شوند؛ زیرا آنها میان تماشای بازی‌های MLS به صورت زنده و با برنامه مشابه بقیه ایالات متحده گیر کرده‌اند. در حالی که MLS بهتر و بهتر می‌شود، هنوز به سطح کلی لیگ برتر یا لالیگا نزدیک نیست.

این فرصت‌ها در رابطه با زمین بازی هم صدق می‌کند. بازیکنان فوتبال در ایالات متحده چندان قابل خرید و فروش نیستند زیرا مسابقات آنها زمانی برگزار می‌شود که اکثر آمریکایی‌ها نمی‌توانند تلویزیون تماشا کنند. هیچ راهی برای تماشای لایو بازی‌های آنها وجود ندار؛د مگر چند بار در سال در مسابقات نمایشی یا بازی‌های دوستانه در تیم ملی.

عدم کسب امتیاز و گلزنی

عدم کسب امتیاز و گلزنی
عدم کسب امتیاز و گلزنی

یک شکایت رایج که از طرف هر کسی که در ایالات متحده طرفدار فوتبال نیست، به عدم گلزنی مربوط می‌شود. به یک مسابقه معمولی نگاه کنید. بسیاری از مواقع اینطور است که دو گل یا کمتر در بازی وجود دارد. وقتی هر دو تیم به مدت ۹۰ دقیقه بدون گرفتن امتیازی بازی می‌کنند، یک مسابقه می‌تواند بسیار کسل کننده به نظر برسد.

طرفداران فوتبال به این نکته اشاره می‌کنند که در هر مسابقه چیزهای بیشتری از گلزنی نیز وجود دارد. جنبه‌های تاکتیکی زیادی در فوتبال وجود دارد، اما تشخیص آن از دیدگاه هواداران معمولی ممکن است آسان نباشد. سخت است که به مردم بگوییم که ممکن است حتی یک گل هم که در بازی به ثمر رسیده را نبینند.

البته فوتبال آمریکایی و بیسبال هم گاهی مسابقات کم‌امتیازی دارند، بنابراین این اتفاق بی‌سابقه نیست. با این حال، هواداران معمولی تمایل دارند کمی بیشتر در مورد این ورزش بدانند. بنابراین مسابقات فردی و بازی‌های هیجان انگیز را هم راحت‌تر شناسایی می‌کنند.

تمارض در بازی‌ها

تمارض در بازی‌ها
تمارض در بازی‌ها

بازیکنان فوتبال همیشه به دنبال نوعی برتری هستند و در یک مسابقه رقابتی، اعلامیه‌های خاص می‌تواند نتیجه را تغییر دهد. این باعث شده که بسیاری از بازیکنان مصدوم شوند و هواداران اصلاً آن مصدومیت را قبول نکرده‌اند. در واقع، این تمارض یکی از دلایل مهمی است که چرا برخی از آمریکایی‌ها نمی‌خواهند کاری با فوتبال داشته باشند.

بزرگنمایی هر آسیبی در مورد سایر ورزش‌ها نیز وجود دارد، اما فوتبال آن را اغلب بیشتر به نمایش می‌گذارد. بازیکنان می‌توانند با آسیب دیدگی پا خود را به زمین بیندازند و طوری رفتار کنند که انگار نمی‌توانند حتی یک دقیقه راه بروند؛ و سپس طوری رفتار کنند و وانمود کنند که هیچ اتفاقی نیفتاده است. آنها در بسیاری از مواقع سعی می‌کنند یک خطا را بفروشند که می‌تواند یک امکان گلزنی عالی به آنها بدهد.

مهم نیست که چه تغییراتی در قوانین ایجاد شود، حذف این آسیب دیدگی به طور کامل از ورزش غیرممکن است. بازیکنان احساس می‌کنند که می‌توانند در مواقعی به برتری دست یابند و همین برای ادامه دادن آن کافی است.

مسابقاتی که به تساوی ختم می‌شوند

مسابقاتی که به تساوی ختم می‌شوند
مسابقاتی که به تساوی ختم می‌شوند

تقریباً هر ورزشی به عنوان رقابتی تعریف می‌شود که در آن یک برنده و یک بازنده وجود دارد. هواداران می‌خواهند با خوشحالی از برد تیمشان به خانه بروند و در صورت شکست تیمشان همه چیز را زیر سوال ببرند. وقتی تساوی وجود دارد؟ هر دو طرف نه خوشحال هستند، نه غمگین.

تساوی در فوتبال ضروری است زیرا گاهی امتیازات بسیار کم هستند و در برخی موارد تعیین برنده زمان زیادی می‌برد. شوت اوت کردن در راندهای حذفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این مشابه بازی‌های واقعی فوتبال نیست. حتی بزرگترین طرفداران فوتبال از تساوی لذت نمی‌برند. اما به هرحال تساوی به عنوان بخشی از ورزش پذیرفته شده است.

تقریباً همیشه می‌توان به تساوی‌ها برچسب خسته کننده زد، اما همیشه اینطور نیست. اگر یک تیم خیلی ضعیف باشد، حتی تساوی با یک تیم بهتر می‌تواند به عنوان یک برد برای آنها تلقی شود. گاهی تساوی‌هایی که به مجموع امتیازات تیم کمک می‌کند، بسیار مهم و خوشحال کننده به شمار می‌روند. برخی از تیم‌ها از تاکتیک‌های خاصی برای بازی در جهت تساوی استفاده می‌کنند و تنها هواداران آگاه می‌دانند که چرا این اتفاقات می‌افتد.

شورش، هولیگانیسم و ​​موارد دیگر

شورش، هولیگانیسم و ​​موارد دیگر
شورش، هولیگانیسم و ​​موارد دیگر

پایگاه‌هایی از هواداران اصلی و دوآتشه تیم‌ها در ایالات متحده وجود دارد. از این رو برخی از مسابقات فوتبال به دلایلی به یک آشفتگی بزرگ تبدیل شده‌اند. این دلایل می‌تواند اشتیاق به یک تیم، روابط نژادی، مسائل سیاسی یا چیز دیگری باشد. که برخی از هواداران با این رفتارها از بین می‌روند.

هیچ کس ایرادی در این نمی‌بیند که طرفداران پرشور باشند، اما اگر یک رویداد ورزشی دیگر مانند مکانی که برای بردن یک کودک به اندازه کافی ایمن است، امن به نظر نرسد، از روال عادی فاصله می‌گیرد. این اتفاق می‌تواند منجر به بیگانگی سایر افراد در پایگاه هواداران شود، که هرگز چیز خوبی برای یک باشگاه نیست. این اتفاقات به رشد ورزش نیز هیچ کمکی نمی‌کنند.

داوری

داوری
داوری

داوری در فوتبال همیشه تحت نظارت است. بنابراین بسیاری از تصمیمات به کسانی واگذار می‌شود که بازی را داوری می‌کنند. و با قدرتی که دارند، می‌توانند به شدت روی مسابقه تاثیر بگذارند.

ما قبلاً در مورد این صحبت کردیم که چگونه بزرگنمایی آسیب دیدگی‌ها و تمارض می‌تواند باعث شود که یک داور احتمالاً قضاوت نادرست بدی داشته باشد. آنها مجبورند قضاوت‌های زیادی انجام دهند و فوتبال در استفاده از فناوری برای کمک به این انسان‌ها بسیار کند عمل کرده است.

مردم به عنوان یک تماشاگر این فرصت را دارند که از هر زاویه یک بازی خاص را به صورت اسلوموشن ببینند. البته این کمی غیر واقعی است که فکر کنیم داوران همیشه آن قضاوت صحیح را در زمان وقوع آن انجام می‌دهند. حتی اگر آنها در حرفه خود بهترین در جهان باشند.

آیا هرگز تغییری خواهیم دید؟

همانطور که نژادهای حاضر در ایالات متحده هرروز و بیش از پیش در حال افزایش هستند، فوتبال به یکی از ورزش‌هایی تبدیل شده که رشد قابل توجهی داشته است. موفقیت لیگ برتر فوتبال در برخی شهرها همچنین به این ورزش کمک کرده است که به عنوان یک ورزش تیمی درجه یک در ایالات متحده حتی به یک تهدید مشروع تبدیل شود.

به طور واقع بینانه، فوتبال رقابت بسیار زیادی با سایر ورزش‌های محبوب خواهد داشت. بنابراین هرگز به همان سطح شور و اشتیاق در برزیل، اسپانیا، آلمان، انگلیس و سایرین نخواهد رسید. با این حال، چند بازیکن موفق از ایالات متحده، و شاید حتی تیم‌های باشگاهی، می‌توانند این ورزش را به سطح دیگری ببرند. رکوردها همچنان در میان بازیکنان جوان‌تر افزایش می‌یابند، بنابراین می‌بینیم که حداقل علاقه به این ورزش وجود دارد. مهم این است که آن بازیکنان تمرین مناسبی داشته باشند و به آنها اجازه داده شود تا رشد و پیشرفت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *