پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲

کپسول «اسپیس‌ایکس» ۴ فضانورد را از ماموریت علمی به زمین بازگرداند

کپسول دراگون شرکت «اسپیس ایکس» شنبه شب چهار فضانورد مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی را پس از ماموریتی پنج ماهه به کره زمین برگرداند.

به گزارش توریسم اینترنشنال ؛این کپسول اندکی پس از ساعت ۹ شب به وقت محلی با چتر در آب‌های نزدیک ساحل تامپا در ایالت فلوریدای آمریکا فرود آمد. دمای اطراف کپسول دراگون هنگام ورود آن به جو زمین به ۳۵۰۰ درجه فارنهایت (۱۹۳۰ درجه سانتیگراد) رسید.

دو فضانورد آمریکایی ناسا، یک فضانورد روس و یک فضانورد ژاپنی سرنشینان کپسول دراگون بودند.

ماموریت علمی این گروه روز ششم اکتبر سال گذشته با پرتاب موشک فالکون ۹ متعلق به «اسپیس‌ایکس» از ایالت فلوریدا آغاز شده بود.

یکی از اعضای این گروه آنا کیکینا، فضانورد اهل روسیه بود. او اولین فضانورد روس است که طی ۲۰ سال گذشته با فضاپیمایی آمریکایی به فضا رفته است.

نیکول مَن، فضانورد آمریکایی و یکی از اعضای تیم چهار نفره این ماموریت نیز اولین زن بومی از جامعه سرخپوستان ایالات متحده محسوب می‌شود که به فضا سفر کرده است.

ماموریت این گروه چهار نفره، ششمین سفر فضایی ناسا بود که با فضاپیمای دراگون انجام شد. کپسول شرکت «اسپیس‌ایکس» اولین بار در ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی فضانوردان را به فضا برده بود.

ناسا پیش از آن به مدت یک دهه برای اعزام فضانوردانش به فضا، به پرتاب‌های فضایی روسیه و برنامه سویوز این کشور وابسته بود.

ناسا و آژانس فضایی روسیه سال گذشته توافقی برای انجام پرتاب‌های مشترک فضایی امضاء کردند و آنا کیکینا اولین فضانورد روسیه بود که در چهارچوب این توافق به فضا می‌رفت.

در مقابل فرانک روبیو، فضانورد ناسا که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد نیز سپتامبر سال گذشته با پرتاب موشک سویوز به فضا رفت.

بیشتر بخوانید:

بررسی احتمال برخورد سیارک «۲۰۲۳ دی وی» با زمین

زمان در فضا و کره ماه چگونه سنجیده و اندازه‌گیری می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *