چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳

چشم اندازهای «پارینه سنگی» در ایوانکی گرمسار بررسی می شود

طرح مطالعاتی در شهرستان گرمسار با هدف بررسی چشم اندازهای پارینه سنگی در بخش ایوانکی این شهر برگزار می شود.

به گزارش توریسم اینترنشنال، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از اجرای طرح مطالعاتی بررسی چشم‌اندازهای پارینه‌سنگی در بخش ایوانکی شهرستان گرمسار خبر داد.

حمیدرضا دوست‌محمدی در این باره عنوان کرد: این طرح با سرپرستی سیدمیلاد هاشمی، عضو هیأت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس اجرا می‌شود.

وی افزود: بررسی وضع این منطقه در دوران پلیئستوسن (۲.۶ میلیون تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ سال پیش)، الگوهای پراکنش محوطه‌های پارینه‌سنگی، چند و چون بر هم کنش‌های جمعیتی و بررسی سنن ابزارسازی از جمله اهداف اجرای این طرح مطالعاتی است.

سرپرست هیأت باستان بخش ایوانکی گرمسار نیز در این خصوص گفت: در نتیجه انجام بررسی‌های باستان‌شناختی در ایوانکی، چشم‌اندازهای بسیار گسترده از دوران پارینه‌سنگی و تعداد قابل توجهی دست‌ساخته سنگی یافت شده است.

سیدمیلاد هاشمی افزود: بررسی‌های مقدماتی نشان می‌دهد که بر اساس فنون ساخت دست‌ساخته‌ها و گونه‌شناسی آن‌ها، احتمالاً گروه‌های انسانی دست‌کم در دوره پارینه‌سنگی میانی (حدود ۳۰۰ هزار تا ۴۰ هزار سال پیش) و جدید (حدود ۴۰ هزار تا ۱۲ هزار سال پیش) در این منطقه حضور داشته‌اند.

وی گفت: بیشتر دست‌ساخته‌های سنگی بر روی سطوح باد برده موسوم به سنگ‌فرش‌های بیابانی ثبت و این سطوح موجب آشکار شدن قطعات سنگ قدیمی شده‌اند که برخی از این قطعات دست‌ساخته‌های سنگی هستند که گروه‌های انسانی در دوران پلیئستوسن آن‌ها را ساخته‌اند.

سرپرست هیأت باستان بخش ایوانکی گرمسار افزود: روی بیشتر دست‌ساخته‌های سنگی یافت‌شده لایه‌ای براق به رنگ قهوه‌ای سوخته تا مشکی دیده شده که به آن جلای بیابانی گفته می‌شود.

هاشمی ادامه داد: از جمله ویژگی‌های فنی دست‌ساخته‌های سنگی یافت‌شده ابعاد نسبتاً بزرگ ساخت به کمک ضربه با چکش سخت، شواهد بهره‌گیری از تکنیک لوآلوآ و وجود مجموعه ابزارهای منتسب به دوران پارینه‌سنگی میانی چون خراشنده‌های جانبی دندانه‌دار و کنگره‌دارها بر روی تراشه‌های بزرگ و نیز قطعات منتسب شب به دوران پارینه‌سنگی جدید چون سنگ مادرهای منشوری برای ساخت تیغه و ریز تیغه است.

او گفت: بهره‌گیری از تکنیک لوآلوآ در عرض‌های جغرافیایی مشابه معمولاً به نئاندرتال‌ها منتسب می‌شود؛ از این‌رو احتمال وجود دو گروه انسانی (نئاندرتال‌ها و انسان خردمند) در دوران پلیئستوسن در منطقه وجود داشته است.

وی خاطرنشان کرد: این بررسی باستان‌شناختی، احتمال دیرینگی حضور انسان در منطقه‌ای که امروزه شهرستان گرمسار نامیده می‌شود را نشان می‌دهد و بررسی‌های میدانی در منطقه همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *