ج٫ فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۳

کشف یک اثر باستانی در ذی قار عراق

مدیرکل اداره تحقیقات و کاوش ها در وزارت فرهنگ، گردشگری و باستان شناسی عراق از کشف یک مسجد گلی اموی توسط کاوشگران انگلیسی و تیمی از کاوشگران عراقی در استان ذی قار خبر داد.

 

به گزارش توریسم اینترنشنال،علی شلغم در بیانیه ای اعلام کرد: مساجد جزو بناهای پیشگام در دوران صدر اسلام بوده است و ما اینجا در استان ذی قار و منطقه الرفاعی که شمال شهر ناصریه قرار دارد، توانستیم یکی از این مساجد را که به دوران اموی یعنی سال شصت هجری می رسد، کشف کنیم.

 

وی تاکید کرد: این کشف، مهم و بزرگ محسوب می شود زیرا این مسجد از گل ساخته شده و در مرکز یک شهر مسکونی قرار گرفته است و دارای ابعاد ی با عرض هشت متر و طول پنج متر است و در قلب این مسجد نیز یک محراب کوچک قرار دارد که ظرفیت آن تقریبا ۲۰ نفر است.

 

این مقام عراقی ادامه داد: این مسجد در نزدیکی سطح محل مذکور کشف شده است به همین دلیل تنها بقایای اندکی از آن را که به دلیل عوامل فرسایشی ناشی از باد و باران از بین رفته، پیدا کردیم اما جزو اکتشافات مهم است زیرا به صدر اسلام برمی گردد.

 

شلغم در پایان یادآور شد که تیم های کاوشگری سابق و کنونی در کاوشگری های خود اطلاعات اندکی درباره دوره های صدر اسلام در اختیار دارند.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *