چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳
گردشگران خارجی در ایران

گردشگران خارجی که به اتهام عکاسی بازداشت شدند

محسن حاجی‌سعید، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری ایران با اشاره به اهمیت تامین امنیت گردشگران خارجی در کشور افزود: متأسفانه شاهد دستگیری  برخی از گردشگران خارجی که تنها از روی کنجکاوی از حوادث اخیر کشور عکاسی کرده‌اند بودیم.

به گزارش توریسم اینترنشنال،نمایندگان مجلس و فعالان گردشگری در نشستی به بررسی موضوع گردشگران بازداشتی، موج بیکاری راهنمایان و تعطیلی‌ در بومگردی‌ها، بودجه تبلیغ ایران و مقابله با ایران‌هراسی، سختگیری‌هایی که ایرانی‌ها را به خرید خانه در ترکیه سوق داده و به شیعیان خارجی اجازه مالکیت خانه در ایران را نمی‌دهد، پرداختند.

نشست «توسعه راهبردهای صنعت گردشگری و بررسی موانع موجود» درحالی با حضور ۱۸ نماینده مجلس شورای اسلامی، نمایندگان تعدادی از تشکل‌های خصوصی و معاون گردشگری کشور شامگاه گذشته، ۱۵ آبان‌ماه در هتل اوین تهران برگزار شد که برخی از طرح‌ها و قوانین گردشگری در کمیسیون‌های مجلس درحال تنظیم و اصلاح است.

به گزارش ایسنا؛ از سوی دیگر اصلاح قوانین دیگری، از جمله «طرح مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق» برخی تأسیسات گردشگری را در معرض گرانی و بحران تعطیلی قرار داده است. تاثیر ناآرامی‌ها و حوادث اخیر بر گردشگری نیز موضوع دیگری بود که فعالان گردشگری از نمایندگان مجلس درخواست کردند از مسیر قانون پیامدها و چالش‌های مرتبط با آن را خنثی کنند.

برق گران شود بومگردی‌ها تعطیل می‌شوند

یاور عبیری، رئیس هیأت مدیره جامعه اقامتگاه‌های بومگردی ایران در ادامه این نشست خطاب به نمایندگان مجلس گفت: اگر طرح مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق تصویب شود، اقامتگاه‌های بومگردی با رشد ده برابری در تعرفه‌ها روبه‌رو می‌شوند، این اقامتگاه‌ها نوپا هستند. همکاران ما یا بیمه ندارند یا در خانه‌های روستایی زندگی می‌کنند که در کنارشان مسافر هم می‌پذیرند. طرحی ارائه کنید که دولت دست‌کم بخشی از بیمه آن‌ها را تأمین کند. اقامتگاه‌های بومگردی خواسته یا ناخواسته جزو تأسیسات گردشگری هستند. ولی فرق اساسی آن‌ها در این است که ما در این خانه‌ها زندگی می‌کنیم. اگر تعرفه برق تا این حد بالا برود مجبور به تعطیلی هستیم.

سیدامیر ناصرالدین طباطبایی، عضو جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران نیز در همین راستا سخن گفت و از نمایندگان مجلس درخواست کرد در طرح مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق، تأسیسات گردشگری را مستثنی کنید و در ادامه اظهار کرد: صنعت گردشگری قابلیت صادرات ندارد. افزایش نرخ ارز به صادرات کمک کرده، ولی برای ما ممکن نبوده است. این صنعت حساس است و حذف یا کاهش یارانه‌ها در آن تأثیر می‌گذارد.

چرا به شیعیان خارجی اجازه خرید خانه در ایران را نمی‌دهید؟

اکبر غمخوار، عضو جامعه تورگردانان ایران نیز تاکید کرد: حرکت اساسی برای مقابله با ایران‌هراسی انجام شود. برای تبلیغ گردشگری ایران بودجه مشخص شود و مقررات‌زدایی در گردشگری اتفاق افتد.

او اظهار کرد: به علت تبلیغات منفی علیه ایران دست‌کم ۷۰ درصد تورها کامل لغو شده‌اند. گردشگران خارجی به ایران نمی‌آیند، چون بسیاری از کشورها هشدار سفر به ایران داده‌اند و متقابلا شرکت‌های بیمه سفر به ایران را ضمانت نمی‌کنند. انتظار می‌رود سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور نشان دهند ایران امن است. هر گروهی که به ایران آمده مشکلی برایش به وجود نیامده، جز برای یکی دو گروه.

غمخوار همچنین گفت: برای تبلیغ ایران و برای این که مقصد گردشگری شویم به بودجه‌ای بالغ بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم.

این تورگردان به تفاوت نرخ موزه‌ها برای بازدیدکنندگان خارجی و داخلی اشاره کرد و افزود: وقتی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیگیری کردیم، گفتند که این طرحِ نمایندگان مجلس بوده است. انتظار داریم نمایندگان مجلس به این موضوع رسیدگی کنند.

غمخوار گفت: برخی مسائل در کشور تنها توسط نمایندگان مجلس حل می‌شود، شما می‌گویید چرا ایرانی‌ها در ترکیه و دبی خانه می‌خرند و ارز از کشور خارج می‌کنند، پس چرا اجازه نمی‌دهید شیعیان کشورهای دیگر در ایران خانه بخرند و ارز وارد ایران کنند و مالک شوند؟

همه گردشگران لزوما جاسوس نیستند

محسن حاجی‌سعید ـ رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری ایران ـ گفت: باید به کسانی که مسؤول تامین امنیت در کشور هستند گفته شود امنیت گردشگر و بازتاب بین‌الملی آن مهم است. متأسفانه شاهد بودیم برخی از گردشگران خارجی که تنها از روی کنجکاوی از حوادث اخیر کشور عکاسی کرده‌اند، دستگیر شدند. لزوماً همه گردشگرانی که در جای نادرست دیده می‌شوند جاسوس نیستند. این موضوع به یک مطالبه حیاتی برای گردشگری تبدیل شده است. نمایندگان مجلس کمک کنند موجی که در ماه‌های اخیر علیه ایران در دیگر کشورها ایجاد شده است، تغییر کند.

همچنین او به کمبود اعتبارات و بودجه تبلیغات گردشگری و بی‌توجهی نسبت به آن اشاره کرد و افزود: در نه ماه گذشته طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، صنعت گردشگری در دنیا ۶۰ درصد احیا شده است، ولی در ایران فکر نمی‌کنم بیشتر از ۱۵ درصد احیا اتفاق افتاده باشد، چرا نتوانستیم در این زمینه موفق شویم؟ نمایندگان مجلس می‌توانند این گره کور را باز کنند. گره‌های گردشگری کلان هست. بودجه خیلی از شرکت‌های تبلیغاتی دنیا با بودجه تبلیغات گردشگری کشور ایران رقابت می‌کند، چون ما هنوز متوجه نشده‌ایم گردشگری ایران به تبلیغات گسترده نیاز دارد.

او همچنین درباره موج جدید مهاجرت در جامعه راهنمایان گردشگری هشدار داد و بیان کرد: دوام شغل راهنمای گردشگری ارتباط مستقیمی با گردشگر خارجی دارد. اگر توجه ویژه‌ای نشود دوباره با موج مهاجرت مواجه می‌شویم، بویژه آن‌که گردشگری بعد از همه‌گیری کرونا، به صفر نزدیک شد.

حاجی‌سعید در ادامه به فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: فقط در صنعت گردشگری به ورود دو هزار خودور نیاز داریم.

نیما آذری، رئیس هیأت مدیره انجمن مؤسسه‌های آموزش گردشگری در ایران با تاکید بر این‌که گردشگری برای این‌که صنعت پیشران شود به قوانین پیشران نیاز دارد، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما واسطه بین بخش خصوصی و حاکمیت هستید باید نگاه حاکمیت به گردشگری را تغییر دهید تا این صنعت رشد کند. اگرچه در ۱۰ سال گذشته این نگاه تا حدی تغییر کرده است، اما همچنان باید اصلاح نگاه در بخش‌هایی چون بودجه‌گذاری، تسهیل قوانین و نگاه‌های امنیتی نیز صورت گیرد.

او سپس به مصوبه مشوق مالیاتی در ازای تبلیغ برای مقابله با ایران هراسی اشاره کرد و افزود: این طرح خوب بود اما تنها تا پایان سال ۱۴۰۱ قابلیت اجرایی دارد، چه خوب است که نمایندگان مجلس این طرح را برای یک دوره پنج ساله تمدید اعتبار کنند.

جلوی مداخلات گرفته شود

حسین نکونام، رییس هیأت مدیره جامعه گردشگری سلامت ایران نیز به عقب‌ماندگی گردشگری سلامت پرداخت و افزود: بسیاری از شهرها هنوز نتوانسته‌اند در این حوزه مسافر جذب کنند، از جمله بجنورد که با کشور ترکمنستان می‌تواند وارد همکاری شود، اما این کار را انجام نداده است.

او همچنین به مداخلات و موازی‌کاری‌ها در حوزه گردشگری سلامت اشاره کرد و از نمایندگان مجلس درخواست کرد به این حوزه ورود کنند و یا از طریق ریاست‌جمهوری به این مداخلات رسیدگی شود.

حرمت‌الله رفیعی ـ رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هم گفت: درخواست‌های هر یک از تشکل‌های خصوصی چیزی نیست که نمایندگان مجلس نتوانند آن را حل کنند، مهم‌ترین چالش مداخلات سازمان‌ها و نهادهای مختلف در گردشگری است که باید حل شود.

علی‌اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ـ درباره قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی که بیش از سه دهه است بازنگری نشده، سخن گفت و از اصلاح قانون حمایت از توسعه ایرانگردی و جهانگردی با همراهی فراکسیون و کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد و افزود: کار متمایز مجلس فعلی می‌تواند همین قانون باشد. ۵۱۳ طرح دیگر نیز در دستور کار داریم، اما همین یک طرح را تا پایان عمر این دور مجلس به سرانجام برسانید.

ارتباط سختگیری بانک‌ها با میل ایرانی‌ها برای خرید خانه در ترکیه

سید کاظم موسوی ـ نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس نیز گفت: نمی‌توانیم این همه موهبت الهی در گردشگری را اداره کنیم، در دنیا سهم ما از ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد صنعت گردشگری، کمتر از یک میلیارد دلار است، چرا ایران از گردشگری درآمد قابل توجهی ندارد؟ چرا برخی علاقه دارند برای خرید خانه به ترکیه بروند؟ در سرعین هتلداری داریم که ساختمان هتلش ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد و بانک برای یک میلیارد تومان بدهی ساختمان این هتل را به مزایده گذاشته است، این چه رفتاری است که با سرمایه‌گذاران می‌شود؟

بیشتر بخوانید:

طرح اصلاح قانون «حفظ آثار ملی» در مجلس بررسی می شود

محدودیت صدور ویزا برای مقام‌های ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *